Son Haberler

Uçuk Nedenleri ve Tedavisi

-
Eylül 7, 2022
Uçuk Nedenleri ve Tedavisi

Uçuk, herpes simplex ismi verilen bir virüsün neden olduğu, genellikle ağız, dudak ve burun etrafında oluşan bir rahatsızlıktır. Dünya popülasyonunun takribî yüzde 80’inin en az bir kez maruz kaldığı uçuk, fiziksel olarak rahatsızlık verebilen, yaşam niteliğini düşürebilen bir hastalıktır. 

Uçuğa neden olan herpes simplex virüsünün 8 tipi olduğu öğrenilmektedir. Ama genelde bunlardan 3’ü sıklıkla görülmektedir. Bu tiplerden biri olan HSV 1, ağız burun etrafında oluşan ve en sık görülen tiptir. Oluştuğu bölgede dökülmeye yol açabilir. HSV 2 tipi ise genetik bölgelerde hastalığa yol açar ve HSV 1 gibi dökülmeler görülür. Genellikle genç erişkinlerde cinsel bölgelerde olur ve rehabilitasyonu 2-3 hafta sürebilir. HSV 3 tipi ise asaplara yerleşen ve zona hastalığına yol açan tiptir. 

İnsanlar büyük çoğunluğu herpes virüsüne sahiptir. Bir kısmında virüs kendini uçuk olarak gösterse de kimilerinde hiç uyanmayabilir. Mevcut virüs stresten, soğuk algınlıklarından, gripten, adet yarıyıllarından, enfeksiyonlardan etkilenerek uyanabilir. Virüsü alan hastanın bağışıklık sistemi cılız ise uçuklar daha uzun süreli ve daha şiddetli saldırılarla ortaya çıkabilir.

Uçuk çıkacak bölgede 24 saat evvelinde hafif karıncalanma, kaşınma yanma, sızlama sezilebilir. Bu bulguları bölgenin kızarıp içi akışkan dolu ufak kabarcıkların yaradılışı izler. Bu kabarcıklar günlük bir çok aktvitede, yemek yemek, içmek, konuşmak, gülme gibi, hastaya acı verebilir. Daha sonrasında su dolu kabarcıklar patlayarak çok daha acılı bir yarıyılın başlamasına neden olur. Zamanla bu kabarcıklar kurumaya ve kabuk yakalamaya başlar. Kabuk yarıyılında dikkat edilmesi gereken şey, kabuğun netlikle yolunmamasıdır, yoksa uçuk gelişebilir ve daha sızılı bir hale gelebilir. Kabuk yakaladıkça uçuk küçülür, bir müddet sonra da kabul kendiliğinden atılır. 

Uçuk ilk bulguların görüldüğü yarıyıl ve sarih yaranın kapandığı yarıyıl arasında bulaşıcıdır. Uçuğa değmek yüzde uçukların oluşmasına neden olabilir. Uçuğa sahip hastanın kullandığı havlu, çatal-kaşık, kadeh, yastık kullanılırsa da uçuk bulaşabilir. Minik çocukların sık öpülmesi nedeniyle 0-5 yaş arası çocuklarda sıklıkla uçuk çıktığı görülür. 

Uçuk rahatsızlığı sırasında yapılmaması gerekenler;

Uçuğa değilmemelidir, temas olduysa da sonrasında eller iyice yıkanmalıdır.
Uçuk geçiren şahsın gözlerine temastan sakınması gerekir, şahsi paklik sırasında dikkat edilmelidir.
Bebekler, çocuklar ve yaşlıları öpmekten kaçınılmalıdır.
Başkalarına ait eşyalar netlikle kullanılmamalıdır.
Yaranın kabuğu ellenmemeli, netlikle koparılmamalıdır. 
Neden stres ise, hastalık süresince olası olduğunca stresten uzak durulmalıdır.
Uçuğun bir daha alana gelmemesi için olabildiğince iyi beslenilmeli, iyi dinlenilmelidir.
Aşırı içki, sigara tüketiminden uzak durulmalıdır.