Son Haberler

Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

-
Eylül 6, 2022
Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

Kilo vermeye çalışmak zaman zaman hepimizin içerisinde bulunduğu bir süreç. Burada sıçramamamız gereken en ehemmiyetli detay kilo verirken bunu yağ kayarak yapmak. Böylece bedenimizdeki adale oranını düşürmeden yağ yakarak, başka bir deyişle incelerek kilo vermek muhtemel. Yağ yakmanın bazı ipuçları ve detayları var elbette. Bu detaylara dikkat ederek hipotez ettiğinizden daha kısa vakitte forma girebilirsiniz.

Yağ Yakmanın Yolları

Güne sıhhatli ve güçlü bir kahvaltı ile başlayın. Protein açısından zengin, sıhhatli karbonhidratlar, lifler ve sıhhatli yağlar kapsayan bir kahvaltı hem sizi gün içerisindeki ani acıkma krizlerinden gözetecek hem de yağ yakma hızınızı çoğaldıracaktır. İşte sizin için sıhhatli kahvaltı teklifleri: 

1 dilim bütün buğday ekmeği, 2 yumurtadan yapılmış omlet, ¼ avokado ve 2 dilim jambon. 

Az yağlı süt ile hazırlayacağınız bir kâse yulaf ezmesi.

2 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim bütün buğday ekmeği, birkaç dal maydanoz, dereotu ve taze nane, az yağlı beyaz peynir ve 2 tam ceviz.

Yağ yakımını süratlendirmenin en kolay ve ehemmiyetli adımlarından biri de kumpaslı ve yeterli ölçüde su harcamaktır. Günlük su tüketiminiz 2.5 – 3 litre arasında olmalıdır. Bu ölçüyü gün içine yayarak harcamalı ve kocaman bir kadeh suyu bir kerede içmek yerine yudum yudum harcamalısınız. Kumpaslı su harcamak ani açlık hissinin de önüne geçecektir. 
Protein tüketimini dengelemelisiniz. Günlük harcamanız gereken protein ölçüsünü şu kolay yöntemle bilebilirsiniz; kilo x 0.8 gr. Misal verecek olursak 65 kiloda olan bir insanın günlük harcaması gereken protein ölçüyü 52 gramdır. Şayet fiziksel etkinliğiniz daha yoğunsa, spor yapıyorsanız ve faal bir yaşamınız varsa bu ölçü kilo başına 1-1.5 gram arasına izleyebilir. Yeterli protein alımında hem adalelerini korur ve kuvvetlendirir hem de açlık hissinin önüne geçersiniz. Ayrıca proteinle yağ ve karbonhidrat grubundaki gıdalardan daha fazla termik enerjiye sahip olduğu için daha fazla kalori yakmanızı sağlar.  
Perhiz süreçlerinde yapılan en büyük kusurlardan biri de karbonhidrat tüketimini tamamen kesmektir. Bedeninizin lüzumu olan karbonhidrat ölçüsünü; kilo x 0.3 yöntemiyle hesaplayabilirsiniz. Bu ölçü 1.5 katına kadar çıkabilir. Yoğun fiziksel etkinliklerde bulunacağınız, spor yapacağınız günlerde ölçüyü çoğaldırabilirsiniz. Karbonhidrat harcarken sıhhatli karbonhidrat kapsayan yiyecekleri seçmelisiniz. Bunlara misal vermemiz gerekirse; mercimek, nohut, kinoa, bütün hububatlı ekmek, esmer pirinç, yulaf, meyve ve sebzeler diyebiliriz. Yağ yakımını süratlendirmek için dikkat etkeniz gereken ehemmiyetli ayrıntılardan biri de sıhhatli yağları harcamaktır. Yağ harcamak deyince usunuza dolaysız tereyağı, zeytinyağı gibi alternatifler gelebilir ancak gereksiniminiz olan yağ ölçüsünü dolaysız gıdalardan alabileceğinizi de unutmamanız gerekmektedir. Bunun için avokado, Hindistan cevizi yağı, ham badem, ham fındık ve ceviz, tereyağı, sadeyağ ve zeytinyağı gibi yiyecekleri harcayabilirsiniz. Kilo verme ve yağ yakma sürecinde dışarıdan yiyecek desteği almanız gereken vaziyetler de olabilir. Bunlardan en ehemmiyetlisi Omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 bedenimiz tarafından üretilemediği için gıdalardan ve yardımlardan alınabilir.  Ödem atmak ve yağ yakımını süratlendirmek için kumpaslı olarak yeşil çay harcamalısınız. Yeşil çay kahveden daha az kafein kapsar ve kafein yağ yakımının süratlendirilmesine takviyeci olur. Özellikle kafein ölçüyü yüksek olduğu için kahve harcayamıyorsanız yeşil çaydan destek alabilirsiniz.  Kumpaslı egzersiz yapmak olmazsa olmazlarınız arasında olmalı. Egzersize başladığınızda ilk 20 dk içerisinde karbonhidratlar enerji olarak tüketilir. Bunu proteinler ve yağlar takip eder. Bu nedenle kumpaslı ve yeterli vakitte egzersiz yapmanız oldukça ehemmiyetlidir.  Metabolizma süratinizi çoğaldırmak için C vitamini harcamayı bakımsızlık etmemelisiniz. Portakal, greyfurt, limon, maydanoz gibi yiyecekleri öğünlerinizi yayarak harcamanız metabolizmanızın süratlenmesine, dolayısıyla da kilo vermenizi desteklemeye takviyeci olur. Kumpaslı lif harcamaya özen göstermelisiniz. En ehemmiyetli liflerden biri de pektindir. Pektin hücrelerin yağ emilimini eksilttiği için kilo almanızı maniler. Greyfurt, böğürtlen, elma gibi meyvelerde pektin açısından zengindir.  Baharatların eforundan faydalanmayı unutmamalısınız. Köri, acı biber, zencefil gibi baharatlar metabolizmayı süratlendirir ve yağ yakımını tetikler. Ayrıca rezene bedenden ödemin atılmasına takviyeci olur, kekik hem kolesterolü düşürmenize hem de yağ yakmanıza takviyeci olur.  Son olarak, reelinde en başta yer alması gereken en ehemmiyetli detay; zaman. Kendinize zaman tanımalısınız. Hayal ettiğiniz bedene bir anda erişmeniz ne yazık ki muhtemel değil. Kendinize ve bedeninize zaman tanıyarak, sabırlı ve tutarlı olarak her şeyi muvaffak olabileceğinizi unutmamalısınız.