Son Haberler

Vali Nasıl Olunur?

-
Eylül 20, 2022
Vali Nasıl Olunur?

Vali, bir şehrin genel yönetinin başı ve temsilcisidir. Şehir yöneti ve valinin görev ve yetkileri, 5442 rakamlı Şehir Yöneti Yasayı kapsamında açıklanmaktadır. Bu yasaya göre, bakanlıkların kuruluş yasalarınca, her şehirde lüzum olunan kadar teşkilat bulunur. Bu teşkilatların her birinin başında ise şehir yönet şube başkanları yer alır. Bu şube başkanlarının altında da ikinci derecede memurlar görev alır. Tüm bu teşkilat ise valinin emri altında bulunmaktadır.

Ülkemizde vali olabilmek için birkaç şart lüzumludur. Bunlardan en ehemmiyetlisi; vali olmadan evvel kaymakam olmak gerekir. Kaymakam olabilmek için ise, öncelikle üniversitelerin politik bilimler fakültesinden, hukuk fakültesinden, ya da rastgele bir iktisadi ve yönetimsel bilimler veya firma fakültesinden mezun olmak gerekir. Bunlara ek olarak bu sayılan kısımlara denkliği YÖK tarafından verilen, en az dört sene süreli yurtdışı fakültelerinden mezun olmak lüzumludur.

Ardından kaymakam adaylığı imtihanına girebilmek için 657 rakamlı Devlet Memurları Yasasının 48.maddesinde yer alan genel koşullara ve 1700 rakamlı Dâhiliye Memurları Yasasının 2. maddesinde yer alan şartlara uygunluk lüzumludur. Bu şartlardan biri yaştır. İmtihanın açıldığı senenin başı itibariyle 35 yaşı doldurmamış olmak gerekir.

Değişik bir şart ise müracaat etilecek sene geçerliliği olan ve son iki senenin KPSS imtihanında P37 olarak öğrenilen puan cinsinden 75 ve üzeri puan almış olmak gerekir. Bu puan düşük gibi görünse de, değerlendirilen puanlar, çan çarpıksı sistemine eş bir kriterle değerlendirilmektedir. Son senelerde taban puanları 80 ila 85 arasında değişmektedir.

P37 puan cinsinin derslere göre dağılımı ise şöyledir;

Kamu Yönetimi                 Yüzde 40

İktisat                                 Yüzde 20

Genel Beceri                  Yüzde 10

Genel Kültür                      Yüzde 10

Hukuk                                 Yüzde 10

Maliye                                Yüzde 10

İmtihan düzeyinden sonra ise adayları röportaj düzeyi beklemektedir. Röportaj evresinde adayların, bir mevzuyu kavrama, özetleme ve değerlendirme mahareti, temsil maharetleri, özgüvenleri, ikna maharetleri ve inandırıcılıkları, genel kültürleri ve kabiliyetleri denenir. Müzakerede galibiyetli olan adaylar 3 senelik bir eğitime tabi yakalanırlar ve ardından bakanlıkların emrinde kaymakam olarak çalışmaya başlarlar.

Görevde olan kaymakamlar, İçişleri Bakanlığı’nın verdiği galibiyet değerlendirme puanları istikametinde vali olmaya hak kazanabilirler. Vali, İçişleri Bakanlığı tarafından seçilir, daha sonra adayın Bakanlar Heyeti onayından geçmesi gerekir. Bu onaydan sonra en son cumhurbaşkanının onayından geçmesi gerekir. Buradan da onay alınırsa yürürlüğe sevk edilir.

Ayrıca valiler, bir zamandır görevde olan Şehir Emniyet Müdürleri ya da ilgili bakanlık çalışanlarından da seçilebilir.