Son Haberler

Worcation Nedir?

-
Eylül 7, 2022
Worcation Nedir?

Bir yandan tatil yapıp bir yandan da işlerinizi takip etmek ister misiniz? Ya da büroda sabahtan akşama kadar çalışmaktan sıkıldınız ama işleri vazgeçip bir yerlere kaçamıyor musunuz? O halde bu yazıyı okumanızda fayda var. Kim öğrenir belki siz de workcation’ı tecrübelemek istersiniz.

Öncelikle worcation nedir ile başlayalım isterseniz. Worcation “work” ve “vacation” sözcüklerinin çok hoş bir biçimde kombin edilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Başka Bir Deyişle iş ve tatilin toplanmasıdır. Öbür bir deyişle yarı iş yarı tatil anlamına gelmektedir. Sizce de kulağa güzel gelmiyor mu? Bir yandan ailenizle, beğendiklerinizle ya da dostlarınızla tatil yapacak, bir yandan da işlerinizi yürütebileceksiniz.

Tabii burada amaçlanan tatilinize devam ederken birkaç email hakimiyet etmek ya da ehemmiyetli bir buluşmaya online olarak katılmak değil. Burada bahsedilen tatildeyken bütün zamanlı olarak çalışmak. Ancak hangi saatler arasında, hangi günler, nerede, ne şartta çalışacağınız size kalmış. Hoş bir tasarılama yaptıysanız ve tatil vaktince yapmanız gereken işleri tamamlarsanız gerisi pek de ehemmiyetli değil.

Şayet tatil yapacağınız yere uçakla gidecekseniz uçuş vaktini çok hoş bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Uçakta boş boş oturmaktansa işlerinizi halledebilirsiniz. Uçakta çalışmanın bir de avantajı vardır. Cep telefonunuz kapalı olduğu için kimse sizi rahatsız edemez. Aynı biçimde, sohbete dalacağınız çalışma dostları ve durmaksızın çalan büro telefonu gibi etkenler de olmayacağı için işinize kolaylıkla konsantre olabilirsiniz. Elbette burada dikkat etkeniz gereken sizinle birlikte seyahat eden aile fertlerinizi ya da dostlarınızı yolculuk süresince çalışmanız gerektiği hakkında bilgilendirmek. Aksi takdirde zamanınızı pek de bereketli kullanamazsınız.

Şayet seçiminiz uçak değil de otobüs ise yeniden bu zamanı çalışarak geçirebilirsiniz. Günümüzde otobüsler de oldukça konforlu ve çalışmanız için yeterli yer var. Bu sayede hem sıkıcı bir otobüs yolculuğu geçirmeyecek hem de işinizden geri kalmamış olacaksınız. Ancak burada da sizinle birlikte seyahat eden bireyleri vaziyetin hassasiyeti hakkında bilgilendirmelisiniz.

Ve tatil yapacağınız yere vardınız. Yanınızda hoşlandıklarınız, mis gibi bir hava, upuzun bir kumsal, masmavi deniz, yemyeşil bir doğa sizi bekliyor. İşte burada dikkatli olmalısınız. Bu hoşlukların albenisine kapılıp bu tatilin ötekilerinden değişik olduğunu unutmamalısınız. Bu tatilde hem çalışacak hem tatil yapacaksınız. Hemen neşeniz kaçmasın. Unutmayın ki önünüzde upuzun günler var ve şayet tasarılı bir biçimde hareket ederseniz hem bu süre içerisinde halletmeniz gereken işleri bitirebilir hem de tatilinizin tadına varabilirsiniz.

Daha evvel de belirttiğimiz gibi tasarılama tamamen size kalmış. İsterseniz ilk birkaç gün yoğun bir biçimde çalışıp sonraki birkaç gün beğendiklerinizle zaman geçirebilirsiniz. Ya da gün içerisinde muhakkak saatlerinizi işe ayırıp, kalan saatlerde ailenize ya da dostlarınıza eşlik edebilirsiniz.

Örneğin, sabah erkenden kalkıp denize girebilir ardından kahvenizi alıp çalışma köşenize geçebilirsiniz. Güne böylesine tatlı bir başlangıç yaparak çalışmak için motivasyonunuzu da çoğaldırmış olursunuz. Çalışma köşeniz ise plaja bakan bir cafe, otel odası, bir ağacın altı ya da balkonunuz olabilir. Burada ehemmiyetli olan internet ulaşımınızın olmasıdır. Malum günümüzde hemen hemen tüm işleri yürütmek için internete lüzumumuz var.

Ya da sabah ailenizle uzun bir kahvaltı edip tüm öğleni ve akşamüzerini çalışarak geçirebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise ailenize katılıp günün geri kalanını birlikte geçirebilirsiniz.

Türkiye’de ve Dünya’da Worcation

Worcation, Türkiye’deki firmalarda pek de yaygın olan bir uygulama değil. Bunun sebeplerinden birisi patronların bu kavrama yaklaşımı olabilir. Zira bir hayli patron çalışanlarının büroda olmadıkları zamanlarda işten kaytarabileceklerini düşünüyor. Bu bazı gidişatlarda doğru olabilir. Şayet çalışanınız işini tasarılama mevzusunda pek de zaferli değilse, ara ara üstünün kendisini motive etmesine lüzumu varsa ya da işini kendi işi gibi sahiplenemiyorsa worcation bu şahsa pek de uygun değildir. Ancak şuurlu bir çalışanınız varsa, büroda olmasa da aynı yararla çalışacağını düşünüyorsanız ve işlerinizin de topallamamasını istiyorsanız bu kavramı deneyebilirsiniz.

Dünya’da ise süratle dağılan bir akım worcation. Gerek müessesesel şirketler, gerekse kendi işini yapan bir hayli şahıs worcation’ın nimetlerinden yararlanmakta. Böylece bu şahıslar hem uzun süre işlerden uzak kalmıyorlar, hem de tatil yapabiliyorlar.

Şayet siz de müddet bulup tatile çıkamamaktan yakınıyorsanız, ancak aynı zamanda işlerden çok sıkıldıysanız ve bu da faydanızı düşürüyorsa worcation’a bir şans tanıyın deriz. Şayet kendi işinizi yapıyorsanız bu kararı vermek azıcık daha kolay olacaktır elbette. Başka bir yerde çalışıyorsanız da patronunuzu ikna etmeye çalışabilirsiniz.

Worcation Mevzusunda Dikkat Etkeniz Gerekenler

Tatil yapacağınız yerin tercihi oldukça ehemmiyetlidir. Çalışabileceğiniz bir etraf ve internet ulaşımı olmazsa olmazdır.Daha tatili tasarılarken aile fertlerinizi bu konsept hakkında bilgilendirmelisiniz. Böylece siz çalışmak için köşenize çekildiğinizde size kırılmayacaklardır.Çalışacağınız saatleri çok titiz bir biçimde tasarılamalı ve bu tasarıya sadık kalmalısınız. Neyse şimdi azıcık güneşleneyim, çocukları kırmayayım da reyin parkına götüreyim, eşimle yürüyüşe çıkayım sonra çalışmaya devam ederim gibi yaklaşımlar sizi tasarınızdan uzaklaştırır. Ve tasarınıza uymadığınızı görmek de motivasyonunuzu düşürür. Bunun yerine tasarladığınız saatlerde kesinlikle çalışmanıza odaklanmalı, öbür saatlerde de beğendiklerinize zaman ayırmalısınız.Şayet patronunuzu ikna etmekte zorlanıyorsanız onunla kapsamlı çalışma tasarınızı paylaşabilir ve pişman olmayacağına ikna edebilirsiniz. Zira zaferle bitirilmiş worcation’da iki taraf da kazanır. Hem firmanın işleri topallamaz, hem de iş yoğunluğunda hayal gibi görünen tatiliniz hakikatleşmiş olur.