Son Haberler

Toplu Yaşayan Hayvanlar

-
Eylül 16, 2022
Toplu Yaşayan Hayvanlar

Bazı hayvanlar, misalin tilkiler tek başlarına gezip avlanmayı hoşlanırlar. Bir kısmı, misalin deniz kuşları sadece çiftleşme mevsiminde bir araya bir araya gelerek kalabalık sürüler halinde bulunurlar. Kimileri de, özellikle kuşlar, kelebekler, ren geyikleri, yılan balıkları ve yengeçler hep beraber uzun göç yolculuklarına çıkarlar. Buna karşılık tam sene süresince sürüler halinde yaşayan, beraber yiyecek aramaya çıkıp, beraber yuva kuran ve tam yavrulara el birliğiyle bakan pek çok hayvan vardır.

Yalnız ve toplu yaşamanın kendine göre hem verimleri, hem mahzurları olduğu söylenebilir. Misalin bağımsız bir faize bölgesi seçerek burayı kendi türdeşlerine ve başka hayvanlara karşı canla başla korunan bir kuş, yavrularının bu tehlikesiz bölgede saldırganlardan korunmasını ve bol gıdayla beslenmesini sağlamış olur. Üstelik hayvanlar toplu olarak yaşamadıklarında, içlerinden birinin tutulduğu bir hastalık değişiklerine sürüdeki kadar kolay bulaşamaz.

Öte yandan, bir kolonideki ya da büyük bir sürüdeki hayvanların dayanışma ve dayanaklaşma uğru vardır. Eforlarını birleştirdiklerinde riskli bir düşmanın hamlesiyle daha kolay başa çıkabilirler ve bir eforlukla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğine karar veren bir önderleri olur.

Termitler, her ferdin emin bir görevi üstlendiği ortak yuvalarında son derece kumpaslı ve teşkilatlanmış bir yaşam sürerler. Karıncalar gibi bu böceklerin de kralları, kraliçeleri, askerleri ve emekçileri vardır. Sadece emekçiler hazmedilebilir cinsten gıda üretebildiği için yuvanın tam değişik fertleri günlük besinini emekçilerden bekler.

Kuşların ve memelilerin toplu tutumları da çok tuhaftır. Suyun üstünde sırayla dizilip emir almışçasına aynı anda yuvarlanıp dönen kıyı kuşlarını izlediniz mi hiç’ Kazlar da sürü halinde yiyecek ararken, yanaşan riski haber vermesi için içlerinden birkaçını nöbetçi dikerler. Aynı tavra mera fareleri gibi bazı memelilerde de tesadüfülür.