Son Haberler

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

-
Eylül 17, 2022
Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Topuklu pabuçlar bir hayli kadının, özellikle de iş bayanlarının bırakılmazlarındandır. Bu şık ve zarif pabuçların bayanlar için bir hayli hoş yanı var. Bayanların kendilerini daha şık ve daha çekici sezmelerine destekçi olan bu aksesuarın verdiği rahatsızlıkları da göz arkasını etmemek gerekiyor.

Topuklular çoğu kadının kundura dolabında zaruri bir aksesuardır. Hoş bir kıyafet ile topuklu giymek her kadının bırakamadığı hobisidir. Ama bayanların bir hayliyi ayaklarındaki acıya katlanarak geçici bir mutluluk yaşamayı seçim ediyor. Topuklu kundura kullanan bayanların çoğu genellikle bel, sırt ve ayak ağrılarından şikayet eder. Buna karşın doğru tercihle daha kullanılabilir ve daha seçim edilebilir hale getirilebilir. Başka Bir Deyişle topuklu pabuçların nasıl giyilmesi gerektiğine dair püf noktaları bilen bayanlar acı veren bu vaziyeti mutluluk veren neşeye dönüştürebilir.

Topuklu kundura seven her kadının yüzyıllardır sorduğu sualler var: İnce topuk mu kalın topuk mu? Topuklu kundura ile rahat etmek için nelere dikkat etmek gerekir? Rahat topuklu kundura nasıl seçilir? Bu suallerin her birinin yanıtları var!

Rahat Topuklu Kundura Nasıl Seçilir?

Topuklu pabuçlar bir kadının en iyi dostu olabilir. Bayanların daha uzun boylu ve ince görünmesini sağlar. Bu vaziyet bayanlara güven verir. Ancak yüksek topuklularla yürümek, özellikle buna alışık olmayan bayanlar için güç olabilir. Bunun için rahat topuklu kundura nasıl seçilir sualinin yanıtını bulmak gerekiyor. Yüksek topuklularla fobisizce ve podyum modeli gibi yürümek istiyorsanız rahat bir topuklu seçmelisiniz!

Topuklu pabuçta ayağın ağrımaması için dikkat edilmesi gereken ehemmiyetli noktalar var. Ayak yapısına göre topuklu kundura tercihi ile işe başlayabilirsiniz. Ağrısız ve rahat topuklu kundura seçmek için şu teklifler de işinize yarayacaktır;

Ayak yapınızı doğru tespit edin: En doğru topuklu kundura için her şeyden evvel ayak yapısının doğru tespit edilmesi gerekiyor. Ayağınızın yapısı, bütün numarası kundura tercihinde çok ehemmiyetlidir. Minik numaralı kundura kadar büyük numaralı kundura da ayaklara hasar verebilir. Bu nedenle misalin taraklı ayaklar için geniş pabuçlar seçim etmek gerekir.

Kalın topuklu kundura seçim edin: Topuklu kundura tercihinde her zaman ince topuk mu kalın topuk mu suali akla kazanç. Kalın topuklu pabuçlar, denge ve tabandan gelen tazyik açısından daha rahat kullanım sağlar. Öne yüklenme açısından da daha rahattır. İnce topuklu pabuçlar ise, denge açısından devamlı tetikte olmayı gerektirir. Bu vaziyet yürürken rahatsızlık verir.

Platform pabuçlar en rahat modellerdir: Platform pabuçların topuk boyu ne kadar yüksek olursa olsun, topuğun ön kısmı da eş yükseklikte olduğu için daha pespaye bir topuk üstünde yürüyor olursunuz. Dolayısıyla ayağınız daha az etkilenir, balansınız bozulmaz.

İdeal topuk boyuna dikkat edin: Topuklu pabuçlar için ideal topuk boyu 5 ila 6 santimetredir. Bu boyda topukları bulunan pabuçlar, ayak yapısına da uygunsa ağrı ya da acı vermez. Aksine bacak adalelerinin büyümesine destekçi olur.

Bilekten bantlı kunduraları seçim edin: Topuklu kundura mevzusunda deneyimli değilseniz bilekten bantlı topuklularla yürümeniz daha kolay olacaktır. Bu tip pabuçlar, ayaklarınızı korur, kaymayı önler ve ekstra destek sağlar. Ayak bileğine bağlandığı için iyi bir destek verir; natürel olarak rahat yürümeyi kolaylaştırır.

Burun kısmına dikkat edin: Pabuçlarda topuğun yüksekliği çoğaldıkça ayağın ön kısmına yapılan baskı da çoğalır. Sivri burunlu pabuçlar, bu tazyik nedeniyle ayağın bir müddet sonra ağrımasına ve acı sezilmesine yol açar. Bu nedenle sivri burunlu kunduralardan ziyade yuvarlak burunlu pabuçlar seçim edilmelidir.

Kışın topuklu bot ve çizme giyin: Kış aylarında topuklu bot ve çizme giymek daha rahat ve kolay bir yürüme sağlar. Bu cins bot ve çizmeler ayağı bütün olarak sarar. Özellikle platform topuklar ayağı daha iyi anlar. Böylece yürüyüşün rahat olmasına destekçi olur.

Büyük numara minik numaradan iyidir: Bir topuklu pabucu çok hoşlandıysanız, almak istiyorsanız ve ayağınıza uygun bir numara bulamadıysanız topuklu kunduranın 1 numara büyük olması minik olmasından iyidir. Zira özellikle topuklu kundura giyildiğinde ayaklar şişmeye çok eğilimlidir.

Kunduraları akşam alın: Uzmanlar, kundura alırken akşam saatlerinin seçim edilmesini öneri ediyor. Akşam saatlerinde ayaklar daha şişmiş olur ve böylece topuklu kundura alırken doğru numara ve kalıp seçilebilir. Böylece ayaklara vurmayan ve acı vermeyen doğru bir topuklu kundura seçmiş olursunuz.

Topuklu Kundura İle Rahat Etmek İçin Ne Yapılmalı?

Topuklu kundura ile rahat etmek için dikkat edilmesi gereken başka şeyler de var. Topuklu kunduralarla en rahat yürüyüşü tutmak için şunlara dikkat edilmelidir;

Minik adımlar atın: Yüksek topuklularla rahat yürümek için minik ve yavaş adımlar atılmalı; dizler bükülmemelidir. Zati topuklu pabuçlar natürel olarak adımları kısaltma meyli gösterir. Başka Bir Deyişle adımlarınızı geliştirmek için uğraşmazsanız topuklu kundura sizi minik adım atmaya yöneltecektir. Topuk ne kadar uzun olursa adım da o kadar kısa olacaktır.

Topuktan tırnağa yürüyün: Topuklu kunduralarla olası olduğunca banal yürümeyi amaçlayın. Evvel topuğu yere koyun ve parmak uçlarını usulca alın. Ardından, kilonuz ayağınızın üzerine yüklendiğinde sanki uç parmaklarınızda yürür gibi ağırlığınızı ileri doğru kaydırın ve bir sonraki adım için ağırlığınızı ileri doğru itin.

Duruşunuzu geliştirin: Topuklu kundura giymek, ağırlık pozisyonunuzu değiştirir ve ideal duruşunuza gözetmezseniz karşılama etmek için alt sırt kemerlerinizi kaydırır. Başınızı dik yakalayan bir parça görünmez ip olduğunu hayal edin. Başınız omurganızla aynı hizada olmalı ve çeneniz zemine paralel olmalıdır. Topuklu ile yürürken alta bakmaktan kaçının!

Kollarınızı rahatlatın: Omuzlarınızı geriye ve alta kaydırın ve kollarınızı yanlarda rahatlatın. Balansı sağlamak için yürürken kollarınızı hafifçe sallayın.

Karın adalelerini içeri çekin: Karın adalelerinizi tutun ve göbek deliğinizi omurganıza doğru içeri çekin. Bu, ayağınızın dikleştirmesine destekçi olurken, aynı zamanda inceltmenizi de kolaylaştırır.

Dizlere dikkat edin: Dizlerinizi hafifçe bükün. Topuklularla yürürken dizlerin asla kilitlenmemesi gerekir. Bacaklarınızı birbirine yakın tutun ve yürürken ayak parmaklarınızı doğrudan öne doğru tutun.

Görünmez çizgide yürüyün: Yüksek topuklu kunduralarla yürümenin en ideal usullerinden biri de, hayali düz bir çizgi üzerinde yürüdüğünüzü hayal ederek, ipte yürüme eylemini taklit etmektir. Bir ayağın parmakları ileri dönük olarak doğrudan değişiğinin önüne gelmelidir. Bu yürüyüşte ustalaşmak için azıcık pratik yapmanız gerekir.

Evin etrafında sınama yürüyüşü yapın: Topuklularla en rahat ve ideal yürüyüşü bulmak için evinizin çevresinde topuklularla yürüme testleri yapabilirsiniz. Topuklularla insanların arasına çıkmadan evvel evinizin çevresinde bir gün süresince yürüyün. Bu testleri özellikle yeni aldığınız topuklu pabucu kullanmak için yapabilirsiniz. Bu yalnızca topuklu giymeye alışmanızı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda tabanları yıprandırarak kayganlığını önler.

Değişik yüzeylere dikkat edin: Yüksek topuklu kunduraları değişik zeminlerde kullanmanız gerekecek. Halılarda, kaldırımda, betonda, çimde, kaygan ve ahşap zeminlerde rahat yürümek için her cins zemine hazırlıklı olmalısınız.

Merdivenlerden inerken dikkat edin: Topuklularla merdivenlerden alt inerken ekstra özen gösterilmelidir. Basamaklardan inerken tüm ayağınızı merdivene yerleştirdiğinizden emin olun. Merdiven fobiliklerinden tutunmak daha sıhhatli olacaktır.

Sarih havada giymeyi seçim edin: Topuklu kunduralarla iç mekanlarda yürümek güç olabilir. Yumuşak halı döşemesi, kaygan ahşap yüzeylerle karşılaşabilirsiniz. Bu vaziyet topuklularla yürümenizi on kat daha güç hale getirebilir.

Moleskin kullanın: Moleskin, kundura ile ayakta acı veya ağrı veren bölgeler arasında bir bariyer görevi gören, ince, pamuklu kadife cinsi bir kumaştır. Topuklu giyildiğinde acı veren veya ağrıyan bölgeler için moleksin kullanabilirsiniz.

Silikon destekler kullanın: Yüksek topuklu kundura ile rahat etmek için silikon destekler kullanabilirsiniz. Ayağın ön kısmına yerleştirilen bu destekler, ön taraftaki tazyiki bir nebze de olsa eksiltir. Böylece kayma yapmayacağı için daha iyi yürümeye destekçi olur.

Yedek kundura bulundurun: Topuklu kundura giyilen günlerde düz tabanlı rahat bir kunduraya gereksinim dinlenebilir. Günde 1-2 saatliğine düz tabanlı kundura giyilerek ayağın hafiflemesi sağlanabilir. Böylece tekerrür topuklu kundura giyilmesi için ayaklar dinlendirilmiş olur.

Topuklu Kundura Kullanıyorsanız Bunları Da Öğrenmelisiniz!

Yürüdüğünüz zemindeki çatlaklar veya minik çukurlar mesele çıkarabilir. Bu nedenle basılan yere dikkat edilmelidir. Ayak numaraları her sene değişebilir. Özellikle doğum yapan bayanların ayak numaraları 1 numara gelişebilir. Ayaklarınızın numarasını ve genişliğini senede bir kere hakimiyet edin. Her gün topuklu kundura giyiyorsanız zaman zaman kunduralarınızı çıkararak, ayak bileklerini ve parmaklarını dinlendirin. Kunduralarınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızı gerin veya hafif masaj yapın. Olanağınız varsa masajı gevşetici ayak krem veya nebatsal yağlarla yapabilirsiniz. Jel tabanlık, topuklu kullandığınız müddet içinde rahatlık verecektir. Topuklular için boyunuza ve duruşunuza uygun, yönetilebilir bir topuk yüksekliği seçin. Ayak tipi düztaban olan bayanlar için yüksek topuklu pabuçlar natürel olarak daha güçtür. Düztaban bayanların topuklularla yürürken rahatsızlık ve ağrı sezmeleri daha mümkündür. Yeni topuklu kunduraya alışmak ve kundura kalıbının ayak yapısına alışmasını sağlamak için kısa yürüyüşlere çıkılabilir.