Son Haberler

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

-
Eylül 7, 2022
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Kullanılan lavaboların zaman içerisinde biriken atıklar ile beraber lavabo borusunu ya da giderini doldurup tıkaması kaçınılmaz bir neticedir. Günlük yaşantımızı strese sokabilecek bir gidişat olan tıkalı lavabo meseleyi günümüzde büyüyen teknoloji ile beraber bizim konutlarımızda kendi başımıza çözüm bulabileceğimiz mevzular arasında yerini almıştır dahi. Ancak teknolojik büyümeler neticeyi bulunmuş kimyevi çözümlerin yanında konutumuzda bulunan malzemelere tıkanan lavabolarımızı açmamız da muhtemeldir.

Bu yazımızda tıkalı lavaboları konuttaki ihtimaller ile nasıl açabileceğimize dair bazı minik ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Tıkalı lavabolara karşı geliştirilmiş pratik çözümlere geçmeden evvel lavabolarımızın tıkanmaması için dikkat etmemiz gereken detaylara bir göz atmamız daha doğru olacaktır. 
Lavabolarımızın tıkanmasını istemiyorsak elimizden geldiğince katı biçimde suya karışarak lavaboya akabilecek cisimleri lavaboda devirememeye dikkat etmeliyiz.
Bulaşıkların lavaboda yıkandığı vaziyetlerde bulaşığı yıkamaya başlamadan evvel yemek artıklarını arınmaya ayrıca lavaboya kaçmayacak biçimde ayırıp çöpe atmaya özen göstermeliyiz.
Yine lavaboda yıkanan bulaşıklardan sonra bulaşıktaki yağın lavaboda kalacağını unutmamalı ve yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonar lavaboya kesinlikle bir litre kadar kaynar su dökmeliyiz.
Lavabolarımıza tıkanmalarını beklemeden kumpaslı aralıklarla su ve pompa desteği ile tazyik uygulayarak, muhtemel birikmiş atıkların hareket etmesini ve sertleşmeden arınılmasını sağlamalıyız.

Tıkanmış lavaboları açma yöntemlerine bakacak olursak, ilk olarak konutta bulunan malzemelerle uygulayabileceğimiz çözüm yöntemlerinden bahsedelim… Tıkalı lavaboyu açmak için lavabomuzun ne biçimde tıkandığını öğrenmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Uzun vadede biriken tortular ile katı bir cisim kaçması neticeyi tıkanmış lavaboların açılma yöntemleri birbirinden farklıdır.

1- Karbonat Sirke Karışımı Lavabo Açıcı

Şayet umulmadık bir anda tıkanmış lavabo problemi yaşıyorsanız ilk olarak elinizin altındaki bir ekip malzemeler ile tıkanmış lavabonuzu açmayı sınayabilirsiniz. Burada ilk işinize yarayacak malzeme karbonat ya da kabartma tuzu ve sirke olacaktır. Bu gidişatta bu karışımı şu biçimde uygulamanız gerekmektedir: Tıkalı lavaboya karbonatı döktükten sonra üzerine yarım çay kadehi kadar sirke dökerek 20 dakika kadar bekleyin daha sonra bu karışımın üzerine en az bir litre kaynar suyu dökerek lavabonun açılmasını sağlayın. Şayet lavabonun vaziyeti gerçekten makûs ise bu yöntemi birkaç defa tekrarlayın.

2- Pompa Yöntemi

Konutlarımızda umulmadık anlarda tıkanan lavabolara karşı kesinlikle sahip olmamız gereken diğer bir destekçimiz de minik lavabo açma pompaları olacaktır. Gerek güç bir biçimde tıkanmış lavaboların açımında gerekse tıkanmaya surat yakalamış lavaboların basmakalıpa dönmesinde pompalar her zaman bizi güç gidişattan kurtaracaklardır. Bu sebeple lavabolarımızın tıkanmasını beklemeden muhtemel tıkanma gidişatlarına karşı konutlarımızda minik lavabo açma pompaları bulundurmamız ehemmiyetlidir. Pompaların kullanımı kolay ve pratiktir. Tıkanmış lavaboların açımında minik lavabo açma pompasını 8 – 9 kere sertçe pompalamak sureti ile kullanmamız gerekmektedir. Pompalama esnasında dikkat etmemiz gereken pompa ve lavabonun araya hava sıkışmayacak biçimde birbirine temaslı halde olmasıdır. Pompanın bütün performansını gösterebilmesi için pompa ve lavabo arasında su ya da hava olmamalıdır. Pompalamanın ardından suyu açarak lavabonuzu hakimiyet edin şayet ilk seferde bütün olarak açılmamışsa aynı operasyonu birkaç daha tekrarlayınız.

3-  Karbonat ve Tuz Yöntemi ile Lavabo Açma 

Lavabonuzu açabilmek için kullanacağınız bir diğer yöntem ise karbonat ve sirke karışımına eş biçimde karbonat tuz kullanılmak olacaktır. Bu gidişatta tıkanmış lavabo deliğine bir su kadehi karbonat ve karbonatın üzerinden de yarım su kadehi kadar ince tuz dökmeniz gerekecektir. Bu karışımın tesirini gösterebilmesi için daha uzun bir vakte gereksiniminiz olacaktır. Karışımı lavabonuza döktükten sonra en az iki saat kadar bekleyin. Karbonat ve tuz bir arada lavabonuzun tıkanmasına neden olan harabelerin erimesini ve lavabodan dağılmasını sağlayacaktır. En az iki saat bekledikten sonra bu karışımın üzerine diğer yöntemlere eş biçimde bir litre kadar kaynar şu dökmeniz gerekmektedir. Döktüğünüz kaynar suyun üzerinden bir pompa ile pompalamanız işlemin daha tesirli bir biçimde kendini göstermesini sağlayacaktır.

4- Giysi Askısı ya da Spiral Tel Desteği ile Lavabo Açma Yöntemi

Tıkanan lavabonuzu açmak için kullanacağınız diğer bir yöntem olan giysi askısı ya da spiral tel yöntemi diğer yöntemlere göre azıcık daha karışık gelebilir ama neticesinden memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Bu yöntemin evrelerini anlatmadan evvel kullanacağınız aletlerin muhtemel bir yaralanmaya alan vermemesi için çok dikkatli olmanızı öneririz. Giysi askısı ya da spiral tel ile tıkanan lavabolarınızı açmak için öncelikle şayet lavabolarınızda süzgeç korumalar varsa bunların vidalarını bir tornavida desteği ile çıkarmanızı öneri ederiz. Daha sonra konutunuzda bulabileceğiniz bir ince giysi askısını ya da nalburculardan alabileceğiniz spiral teli düz bir hale getirmeniz gerekecektir. Düz hale getirdiğiniz teli tıkanmış lavabonuzun deliğinde yavaş ve dikkatli bir biçimde ileriye doğru sokarak, tıkanmış yerlerin tel desteği ile açılmasını sağlamalısınız. Elinizdeki telin özelliği kıvrılabiliyor olmasıdır. Lavabonuzun tıkanmasına neden olan maddelere eriştiğinizde tel ile bu maddeleri sürükleyerek dışarı da çıkarabilirsiniz. Lavabonuzu tıkayan maddelerden arındıktan sonra çıkardığınız süzgeci lavabonuza yine vidalayabilirsiniz.

5- Kimyevi Lavabo Açıcılar Kullanmak

Günümüzde hemen hemen her markette lavabo açıcı ürünler bulunabilmektedir. Tıkanmış lavabolarınızı bu kimyeviler desteği ile çok süratli ve tesirli bir biçimde açabilmeniz muhtemeldir. Gayet uygun maliyetlere satılan bu kimyeviler tıkalı lavabolara karşı yaşamımızı çok kolaylaştıran çözümlerdir. Ancak burada öğrenmemiz gereken iki gidişat vardır: Öncelikle kullanacağımız bu kimyevilerin tabiatımıza verdiği hasarları unutmamalıyız. Kullanılan kimyevi maddeler lavabolarımızın giderlerini açtıktan sonra bu giderler üzerinden tabiata karışıncaya kadar kimyevi içeriklerine gözetmektedirler. Tabiata erişen bu kimyevilerin varlıklarını devam ettirme zamanları gerçekten uzundur. Öğrenmemiz gereken diğer bir nokta ise bu kimyevilerin lavabolarımıza uzun vadede pahalıya mülk olabilecek hasarlara neden olabilecekleridir. Toz, jel ya da akışkan biçimde satın alınabilecek olan bu lavabo açıcı kimyevilerin uzun aralıklarla kullanılması önerilmektedir.

Tıkalı Lavaboyu Açarken Yapılacak Hatalar

Tıkalı lavabonuzu açmaya çalışırken yapacağınız bazı kusurlardan sakınmanız için sizlere bu yanılgıları sıralıyor olacağız. 

Öncelikle lavabo açmak için şayet lavabo açıcı bir ürün kullanacaksanız, yalnızca bir çeşit ürün kullanmaya özen gösterin. Lavabonuzu açmak için kullandığınız kimyasal maddeler lavabonuzun içerisinde kireç taşına eş biçimde beyaz bir tortu vazgeçecektir. Şayet birkaç değişik lavabo açma ürünü kullanırsanız bu beyaz tortu biçimindeki katman kalınlaşıp erimeyecek ve lavabonuzun açılmasını daha da zorlu hale getirecektir. Aynı biçimde lavabonuzu açmak için kullandığınız lavabo açıcı kimyevileri çok sık kullanmamanız da önerilmektedir. Aksi halde bu kimyeviler lavabonuzun giderini delerek kalıcı hasarlar alana getirebilir.

Lavabonuzu açmaya çalışırken sakınmanız gereken bir diğer yöntem ise lavaboyu kola dökerek açmaya çalışmak olacaktır. Kola dökerek beklemeniz size yalnızca zaman kaybettirecektir.