Son Haberler

Vajinal Mantarın Sebepleri ve Tedavisi

-
Eylül 5, 2022
Vajinal Mantarın Sebepleri ve Tedavisi

Vajinal Mantarın Sebepleri ve Tedavisi

Erişkin bayanların takribî olarak %75’i yaşamının rastgele bir yarıyılında en az 1 kere vajinal mantar geçirmektedir. Vajinal mantar yüksek dozda antibiyotik kullanımı, gebelik gibi nedenlerden oluşabileceği gibi değişik nedenlerden dolayı da yaşanabilir. Bunlar arasında en faalleri, şeker hastalığı, doğum hakimiyet hapları, spiral, naylon iç çamaşır kullanımı, hormon kullanımı ve yerel alerjenlerdir. 

Yerel alerjenleri açmak gerekirse pedler, yüzme havuzu & denizde yer alan mikroplar, ortak kullanıma sarih tuvaletler, parfümler ve parfümlü/renkli tuvalet kağıtlarını gösterebiliriz.

Vajinal mantar rehabilitasyona kolay yanıt veren bir hastalıktır ancak kronikleşmesi halinde ne yazik ki cinsel ve psikolojik meseleler ortaya cıkarmaktadır. 

Bu enfeksiyonun en sık görülen bulguları arasında geceleri şiddetlenen ve sıcağın tesiriyle artan kaşıntı yer alır. Her zaman akıntı görülmeyebilir. Akıntı olduğu vaziyetlerde görüntüsü süt kesiğine eş ve kokulu olmaz. Eğer koyu renkli ve kokulu bir akıntı var ise değişik bir enfeksiyonun daha olduğu söylenebilir. 

Bu hastalıktan korunmak için muhakkak başlı teklifler:

Cinsel ilişki esnasında kondom kullanmak

Iç çamaşırları yüksek ısıda yıkadıktan sonra ütüleyerek giymek

Pamuklu iç çamaşırı kullanmak

Çok dar & sıkı elbiseler giymemek

Genital alana tahriş edici maddeler sürmemek parfüm vb

Genital iç ve dış alanı sabunla devirememek, sadece su le temizlemek

Düzenli jinekolojik tetkikten gecmek 6 ayda bir

Tuvalet sonrası pakliği önden arkaya doğru yapmak

Vajinal mantar rehabilitasyonunda genellikle antibiyotik, antifungal haplar ve emin periyotlarda kullanilan fitiller önerilmektedir. 

Vajinal mantar enfeksiyonu görüldüğü takdirde kesinlikle bir uzmandan destek alınmalıdır.

Bunun dısında bazı natürel rehabilitasyon usullerinden bahsedecek olursak:

Yoğurt

Yoğurdun içeriğinde vajina yankı sistemini gözeten laktobasillerden bol ölçüde bulunuyor. Bu nedenle yoğurt harcamak ve yoğurdun suyunu içmek hem rehabilitasyon hem de tedbir ismine yapılacaklar arasında yer almaktadır.

Lavanta Yağı

Banyo küvetine bir kaç damla lavanta yağı damlatılabilir. Böylece bölgedeki iltihabin arınılmasına destekçi olacaktır. Bunu her banyoda yapmamak oldukça ehemmiyetli aksi takdirde bereketli bakterilerin kaybına neden olacaktır.

Maydonoz Suyu

Bir kac dal maydonozu sapıyla beraber kaynattıktan sonra sıcakken harcanmalıdır. Günde 1-2 kadeh içilmesinde bir mahzur yoktur.

Sarımsak

Bir çok hastalığa karşı bir koruma çemberi oluşturan sarımsak vajinal mantar rehabilitasyonunda da kullanılmaktadır. Dr James Duke’ün usulü ise şu biçimde: bir diş sarımsağın kabuğunu cettikten sonra pak bir gazlı beze sarılması ve ucundan bir parça vazgeçilerek bir nevi tampon elde edilmesi gerekiyor. Bu tamponun 6 gece süresince yenilenerek vajina içine yerleştirildiğinde enfeksiyonun rehabilitasyon edildiği görülmüştür.