Son Haberler

Zayıflamak İçin Nasıl Yürümeliyiz

-
Eylül 14, 2022
Zayıflamak İçin Nasıl Yürümeliyiz

Zayıflamak İçin Nasıl Yürümeliyiz

Yürümek ve koşmak kilo vermek için yapılabilecek egzersizler arasında her zaman en iyisi ve natürel ki en popüleridir. Pahalı spor salonlarına, haftanın neredeyse yarısını kaplayan egzersiz programlarına gerek kalmadan rahatça kilo vermek için, haftada kumpaslı olarak yapılacak 4 saatlik yürüyüşler, bireyin sıhhatli ve formda kalmasına destekçi olmaya yetiyor.

Yapılan araştırmalara göre 18-30 yaş arasında, haftada en az 4 saat yürüyüş yapan bayanların, yapmayanlara oranla ilerideki 15 senede kilo vermelerinin daha kolay olduğu tespit edilmiştir. Yürümek, yalnızca ana konsantre bir egzersiz olmakla kalmayıp, bireyin ileriki yaşlarında da kilosuna rahatlıkla hükmedebilmesine destekçi olmaktadır. 

Sıhhatli bir hayat için büyülü bir hale gelebilecek bu 240 dakikanın yürüyüşe nasıl ayırılacağı ise natürel ki şahsa bağlı. Ama bu vakitten zaferli neticeler alınabilmesinin en ehemmiyetli şartı bunu kumpaslı yapmak. Kumpaslı yapılmadığı sürece, yürüyüşün pek bir verimi olmuyor. Kumpaslı yürüyüşe alışan bedenin kilo vermeye daha yatkın olduğu öğrenilen bir gerçek.

Yürüyüşün yararlı olabilmesi için dikkat edilecekler;

Kumpaslı yapın: Haftada, yürümek için tanımlanan vakit 4 saat ise, bu her güne denk olarak ufalanabilir ya da tanımlanan 4-5 günde aynı saatte ve aynı uzunlukta yakalanabilir. Hafta içi günler müsait ise, Pazartesi ve Pazar günleri boş vazgeçilip, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri vasati 50’şer dakikalık yürüyüşler yapılabilir.

Tempoya dikkat edin: yürüyüşün kumpaslı olması kadar temposu da çok ehemmiyetlidir. Uzun zamandır yürüyüş ya da koşu yapılmamışsa adalelerin bir anda yoğun tempoya ayak yalansı beklenemez. Bu temenni adalelerin tamamen çökmesine dahi neden olabilir. Bu surattan başlangıç olarak yavaş tempoda yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüşten evvel de adalelerin ısıtılması, yürüyüş yapılacağı haberinin bedene aktarılması gerekmektedir. Takribî 10-15 dakika yavaş tempoda yapılan yürüyüşten sonra daha süratli bir tempoda yürünebilir. 

Balanslı koşun: Koşarken fazla ileri ya da geri eğilmeyin. Düzgün ve rahat adımlarla tempo yakalatmaya çalışın. Balansınızı bozabilecek dış faktörlerden kendinizi soyutlayın.

Ağırlık ilave edin: Yürüyüş sırasında üstünüzde bulunacak aşırıdan kilolar da kalorilerin daha süratli yakılmasına destekçi olur. Sırt çantasına ya da bel bölgesine konulacak ağırlıklar yararlı olabilir. Kol ve bacak bölgelerine ağırlık konulması nasihat edilmez zira yürüyüş sırasında duruşunuzun bozulmasına neden olabilirler.

Kararlı olun: İster sarih havada, ister koşu bandında olsun, kararlı olmak ehemmiyetlidir. Siz kararlı olursanız, vücudunuz da zamanla size geçim sağlayıp kilolara veda etmeye hazırlanacaktır.

Uzatmayı deneyin: Günde koşulacak zamanı doldurduğunuzda kendinizi devam etmek için devingen seziyorsanız devam etmekten çekinmeyin.  

Hedef koyun: Yürüyüş yaptığınız günler çoğaldıkça enerjinizin de arttığınızı sezersiniz. Bu surattan her seferinde kendinize daha büyük bir hedef koyun ve onu muvaffak olmaya çalışın.

Midenize hâkim olun: Natürel ki yalnızca yürümek kilo vermek için yeterli değildir. Yapılan egzersizlerden sonra yenilen yiyecekler de egzersizin niteliğine tesir eder. Bir şeyi yemeden evvel onu yakmak için ne kadar yürüyeceğinizi düşünmek yararlı olabilir. Mesela bir jelibon şekerini eritmek için bir futbol sahasını tamamen yürümek gerekir….