Son Haberler

Zebercet Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

-
Eylül 9, 2022
Zebercet Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zebercet Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zebercet taşı, sşehris bakımından fukara olan peridotit, dünit, gabro, bazalt ve troktolit gibi magmatik kayaların ana bileşenleridir. Sşehrisli dolomitlerin ve sedimanter kayaçların başkalaşması ile de oluşan zebercet taşı, magmatik kayalarda izole tanesel parçacıklar biçiminde bulunur. Zümrüt familyasının üyesidir. Rengi, yeşil ve yeşilin değişik tonlarıdır. Peridot ve olivin taşı olarak da öğrenilen zebercetin sertlik derecesi 6,5-7 arşındadır. Yapısında demir ve nikel gibi bir hayli mineral barındırmaktadır.

Renginden dolayı, zeytin, krizolit ve zeytuni taşı da denilen zebercet taşı, çok eski zamanlardan beri özellikle Mısır’da mücevher üretiminde kullanılan kıymetli taşlardandır. İlk kere Kızıldeniz’in Zebercet Adası’ndan çıkarıldığı için “zebercet” ismini almıştır. Kristalleri üç ayrı prizmanın sentezinden oluşmuştur. Zebercetin, yapılan bazı araştırmalara göre Mars seyyaresinde varlığı tespit edilen taşlardan biri olduğu belirtilmektedir. Erimiş meteorit olduğu da söylenir ve renginden dolayı moldavit taşı ile birbirine benzemektedir. Terazi, aslan, ikizler ve başak burçlarının taşı olan zebercet, sağlık, zenginlik, şevkat, zafer ve dostluğun sembolüdür.

Orijini Arapça olan “zebercet” kelimesi Osmanlı Devleti zamanında, yeşil renkli kıymetli bir taş cinsini belirlemek için kullanılmıştır. Arapçadan dilimize geçen zebercet, dünyada “peridot” ismiyle öğrenilmektedir. Forselit ve fayalit minerallerinin sentezinden oluşan peridot, Yunanca “zenginlik veren” anlamına gelen “peridona” kelimesinden türetilmiştir. Olivine mineralinin bir çeşididir. Bu sebeple bazı kaynaklarda zebercet yerine “olivine” olarak geçmektedir. Bazı yörelerde ulus arasında yılan zehrinin yeşil renk olduğunun düşünülmesi sebebiyle “yılan taşı” olarak da adlandırılmaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in SAV hadisi şeriflerinde, cennet konutlarının bir haylisinin zebercet taşından yapıldığı belirtilmiştir.

Eski Mısırlılar 2500 sene evvel bu kıymetli kristali çıkarmaya başlamışlardır Zebercet taşının Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın en sevdiği taşlardan biri olduğu söylenir. Ayrıca Eski Ahit’te İbranice “pitdah” ismiyle geçen ve 4000 seneden fazla bir süredir çıkarılan kıymetli taşlardandır. İngiliz Krallık definelerinde evvelleri zümrüt olduğu öğrenilen kıymetli taşların sonradan zebercet olduğu anlaşılmıştır.

Enerjisi çok yüksek bir taş olan zebercet taşı, M.S. 3. ve 4. asırda Yunanlılar ve Eski Romalılar tarafından mücevher olarak kullanılmıştır. 1800’lü senelerde ise Avrupa ve Amerika’da zenginliğin göstergesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca Havaililer zebercet kristallerinin, ateş tanrıçaları Pele’nin gözyaşları olduğuna iniyorlardı.

Zebercet Taşının Verimleri

Günümüzde şöhrets taşı olarak da öğrenilen ve çok güçlü kristaller arasında yer alan zebercet taşının öğrenilen bir hayli faydası vardır. Bu ehemmiyetli ve şifalı taşın psikolojik ve metafiziksel verimlerinden kimileri ise şunlardır:

Bedensel ve zihinsel balansı sağlayan zebercet taşı, pozitif düşünce üzerinde çok tesirlidir. 
Bireyin çevresi ile olan bağlantısını kuvvetlendirerek, sosyalleşmesini sağlar. 
Vücudun sağlıklı kalmasını sağlayarak, ihtiyarlamayı yavaşlatır. 
Kişisel gelişimi süratlendirici etkisi vardır. 
Kullanan bireye sevinç ve neşe vererek, bireyin yaşam enerjisini artırır. 
Sindirim problemlerini ortadan kaldırır. 
Mide ülserini iyileştirici özelliğe sahiptir. 
Depresyon üzerinde tesirlidir.  
Zebercet taşı, ruhu ve vücudu tam olumsuz enerjilere karşı korur. 
Karaciğer, pankreas, kalp ve dalak üzerinde pozitif tesirlere sahip olan zebercet aynı zamanda doku bozulmalarını da maniler. 
Kullanan bireye şöhrets, zafer, para ve mutluluk getireceğine inanılır. 
Evhamı eksilterek, bireye mutluluk hissi verir. 
Bilgileri basitçe kavramaya ve anlamaya takviyeci olur. 
Böbreküstü bezinin kumpaslı çalışmasını sağlar. 
Kalp hastalıklarına ve kalp çarpıntısına iyi kazanç. 
Ruhsal fobileri eksiltir. 
Bireyin iç dünyasında huzur bulmasını sağlar. 
Vesveseyi ortadan kaldırır. 
Fazla sinirlilik gidişatında şahsı sakinleştirici özelliğe sahiptir. 
Sinir bozukluğuna karşı gözetici bir taştır. 
Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. 
Zebercet taşı, duygusal anlamda yaşanan soğuklukları, kıskançlıkları ve egoizmi ortadan kaldırır. 
Bireye iyimserlik duygusu sağlayarak, bireyin ufak hadiselerden mutluluk duymasını sağlar.  
Nedensiz ortaya çıkan fobi hissini ortadan kaldırır. 
Kullanan bireyin stresini ve sıkıntısını eksiltir. 
Hasedi ve hiddeti eksiltir. 
Bebek geliştiren annelerin ve gebelerin kullanması önerin zebercet taşı, anne ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirir. 
Antik Mısırlılar zebercet taşından geçen güneş ışınlarını, karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanmışlardır.  

Zebercet Taşı Nasıl Arınılır?

Öbür kıymetli taşlar gibi zebercet taşının da etkisini çoğaldırmak için temizletmek ve arınmak gerekmektedir. Zebercet taşını ve zebercet taşından yapılmış takılarınızı arınmak için akan syatıl altında 5 dakika yıkayarak ya da sirkeli veya tuzlu syatıl içinde 10 dakika bekleterek yapabilirsiniz. Temizletme operasyonunu da taşınızı 1 gün süreyle toprakta ya da birkaç saat güneşte bekleterek yapabilirsiniz.

Zebercet Taşı Nerelerden Çıkarılır?

Dünyanın bir hayli ülkesinden çıkarılan zebercet taşı, yaygın olarak, Türkiye, Rusya, Kanada, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Mısır, Buruma, Cezayir, Fransa, Slovakya’dan çıkarılır. Dünyadaki en pahalı zebercet taşları ise Burma’dan gelen, yeşil, parlak ve ipeksi ışıltı veren taşlardır. Keşmir yakınlarında bulunan yeni zebercet madenlerinden çok hoş renklerde ve büyük ebatlarda taşlar çıkarılmıştır. Böylece zebercet taşı yine gündeme gelmiş ve en çok aranan taşlardan biri olmuştur.