Son Haberler

Tırnak Soyulması Neden Olur, Nasıl Önlenir

-
Eylül 9, 2022
Tırnak Soyulması Neden Olur, Nasıl Önlenir

Parmaklarımız için bir koruma zırhı özelliği taşıyan tırnaklarımız, günümüzde bayanlar için estetik görünme taşıtlarından biri haline gelmiştir. Hoş ve bakımlı görünmek isteyen bayanlar, sıkça tırnaklarına bakım yaptırmakta, şekillendiriciler kullanmakta, rengarenk ojelerle renklendirmektedir. Son senelerde erkekler de estetik açıdan iyi görünmesi için tırnaklarına gereken özeni göstermektedir. Ama tırnakların hoş ve estetik görünebilmesi için evvel sıhhatli olması gerekmektedir. Tırnak sıhhatinde ehemmiyetli bir mesele olan tırnak ceddilmesi günümüzde bir hayli insanın yaşadığı yaygın bir meseledir. 

Tırnaklarda atanmaya sebebiyet verebilecek gidişatlar;

Yanlış ve/veya yetersiz beslenme: Saçlarda olduğu gibi tırnaklarında temel yapıtaşı keratindir. Bedenin keratin üretebilmesi için kumpaslı olarak A vitamini, çinko, folik asit ve kalsiyum almak gerekir.  Bu vitamin ve asitlerin yetersizliğine bağlı olarak tırnaklarda ceddilme alana gelebilir. Başlarda üstlerde minik kısımlar halinde olan ceddilmeler, noksanlığın tespit edilmeyip rehabilitasyona başlanmaması gidişatında giderek çoğalır. Üst kısımlara dağılan atanmanın son safhası olarak tırnak kaybı kaçınılmaz olur. 
İklim farklılıkları: Tırnak ceddilmesine sebebiyet verebilecek başka bir gidişat da mevsim farklılıklarıdır. Mevsimsu baskın olarak yaşanabilen saç dökülmeleri gibi, tırnaklarda da değişen mevsim şartlarıyla beraber geçici ceddilmeler görülebilir. Fazla soğuk ya da sıcak havalardan basitlikle etkilenen tırnaklar kuruyabilir ve buna bağlı olarak ceddilebilir. 
İlaç kullanımı: Tırnak ceddilmesi, şahsın sahip olduğu bir hastalıktan dolayı kumpaslı olarak kullandığı bir ilaca bağlı olarak yaşanabilir. Piyasadaki bazı ilaçların tırnak, saç ve cilt üzerinde negatif tesirleri olduğu ispatlanmıştır. Böyle bir vaziyette karşılaşıldığında şipşak hekime müracaat etmek ve kullanılan ilaca seçenek istemek gerekir. Şayet ki ilacın seçeneği yoksa, tırnakları daha önceki sıhhatine kavuşturacak dayanak ilaç, vitamin vs. istenmelidir.
Hastalıklar: Tırnak ceddilmesinin en ciddi ve dikkat edilmesi gereken nedenlerinden biri mantar ve sedef gibi hastalıklardır. Bedenin rastgele bir yerinde çıkan bu hastalıklar tırnakları da negatif olarak etkileyebilmekte, tırnağın mukavemetini düşürmektedir.
Kimyevi maddeler: Konut pakliğinde kullanılan muhtelif kimyeviler, çamaşır suları, toz vs. gibi maddeler, tırnaklarla kuruluğa neden olabilir. 
Su ve nem: Paklik, deniz, havuz gibi nedenlerle uzun zamanlarla suya maruz kalan tırnakların tabakaları yumuşayabilir, bu da atanmalara neden olabilir.
Takma tırnak: Takma tırnakların uygulanması için kullanılan yapıştırıcılar tırnağın aşınmasına neden olabilir.

Tırnak atanmasını yasaklamak için yapılabilecekler;

A vitamini, çinko, folik asit ve kalsiyum açısından zengin gıdalar harcanmalı,
İklim geçişlerinde, süratli mevsim farklılarının yaşandığı yarıyıllarda tırnakları ıslatmaya dikkat edilmeli,
Atanmanın nedeni ilaç olarak tanımlandıysa dayanak ilaçlar alınmalı,
Neden mantar ya da sedef ise, hastalıklar için kullanılan merhem ya da pomatlar tırnaklarda da kullanılmalı,
Paklik, bulaşık ya da kimyevi madde kullanımı sırasında kokusuz, pudrasız eldivenler kullanılmalı,
Uzun zaman suya maruz kalan tırnaklar için her daim ıslatıcı bir ürün bulundurulmalı,
Takma tırnak kullanımı sonrasında ellerin bakıma ekstra özen gösterilmelidir.