Son Haberler

Ürik Asit Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

-
Eylül 4, 2022
Ürik Asit Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Rastgele bir belirtiniz olmayabilir. Unutulmamalıdır ki bazen fertlerin ürik asit seviyeleri yüksek bile olsa rastgele bir bulgu göstermiyor olabilirler.

Şayet kandaki ürik asit seviyeniz ehemmiyetli miktarda yükselmişse ve lösemi veya bir lenfom için kemoterapi rehabilitasyonu geçirmekte iseniz, kanınızdaki yüksek ürik asit seviyesinden dolayı böbrek problemleri veya gut arteriti gibi semptomlara sahip olabilirsiniz.Yüksek ürik asit seviyesi ile ilişkilendirilebilecek en ciddi bulgu da böbrek yetmezliğidir. İdrara çıkma sıklığında eksilme, soluk darlığı, uzuvlarda şişme, şuur fluluğu ve üşengeçlik, bitkinlik ve göğüs ağrısı böbrek yetmezliğinin bulguları arasındadır. Lösemi hastalarında, Hodgkin lenfomunda ve Hodgkin olmayan lenfomlarda ürik asit seviyelerine bağlı böbrek yetmezliği görülebilir. Bu genelde makûs mizaçlı hücreleri öldürüp ürik asit ortaya çıkartan kemoterapinin bir neticeyidir. Ur lizis belirtiyi sebebi ile bir çeşit kanser türünü tutulmuşsanız ve ürik asit seviyeleriniz de yüksek ise ateş, titreme ve halsizlik gibi bulgularınız olabilir.Şayet ürik asit kristalleri bir ekleminizde toplanmışsa gut da denilen eklem iltihaplanmasına tutulmuş olabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki gut hastalığına normal ürik asit seviyesine sahip fertler de tutulabilmektedirler. Gut hastalığı bedenin verdiği imünilojik bir tepkiden kaynaklıdır. Kandaki ürik asit seviyesi çoğalınca, ufak ve sivri kristaller eklemlerde ve eklemlerin çevresinde dokularda ağrılara neden olabilirler. Ayaklar, eller, dizler ve bilekler gut ağrısının sıklıkla görüldüğü bölgelerdir. Gut hastalığı eklemlerde oluşan ve hafif bir baskıda dahi artan fazla ve yoğun bir ağrı ile karakterize edilebilir. Eklem irini olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıkta eklemler şişebilir, eklemlerde ısı çoğalışı olabilir ve eklemler alınganlaşabilir. Hastada ateş görülebilir ve eklemlerinin çevresindeki ten atanabilir. 10 mg/dL yi aşan ürik asit seviyeleri gut hastalığının oluşma tehlikesini arttırmaktadır.Böbrek taşından kaynaklı bir böbrek rahatsızlığınız ya da idrar ile alakalı bir probleminiz olabilir. Ürik asit seviyesi yüksek olan hastalarda bazen böbrek taşı oluşabilir. Bu taşlar üst idrar kanalında sıkışıp büyük bir acıya, sık ve ağrılı idrara çıkma, kanlı idrar, mide bulantısı ve kusmaya neden olana kadar fark edilmeyebilirler. Misalin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki böbrek taşı hastalının yüzde onunun böbrek taşı ürik asit kaynaklıdır. Ürik asit kaynaklı böbrek taşları genelde gut hastalarında ortaya çıksa da böylesi böbrek taşına sahip olanların yüzde yirmisinde ürik asit seviyesi yüksek olmasına karşın gut hastalığı görülmemiştir. Böbrek taşlarının banal bulguları arasında karında ani ve şiddetli ağrı ve yanma bulunur ve bu ağrılar dalgalar halinde kazançlar. İkinci bir enfeksiyon varsa ateş de görülebilir.Son senelerde yapılan çalışmalar yüksek ürik asit seviyelerinin yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları ile alakasının olduğunu söylese de ürik ati seviyesini düşürmenin bu rahatsızlıkları gidereceği henüz bütün olarak bulgulanamamıştır.

Hiperürisemi de denilen ve kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesi olarak belirlenebilecek rahatsızlık ya bedenin çok fazla ürik asit üretmesinden ya da böbrekler yolu ile dışarı atılan ürik asitin azlığından kaynaklanıyor olabilir. 

Kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesi gut arteriti, böbrek taşları ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Son senelerde yapılan çalışmalar, kandaki yüksek ürik asit seviyesi ile hipertansiyon ve kardiyovasküler rahatsızlıkların da aralarında bir ilişkinin olduğunu göstermektedir.

Normal ürik asit seviyeleri erkeklerde 3.4–7.0mg/dL,  bayanlarda ise 2.4–6.0 mg/dL’dir.

Değerler farklı laboratuarlarda değişikleşebilmektedir. 

Kandaki ürik asit seviyesinin çoğalışına neden olabilecek etkenler, içeriğinde pürin olan yiyeceklerin çünkü pürin dağılındığında ortaya ürik asit çıkar çokça harcanması, çok fazla içki harcanması, böbrek yetmezliği, obezite, bayağının altında çalışma gösteren tiroit, genetik etkenler, diyabet ve kanın asitliğinin çoğalması gibi endokrinal veya metabolizma ile alakalı rahatsızlıklar ve değişik bazı hastalıklar olarak sayılabilir.

 Muhakkak kanser cinsleri, kemoterapi rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlar ve diyüretik gibi bazı ilaçlar ürik asit seviyelerinin yükselmesine neden olabilirler. Egzersiz yapmak, oruç yakalamak, sıkı bir biçimde perhiz yapmak geçici müddetliğine ürik asit seviyelerini yükseltebilir.

Şayet kullandığınız bir ilacın ürik asit seviyenizi yükselttiğini düşünüyorsanız, hekiminizle bu mevzuyu görüşünüz. Bu zaman aralığında hekiminiz size nasihat ettiği ilaçları, yeniden hekiminiz aksini söylemediği sürece almaya devam ediniz.   

Şayet ürik asidin yüksekliğinin bulgularını gösteriyorsanız, yüksek ürik asit seviyeleri sıhhatiniz için riskli olabilir. Alttaki şartlara sahipseniz, acilen tıbbi bir takviye arayışına giriniz.

Kırmızı rengini alan ve ısısı yükselmiş bölgesel bir ağrınız varsa, özellikle bu ağrı el ya da ayak parmaklarınızda ise, bu yüksek seviyedeki ürik asidin göstergesi olabilir.Birkaç dakika içerisinde durmayan bir kanamanız oluyorsaÖzellikle yeni bir ilaca başladığınızda süratli kalp çarpıntısı ya da yeni ten döküntüleri gözlemleniyorsaGöğüs ağrısı, göğüste sıkışma ve soluk darlığı seziyorsanız.