Son Haberler

Ürik Asit Nasıl Düşer?

-
Eylül 11, 2022
Ürik Asit Nasıl Düşer?

Ürik asit seviyesini düşürmeye yardımcı olan ve hakimiyet altında yakalayan bazı ip uçları ve natürel ilaçlar vardır. Bununla birlikte uygun bir teşhis ve bir sağlık uzmanı tarafından yapılacak rehabilitasyon öncelik olmalıdır.

1. Elma suyu sirkesi: natürel bir temizleyici olmaktan ve zehirli maddeleri uzaklaştırması özelliği ile öğrenilen elma suyu sikesi ürik asit gibi atıkların bedenden arınılmasına yardımcı olur. Bu sirke içerisinde elma asidi bulundurur ki elma asidi ürik asidi parçalayarak elimine eder.Elma suyu sirkesi aynı zamanda bedendeki alkali asit balansını muhafaza ederek anti inflamatuar ve anti oksidan faydalar sağlar.

Bir çay kaşığı ham, organik ve pastörize edilmemiş elma suyu sirkesini bir kadeh su ile karıştırın.
Bu karışımı günde iki ya da üç kere için.
Karışımınızdaki elma suyu sirkesi oranını azar azar yükselterek iki çay kaşığına kadar çıkartabilirsiniz ve bu biçimde bir meşrubatı ürik asit seviyeleriniz düşene kadar devam ettirebilirsiniz.

Not: Elma suyu sirkesini gereğinden fazla tüketmeyiniz çünkü bu bedeninizdeki potasyum seviyesini düşürecektir. Elma suyu sirkesi diüretik ilaçların tesirlerini de engelleyebilir.

2. Limon suyu: Limon suyunun bedeni daha asidik bir hale getireceği düşünülse de hakikatinde limon suyu bazik bir etkiye sahiptir ve ürik asidi nötralize etmeye yardımcı olur. Dahası içerisinde bulunan C vitamini ürik asit seviyesinin eksilmesine katkı sağlar. 

Ilık suya bir limonun suyunu sıkın. Sabahları aç karnına bunu için. En az birkaç hafta bunu sürdürün.

Aynı zamanda dışarıdan C vitamini takviyesi de alabilirsiniz. C vitamininin uygun dozajı ve sizin için uygun olup olmadığını hekiminize danışınız.

3. Kirazlar: Kirazlar ve siyah böğürtlenler, bedendeki ürik asit seviyesini düşüren kimyasallar kapsarlar. Dahası, mor ve mavi renkli böğürtlenler anthocyanins  denilen flavonoidleri kapsarlar ki bu kimyasallar ürik asit seviyesinin eksilmesine yardımcı olurlar ve bedendeki enflamasyonun eksilmesi ve sertliğin giderilmesini sağlarlar.

Birkaç hafta boyunca günlük bir buçuk kase kiraz yiyin. Y da dört hafta kadar günde bir ya da iki kadeh kiraz suyu da içebilirsiniz.

Ayrıca yiyeceklerinize yaban mersinleri, çilekleri, domatesler, biberler gibi öbür c vitamini kapsayan ve antioksidan özelliğe sahip yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

4. Kabartma Tozu: Karbonat da denilen kabartma tozu ürik asit seviyesinin eksiltilmesinde ve gut sızılarının giderilmesinde çok faydalıdır. Kabartma tozu bedendeki natürel alkali balansının sağlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ürik asidin daha çözünebilir bir hale gelmesini sağlayarak böbrekler yolu ile dışarı atılmasını kolaylaştırır. 

Bir buçuk çay kaşığı kabartma tozunu bir kadeh su ile karıştırın.

İki hafta boyunca bu karışımı günde dört kadeh olmak üzere için. Her iki veya dört saatte bir de içebilirsiniz.

Not: Bu rehabilitasyonyi sürekli olarak uygulamayınız. Şayet yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa bu rehabilitasyonyi uygulamayınız. 60 yaşının üstünde olan insanlar günde üç kadehten fazla kabartma tozu karışımını içmemelidirler.

5. Zeytin Yağı: Pek çok nebatsal yağ ısıtıldıklarında ya da işlendiklerinde bozulur. Bu bozuk yağlar bedendeki ürik asit seviyelerini hakimiyet etmede ehemmiyetli olan E vitaminini yok ederler.

Nebatsal başka bir yağ seçim etmek veya tereyağı kullanmak veya da yemeklerinizde ve böreklerinizde kullandığınız yağlardan kısmak yerine soğuk bunalmış zeytin yağını seçim edin. Zeytin yağı tekli doymamış yağlar kapsar ve bu yağlar ısıtıldıklarında bozulmadan kalırlar. Dahası zeytin yağı E vitamini ve antioksidanlar açısaından da zengindir ve anti inflamatuar faydaları vardır.

6. Su: Çokça su içmek ürik asidin bedenden süzülmesini optimize etmeye yardımcı olur. Su, ürik asiti seyreltir ve böbrekleri uyararak fazla ölçüdeki ürik asidin idrar yolu ile dışarı atlmasını sağlar. 

Dahası yeteri kadar suyu kumpaslı olarak harcamak gut hamlelerinin yinelenme tehlikesini eksiltir. Amerikan Romatoloji Kolejinde 2009 ‘da yıllık buluşmada yayınlanan ve internet üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, analistler, olası bir gut hücumundan 24 saat evvelinde beş ila sekiz kadeh su içen katılımcıların gut saldırısını geçirme olasılıklarının, bu zaman zarfında bir ya da daha az kadeh su içen katılımcıların hücum geçirme olasılıklarına göre yüzde kırk daha az olduğunu bulgulamışlardır. 

Gün boyunca sekiz ila on kadeh su içiniz.
Daha fazla akışkan yiyecekler, taze ve bol sulu meyve ve sebze tüketiniz.

7. Düşük Pürinli Diyet: Pürinler azot kapsayan bileşimlerdir ve dağılındıklarında ürik asit ortaya çıkar. Bu da bedendeki ürik asit seviyesinin çoğalmasına neden olur. Daha çok hayvansal proteinlerde pürinler bulunmaktadır.

Ürik asit seviyeniz yüksek ise et, sakatat, kümes hayvanları, balık gibi hayvansal proteinlerden uzak durun. Bakliyatlar, mantarlar, mayalar, kuşkonmaz ve fasulye de pürinleri yüksek besinlerdir. Birada da pürin çoktur.

8. Yüksek lifli yiyecekler ve nişastalı karbonhidratlar: Yüksek lifli yiyecekler bedendeki ürik asidi absorbe edip dışarı atmaya yardımcı oldukları için ürik asit seviyelerinin düşmesine de katkı sağlarlar. Nişastalı karbonhidratları da içlerinde az ölçüde pürin olduğu için harcayabilirsiniz. Bütün hububatlar, elma, armut, portakal ve çilek yüksek lif kapsayan ve yiyeceklerinizde bulundurabileceğiniz besinlerdir. Prin, bütün hububatlı pasta, tapyoka da denilen sabudana, nebat tohumlarından elde edilen ve quinoa denilen un, patates, yulaf ve muz nişastalı karbonhidratlara örneklerdir.

Ürik asit ve gut ile alakalı problemlerinize çözüm olması için ve ürik asit üretilmesini eksiltmek için yeşil papaya çayı da içebilirsiniz. Yeşil papayadaki papain maddesi bedenin alkalisini korumaya yardımcı olur ve bir anti inflamatuar görevi görür.

9. Süt Mahsulleri: Düşük yağlı süt ve süt mahsulleri düşük plazma ürat yoğunluğu ve gut tehlikesini eksiltmesi ile ilişkilendirilmektedir. Misalin düşük yağlı süt, ürik asidin tekerrür absorbe edilme oranını eksilten orotik asite sahiptir. Bu madde aynı zmaanda böbrekler yolu ile ürik asidin atılmasına yardımcı olur.

Günlük bir ila beş kadeh yağsız süt içiniz. 
Aynı zamanda düşük yağlı yoğurdu ve düşük yağlı öbür süt mahsullerini de yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz. 
Tofu da plazma protein yoğunluğunu değiştirmeye ve ürik asit tasfiyesini çoğaldırmaya yarayan bir yiyecektir. Ancak soya sütünün bedende ürik asidi çoğaldırıcı bir tesiri olduğu bulunmuştur.

10. Çimen Suyu: Çimen suyu kanın bazikliğini yenilemeye yardımcı olur. Dahası C vitamini, klorofil ve fitokimyasallar bakımından zengindir ki bunlar detoksifikasyon özelliklere sahiptirler. Aynı zamanda çimen suyu, hayvansal proteinlere seçenek olabilecek iyi bir protein ve amino asit kaynağıdır. 

Kolayca bir ons iki çay kaşığı çimen suyunu bunalmış limonataya karıştırıp için. Ürik asit seviyeniz düşene kadar bu meşrubatı günlük olarak tüketin.

İlave Öneriler

İçki tüketiminiz eksiltin çünkü içki ürik asidin bedenden atılmasını engelleyici bir etkiye sahiptir.
Yüksek furuktozlu mısır şurubundan veya glikoz furuktoz şurubundan uzak durun zira bu gıdalar ürik asidi çoğaldırırlar. 
Kumpaslı olarak egzersiz yapın ve ideal kilonuzu korumaya çalışın. Yağ dokularının ürik asit seviyelerinin çoğaldırma meylinde olduklarına inanılmaktadır.
Kompleks karbonhidratlarca zengin ancak protein olarak zayıf olmakla birlikte balanslı bir biçimde beslenin. Beyaz ekmekler, kekler ve şekerler gibi işlenmiş karbonhidratlardan uzak durun.
Bedenin ürik asitleri atma yeteneğini yasakladıkları için yüksek oranda yağ kapsayan yiyeceklerden uzak durun.