Son Haberler

Zencefil Yağının Faydaları Nelerdir?

-
Eylül 17, 2022
Zencefil Yağının Faydaları Nelerdir?

Zencefil Yağının Faydaları Nelerdir?

Soğuk algınlığından, kolesterol düşürmeye bir hayli alanda güçlü bir şifa kaynağı olan zencefilin yağı da kendisi kadar güçlü bir madde. Zencefil yağı zencefilin köklerinden damıtılarak elde edilen bir yağ cinsidir. Türkiye’nin abuhavayı uygun olmadığından zencefil burada yetişmemektedir ancak Hindistan ve Malezya gibi ülkelerde bolca yetişir.

Zencefil yapı olarak zerdeçal nebatı ile eş özellikler taşımaktadır. Mutfakta güçlü bir baharat olarak kullanılan bu nebatın yağı da rehabilitasyon emelli kullanılan aromatik yağlar arasındadır.

Zencefil yağının yararlarına baktığımızda soğuk algınlığı rehabilitasyonunda kullanıldığını görüyoruz. Hepimizin özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığı soğuk algınlığının rehabilitasyon müddetini kısalttığı görülmektedir. Bir kaba kaynar su koyduktan sonra içerisine birkaç damla zencefil yağı damlatarak bu buğuyu soluyabilirsiniz. Buğuyu solurken daha bereketli olması için başınızın üzerini bir havlu ile kapatarak su dolu kaba eğilebilirsiniz.

Zencefil yağı kan dolaşım süratini çoğaldırdığı için ağrı kesici olarak da kullanılabilen bir yağ cinsidir. Adele, eklem ve romatizma ağrılarının olduğu bölgelere damlatılarak masaj yapıldığında ağrı kesici tesiri görülecektir.

Zencefil yağı harici kullanımlarının yanı gizeme dâhili olarak da kullanılabilir. Yatıştırıcı özelliği vardır. Gaz söktürmeye destekçi olur. Beden ve zeka sıhhatini destekleyicidir. Uyarıcı ve antiseptik özelliklidir. Karın ağrılarının rehabilitasyonunda iyileştirici özelliği vardır.

Zencefil yağı saç teni için de oldukça verimlidir. Natürel antiseptik özelliği taşığı için saç teninde kepeklenme yaradılışını yasaklamaya destekçi olur. Kan akışını süratlendiren ve saç köklerini uyaran faktör maddelere sahip olduğu için saç dökülmesini yasaklamaya destekçi olur ve saç tenini besler.

Zencefil yağını denk ölçüde zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra kafa tenine masaj yaparak saç diplerinize sürün ve 45 dakika süresince bekleyin. Bekleme vaktinin sonunda saçınızı ılık suyla yıkayın. Kumpaslı olarak tekerrür edildiğinde saç görünümünde ve saç teni sıhhatinde aşikar bir düzelme görülecektir.

Zencefil yağı duyarlı ciltlere sahip şahısların kullanımı için pek uygun değildir, alerjik tepkinler görülmesine neden olabilir. Elbette dâhili kullanımı uzman bir hekime danışıldıktan sonra olmalıdır. Saç dökülmesi vb. problemler için harici bir rehabilitasyon edicidir. Hormonal problemlerden kaynaklanan dökülmeler için zaferli bir netice göstermeyebilir.