Son Haberler

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

-
Eylül 10, 2022
Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yeni aldığınız ve ilk kere çok hoşlanarak giydiğiniz gömleğinizin üzerine yemek döküldü. Ya da size hoşlandıklarınızdan hediye gelen beyaz pantolonunuz, mutfakta yemek pişirirken üzerinize yağ bulaştı. Elbette can sıkıcı bir vaziyet… Tabi, şayet yağ kirini temizlemenin doğru yöntemini öğrenmiyorsanız.

Yemek pişirirken kullandığımız yağlar; özellikle zeytinyağı, elbiselerimize bulaştığında muhtelif biçimlerde arınmayı sınarız. Az veya çok tesirli olabilen bu olağan yöntemler, bazen hiç netice vermeyebilir. Zeytinyağını kıyafetlerimizden en az zararla çıkarmanın en tesirli yollarını sizler için araştırdık.

Fakat öncelikle, tesirli yöntemleri paylaşmadan evvel zeytinyağı kirini çıkarmaya çalışırken asla yapmamanız gereken maddeyle başlayalım.

Asla Yapılmaması Gereken…

Zeytinyağı dökülmüş olan elbisenizi, yağdan kurtulmak için netlikle kurulamayı sınamayın. Kurutma aygıtı veya eşi rastgele bir aletle, yağlı bölgenin kurumasına izin vermemelisiniz. Şayet yağlı bölge kurursa, giysinizden çıkarılması oldukça güç bir hale gelecektir.

Yağ kirlerini çıkarmak için altta verilen yöntemler, yemekler için kullanılan diğer tüm yağ kirlerini çıkarmada tesirlidir.

Zeytinyağı Kirini Yüzeylere Göre Çıkarma Yolları

Yağ kirini çıkarmanın farklı yolları vardır. Fakat en ehemmiyetlisi, zeytinyağı kirinin nasıl bir yüzeyde olduğuna göre arınma yöntemi seçmektedir. Zira bazı yöntemlerde kullanılan malzemeler yağı acele emerken; kimisi de bütün tersini yapar; yağı iter. İşte bu surattan ulus arasında aşina, popüler yöntemler tek başına yeterli gelmeyebilir. Bir yöntemi uygularken, doğru yöntem olduğundan emin olmalısınız.

Kumaş ve Giysiler

Kaliteli bir akışkan bulaşık deterjanı, yağ kirlerini çıkarmada oldukça tesirlidir. Bir ölçü bulaşık deterjanını, kumaştaki kirli bölgeye sürüp, ovuşturunuz. Daha sonra ovuşturduğunuz bölgeyi, bol su ile durulayınız. Bu düzeyde deterjanın tamamen durulandığından emin olmalısınız. Daha sonra, devireme evveli şayet kirlere direk uygulanabilen bir arınıcınız varsa kesinlikle kullanınız. Hemen arttan yüksek ısıya ayarladığınız çamaşır cihazında kumaşı yıkayabilirsiniz. Sıcak su, kirin kumaştan tamamen ayrılmasını sağlayacaktır. Yıkamanın sonunda şayet hala kir çıkmamışsa, operasyonu yinelemenizi nasihat ederiz.

Aynı biçimde, kumaşlarınızın üzerine bulaşık deterjanı yerine kuru sabunla da bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yünlü Kumaşlar, İpek Kumaşlar

Şayet yünlüler ve ipek kumaşlar gibi duyarlı dokulara zeytinyağı döküldüyse süre kaybetmeden, yağı emecek bir malzeme bulmalısınız. Misalin; tuz, talk pudrası, çöven otu tozu tahin helvası imalinde kullanılan nebat, mısır unu, karbonat ve hatta çiğnenmiş ekmek içi. Bu malzemeler kumaş üzerindeki yağı emecektir. Daha sonra yağı büyük oranda gitmiş olan kirli kısımlar hala çıkmamış gidişattaysa tinerli ya da benzin bir bezle sertçe ovuşturarak arınınız. Bu düzeyden sonra kumaşın altına ve üstüne pak bir bez koyarak ütüleyiniz.

Bunların dışında ispirto da ipek kumaşların yağ pakliği için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca kumaş, saten ise tiner yerine amonyak kullanılmasını nasihat ederiz. Son olarak, kumaşın pakliği bittikten sonra, kurutma cihazına atmak yerine sarih havada kurutmanızı öneririz.

Kadife Kumaşlar

Kadife kumaştan zeytinyağı kirini çıkarırken, diğer cinslerden değişik olarak kumaşı ters çevirerek harekât yapıyoruz. Kumaşın ardı, benzin ya da tinerli bez ile çok bastırmadan hafif hareketlerle siliniz. Kir açılmaya başladıktan sonra kumaşın üzerini nemli bir bezle kapatarak, tersinden ütüleyiniz. Bunların yanı gizeme kadifeleri soğanla ovmak da bereketli olmaktadır. Ovma operasyonu bitince, kumaşın kurumasını bekleyin ve yeniden nemli bir bezle kapatarak ütüleyin.

Tüm kumaş tiplerinde, zeytinyağı kirinden temizlettiğiniz kumaşınızı, yafta yönergesindeki bilgilere göre yıkamalısınız.

Döşemeler ve Halılar

Yağ ile su birbirini iterler; bu surattan da karışamazlar ve su yağı çözemez. Çözemediği gibi döşemelerinize ya da halılarınıza bulaşmış olan yağlı kiri daha da geniş bir alana yayar. İşte bu surattan yağlanmış döşemelerinizi / halılarınızı asla suyla arınmayı sınamayınız. İlk müdahalede, elinizden geldiğince kirin parçalamasını önlemelisiniz. Kuru bir bezle, kâğıt havluyla, mendille ya da yukarıyada bahsettiğimiz yağ emen malzemeleri kullanarak kirin daha fazla dağılmasını yasaklayınız. Bu düzeyde yağın derinlere erişmemesi için yüzeyi netlikle ovmayınız. Bu malzemelerden rastgele birini kirli bölgeye uyguladıktan sonra takribî 15 dakika bekleyiniz. Daha sonra hafifçe kazıyarak veya elektrik süpürgesiyle emici malzemeyi döşemeden /halıdan arınınız. Burada işin püf noktası; yağın ölçüsüne göre kirin çıkma güçlüğü çoğalacağından, aynı operasyonu yinelemeniz gerekebilir.

Kritik Durumlar

Çok büyük ölçüde yağ döküldüyse; yüzeye bol ölçüde emici madde döktükten sonra, elektrik süpürgesine sürüklerseniz yağın büyük bir kısmını almış olursunuz.

Şayet hala kir kaldıysa; pak ve kesinlikle ‘beyaz’ bir bez desteğiyle kirli bölgeye, kuru arınma deterjanı dökerek ovuşturun. Deterjanın döşeme / halı rengine hasar verip vermeyeceğinden emin olmak için evvelinde küçük bir test yapın.

Döşemenizde ya da halınızda bulunan kir yoğunlaşıp katılaştıysa; bıçak, kart veya kazıyabileceğiniz sert bir malzemeyle arınmaya çalışınız.

Tüm bunlar döşemelerinizde / halılarınızda işe yaramadıysa; bir kaba hazırlayacağınız iki kadeh soğuk su ve bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı karışımı ile yeniden bir bez desteğiyle kirli bölgeyi kaybolana kadar siliniz.

Halılarda kalan hafif yağ kirlerini, benzin veya tiner ile ıslattığınız bezle silebilirsiniz. Arttan sade bir bezle hoşça durulayınız.

Önemli Bilgiler

Baskılı elbiselerinize zeytinyağı döküldüğünde, arınmak için daha çok gayret tüketmeniz gerekmektedir. Kalıcı baskı olan kumaşlar, harekât görmemiş sade kumaşlara göre kiri daha çok tutarlar.Kumaşın türünü öğrenmeniz, size doğru arınma yöntemini seçmede takviyeci olacaktır. Mesela; yünlü ve ipekli kumaşlara çamaşır suyu; satene de ağartıcı kapsayan deterjanlar kullanılmamalıdır.