Son Haberler

Ters V İşaretinin Dünya Çapında Anlamı ? El İşaretlerinin Anlamını Öğrenin

-
Eylül 8, 2022
Ters V İşaretinin Dünya Çapında Anlamı ? El İşaretlerinin Anlamını Öğrenin

Ters V işareti en popüler el işaretlerinden birinin bir versiyonudur: V işareti. İşaret ve orta parmağını kaldırıp ötekilerini bükerek ve avuç içini konuşana doğru tutarak yapılır. Avuç içi anlamı değiştirecek şekilde içeriye ya da dışarıya bakabilir.

Ters V işaretine dair popüler bir kuram, bizi İngiltere ve Fransa’nın savaştığı senelere götürür. İngiliz okçuları çok korkulan ve en iyi kabul edilen okçulardı. İngiliz okçular tutsak olduğunda Fransızlar tarafından işaret ve orta parmakları kesildi ki gelecek savaşlarda okçuluk yapamasınlar. Saf bir psikolojik savaş formu olan bir biçimde savaştan evvel İngiliz okçular Fransızlar’a bu iki parmaklarını göstererek onların canlarına okuyacaklarını ima ederlerdi.

Şimdi öbür ülkelere ve burada ters V işaretinin ne anlama geldiğine bir bakalım.

Avustralya – ağır hakaret
Kanada – ağır hakaret seyrek kullanılır
Çin – kullanılmaz
Fransa – iki
Almanya – genellikle barış anlamına kazanç seyrek kullanılır. Freiburg ve Black Forest bölgelerinde avuç içi konuşana dönük V işareti bir hakarettir ve kullanımı banal kabul edilir.
Yunanistan – iki
İrlanda – ağır hakaret
İtalya – kullanılmaz
Japonya – resimlerde poz verirken şirin görünmek emeliyle kullanılan yaygın bir işaret
Yeni Zelanda – parmaklarla yapılan başka bir kaba hareket öbürü orta parmak. Genellikle sürücüler tarafından, biri sinyal vermeyi unuttuğunda sırçadan dışarı çıkarılır ve klakson veya ağza alınmayacak laflar eşliğinde gösterilir.
İspanya – zafer, kazanım
İsveç – kullanılmaz
Türkiye – kullanılmaz
Birleşik Kraliyet – ağır hakaret
ABD – barış. Avuç içi içe dönükse daha ‘hip-hop’ tarzıdır.

Lütfen unutmayın ki işaretlerin anlamları ülkelerin değişik bölgelerine göre ve değişik kültürel gruplara, nesillere göre de değişebilmektedir.