Son Haberler

TEMA Vakfı Nedir? (Çalışmaları, İlkeleri ve Projeleri)

-
Eylül 8, 2022
TEMA Vakfı Nedir? (Çalışmaları, İlkeleri ve Projeleri)

TEMA Vakfı Nedir? Çalışmaları, İlkeleri ve Projeleri

Varoluş sebebi toprağa sahip çıkmak ve toprağı gözetmek olan TEMA, “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı ile dikkatleri üzerine sürüklemiştir. Kuruluşundan bu yana çok rakamda projeye imza atan TEMA Vakfı’nın emellerinden kimileri topraklarımız için büyük bir tehdit olan aşınmaya dikkat toplayabilmek, doğal varlıkların korunması için çabalamak ve ormanları gözetmektir. Ancak TEMA çok daha aşırısıdır ve bu yazı da TEMA’yı daha yakından tanımak isteyenler için hazırlanmıştır.

TEMA’nın Açılımı Nedir?

TEMA’nın açılımı şöyledir: “Türkiye Aşınmayla Gayret, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı”.

TEMA’nın İngilizce açılımı ise şöyledir: “The Turkish Foundation for Combating Soil Erosion, for Reforestation and the Protection of Natural Habitats”.

TEMA Vakfı Nasıl Kurulmuştur?

hayrettin karaca ve nihat gökyiğit

TEMA Vakfı, 1992 yılında Hayrettin Karaca ve A.Nihat Gökyiğit tarafından kurulmuştur. Karaca ve Gökyiğit’in emeli Anadolu’daki aşınmaya ve çölleşme riskine dikkat toplamak, ve bu çabanın devlet siyaseti haline gelmesine dayanakçı olmaktı.

O yarıyılda doğanın korunması mevzusu ülke gündeminde ön sıralarda değildi ve insanlar doğanın karşı karşıya olduğu riskleri yeni yeni farketmeye başlamıştı. İşte böyle bir yarıyılda TEMA Vakfı “Toprak Yaşamdır” sloganıyla kuruldu.

TEMA Vakfı’nın Çalışmaları Nelerdir?

TEMA Vakfı’nın varoluş sebebi topraktır. Türkiye her yıl milyonlarca ton toprağını kaybetmektedir. Bir Hayli şeyi borçlu olduğumuz toprağı kaybetmekse büyük bir meseledir. Bu sebeple, TEMA’nın çalışmaları başta toprak olmak üzere doğal varlıkların korunması üzerinedir.

Türkiye topraklarının karşı karşıya olduğu aşınma tehditine ve çölleşmeye dikkat toplamak ve bir adım daha ileri giderek yürütülen çabanın devlet siyaseti haline gelmesine dayanakçı olmak, ağaçlandırma çalışmaları ile yurttaşlara ağaç sevgisi aşılamak ve aynı zamanda da yeni ormanlar oluşturmak, mera ve çayır gibi yerlerin korunması mevzusunda insanları bilinçlendirmek ve bu mevzularda devlet siyaseti oluşması için çabalamak TEMA Vakfı’nın emelleri arasındadır.

TEMA Vakfı’nın Logosu Nasıl Oluşmuştur?


Bugün bir haylimizin tanıdığı TEMA Vakfı logosu 1994 yılındaki bir müsabakayla oluşmuştur. Tasarımı Sadık Karamustafa adında bir grafik sanatçısı yapmıştır. “E” harfi aşınmayı sembollerken, yazının altındaki yeşil çizgi ise bu problemin çözümünün yeşilin arttırılması ile olası olacağını vurgulamaktadır. Logonun yanında yer alan yaprak ise TEMA Vakfı’nın 5. senesindeki “Her Yakaya Yeşil Yaprak Kampanyası” ile eklenmiştir.

TEMA Vakfı’nın Abone Olduğu Beynelmilel Kuruluşlar Hangileridir?

TEMA Vakfı birden fazla beynelmilel kuruluşa abonedir. Bu kuruluşlar şunlardır:

European Environmental Bureu
Drynet
International Union for Conservation of Nature IUCN
GEF-Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıcumhuriyet Üniversitesi Network Daha Önceki ismiyle GEF-NGO Network
MIO-ECSDE

TEMA Vakfı’nın İlkleri Nelerdir?

Toprak aşınmayı, çölleşme, ormanların yok olması, doğal yaşam alanın hasar görmesi, biyolojik spektrumdaki kayıp ve abuhava farklılığı gibi etrafsal problemlerdeki kamusal farkındalığı çoğaldırmayı kasteden TEMA Vakfı’nın ilklerinden kimileri şunlardır:

İlk Aşınmayla Gayret Haftası

Varoluş sebebi toprak olan TEMA Vakfı için en ehemmiyetli mevzulardan bir tanesi elbette aşınmayla gayret olmuştur ve 22-28 Kasım 1993’te İlk Aşınmayla Gayret Haftası düzenlenmiştir. İstanbul’da tertip edilen etkinliğe Süleyman Demirel de katılmıştır.

İlk Ağaçlandırma

Çok rakamda TEMA gönüllüsünün katılımı ile hakikatleşen ilk ağaçlandırma Feneryolu Eksantrikçe mevkiinde hakikatleştirilmiştir. 14 Mart-02 Nisan tarihleri arasındaki aktiflikte 4500 fidan dikilmiştir.

“Türkiye Çöl Olmasın” Sloganı

Bu sloganla tanışmamız TEMA sayesinde olur ve bu tanışma 1994 yılında gerçekleşir.

TEMA Vakfı’na Nasıl Destek Olabilirsiniz?

TEMA Vakfı’na destek olmanın muhtelif yolları vardır. Bu yollardan kimileri ise şunlardır:

Gönüllü Olabilirsiniz

Doğayı gözetmenin, aşınmayla gayret faktörün ve toprağa sahip çıkmanın bir parçası olmak isterseniz TEMA Vakfı gönüllüsü olabilirsiniz. Bunun için TEMA Vakfı’nın resmi websitesini inceleyebilirsiniz.

Bağışta Bulunabilirsiniz

Bütçeniz güzergahında yapacağınız bağışlarla TEMA Vakfı’nın çalışmalarına katkıda bulunabilirsiniz.

Fidan Bağışı Yapabilirsiniz

Kendiniz ya da hoşlandıklarınız ismine fidan bağışı yapabilirsiniz. Doğum günü, sene dönümü gibi günlerde böyle bir armağanla hoşlandıklarınızı mutlu ederken aynı zamanda doğamız için de katkıda bulunmuş olursunuz.

Hatıra Ormanı Oluşturabilirsiniz

Kurumunuz ismini yaşatmak ve bir yandan da doğa için de birşeyler yapmak isterseniz hatıra ormanı oluşturabilirsiniz. 

Kullanılmış Kağıtları TEMA Vakfı’na Ulaştırabilirsiniz

Aşınmayla gayret mevzusunda farkındalık yaratmak için uğraşan ve çok rakamda ağaçlandırma kampanyası yürüten TEMA Vakfı elbette kullanılmış kağıtların geri dönüşümü mevzusuna da büyük önemsemektedir. Bu mevzuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz vakfın resmi sitesini ziyaret edebilir ve lüzumlu koşulları inceleyebilirsiniz.

Nikah Davetiyelerinizi TEMA Vakfı’ndan Edinebilirsiniz

Hoşlandıklarınızı mutlu gününüze çağırmak için kullanacağınız davetiyeleri TEMA Vakfı’ndan edinebilirsiniz. Böylece hem hoşlandıklarınızı bu hoş güne davet etmiş hem de vakfın doğayı koruma çabasına destekte bulunmuş olursunuz.

TEMA Vakfı Projelerinden Kimileri

TEMA kuruluşundan bu yana çok rakamda projeye imza atmıştır ve atmaya da devam etmektedir. Bu projelerden kimileri şunlardır:

81 Şehirde 81 Orman Projesi
Ülkem İçin Ormanlar Projesi
Sakız Ağacı Kopya Parkı Projesi
Meşe Projesi
Kaçkar Dağları Sürdürülebilir Orman Kullanımı ve Koruma Projesi
Antepfıstığı İmalinde Verim ve Niteliğin Arttırılması

Son Olarak…

Toprağa ve öbür doğal varlıklara sahip çıkmak, onları gözetmek için çabalamak, kamuoyunu bu mevzularda bilinçlendirmek, aşınma ve çölleşme tehdidine karşı farkındalığı çoğaldırmak gibi emelleri olan TEMA Vakfı bugüne kadar çok rakamda projeye imza atmıştır. Doğanın korunması mevzusunun ülke gündeminde şimdiki kadar yere sahip olmadığı senelerde kurulan TEMA Vakfı gerek iz vazgeçen sloganları, gerekse doğa ve toprak ismine yaptığı çalışmalarıyla her zaman ses getirmiştir.

Yazımızı burada sonlandırıyor ve son tümceyi de TEMA Vakfı’nın sloganıyla yapmak istiyoruz:

“Türkiye Çöl Olmasın”

Toprak dede Hayrettin Karaca’yı saygı ile anıyoruz.