Son Haberler

Tavuk Nasıl Haşlanır?

-
Eylül 17, 2022
Tavuk Nasıl Haşlanır?

Tavuk Nasıl Haşlanır?

Annelerimiz en pratik yemeklerinden biri olan tavuk haşlama yemek hazırlamaya süreniz olmadığında, besleyici ve pratik bir şeyler yemek istediğinizde yapabileceğiniz oldukça lezzetli bir seçenek. Haşlanan tavuğun suyundan dilerseniz lezzetli bir çorba ya da pilav da yapabilirsiniz. Böylece tavuğun haşlama esnasında suyuna geçen vitaminlerini de kaybetmemiş olursunuz.

Tavuk Nasıl Haşlanır?

Tek başına dahi büyük bir şifa ambarı olan tavuğun hemen hemen her parçasını haşlayarak kullanabilirsiniz. Kanat gibi ufak parçalar ya da pirzola genellikle fırında daha lezzetli olurken göğüs, but, baget gibi parçaları haşlayarak rahatlıkla pişirebilirsiniz. Haşlanan tavuğun suyunu özellikle çorba ya da pilav imalinde kullanacaksanız göğüs yerine but ya da kemikli çorbalık kısımlarını seçim etmelisiniz.

Sade tavuk haşlama:

3 parça tavuk but 6 su kadehi içme suyu 1 çay kaşığı tuz 

Tavuk butları akan suyun altında hoşça yıkadıktan sonra tencereye yerleştirin. Üzerine 6 su kadehi içme suyunu ve 1 çay kaşığı tuzu ilave ettikten sonra ocağa alın. Ocağın altını açtıktan sonra su kaynayana kadar harlı ateşte tutun. Su kaynadıktan sonra altını kısıp tencerenin kapağını yarım kapatın. Butlar kemikli etler olduğu için takribî 40 – 45 dakika içerisinde haşlanacaktır. Bu müddetin sonunda bir çatal takviyesiyle hakimiyet ederek pişme müddetini dengeleyebilirsiniz.

Tavuğun haşlama suyunu daha lezzetli hale getirmek isterseniz karabiber, defne yaprağı, biberiye gibi baharatlardan bir veya birkaçını da ilave edebilirsiniz.

Haşlanan tavuk bagetleri nasıl değerlendirebilirsiniz?

Haşladığınız tavuk butlarını / bagetlerini suyuna pilav yaparak ya da tavuk suyuna çorba imalinde değerlendirebilirsiniz. Pilavın yanına dolaysız olarak servis edebilirsiniz. Daha lezzetli bir arayıştaysanız fırını 200 dereceye ısıtıp haşladığınız tavukların üzerine 3 – 4 yemek kaşığı zeytinyağı, ½ yemek kaşığı domates salçası, ½ yemek kaşığı biber salçası, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı tatlı kırmızıbiber, 1 çay kaşığı kimyon ve ½ çay kaşığı karabiber ile hazırladığınız sosu sürdükten sonra üstleri kızarana dek fırınlayıp yanında pilav ile servis edebilirsiniz.

Tam Tavuk Nasıl Haşlanır?

Haşlayacağınız tavuk buzlukta ise öncelikle haşlama evvelinde kesinlikle dolabın bayağı rafında buzunun çözünmesini beklemelisiniz. Şayet buzu çözünmeden haşlamaya başlarsanız hem lezzetsiz olacak hem de ani sıcaklık metamorfozundan dolayı çok rakamda bakteri üremesine neden olacaktır.

1 tam tavuk 8 – 10 kadeh içme suyu 1 tatlı kaşığı tuz 

Tam tavuğu akan suyun altında hoşça yıkayıp varsa kanlı kalan kısımlarını arının. Tam tavuğu haşlarken geniş ve derin bir tencere kullanmaya özen gösterin. Tavuğu yıkadıktan sonra tencereye yerleştirip üzerine 8 – 10 kadeh içme suyu ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Tıpkı butları haşlarken yaptığınız gibi tavuğu ve suyunu daha lezzetli hale getirmek için karabiber, defneyaprağı, biberiye gibi baharatlardan bir veya birkaçını da ilave edebilirsiniz. Tam tavuk haşlandıktan sonra genellikle haşlanmış haliyle harcandığı için haşlamanın 30. dakikasından sonra içerisine kocaman doğranmış patates, havuç, kereviz sapı, kereviz, soğan muhtemelse arpacık soğanı ve birkaç diş sarımsak ilave ederek besleyici bir yemek haline dönüştürebilirsiniz. Tencereyi ocağa altıktan sonra harlı ateşte kaynamasını beklemeli, kaynadıktan sonra altını kısmalısınız. Altını kıstıktan sonra vasati 1 saat içerisinde pişecektir ancak bu vakit bazen 10 – 15 dakika uzayabilir. Şayet köy tavuğu kullanıyorsanız haşlama süresi çok daha uzun olacaktır. Vasati 1.5 – 2 saat süren haşlama vaktiyle köy tavuğunu pişirmek sıkıntılı olsa da tadına doyulmaz bir lezzeti vardır.

Köy tavuğu neden geç pişer?

Zaman zaman geç piştiği için kart muamelesi gören köy tavuğu hakkındaki bu gidişat büyük bir hatadır. Köy tavuğunun marketlerden alınan tavuklara göre daha geç pişmesinin kolay ve tek bir nedeni vardır. Entegre kuruluşlarda yetiştirilen tavukların çoğu yapay ilaçlarla, hareketsiz kalarak ve bazı usullerle şişirilerek geliştirilirken köy tavukları şan-ı öteki özgür tavuklar natürel civarlarında hürce gezip, natürel yollarla beslendikleri için adale ve beden yapıları entegre kuruluş tavuklarına göre çok daha değişiktir, bir anlamda daha eforludur. Bu nedenle daha geç pişerler. Şayet köy tavuğu bulmak gibi bir şöhretsiniz varsa ve pişirmek için fazla süreniz yoksa düdüklü tencereden faydalanabilirsiniz.

Düdüklü Tencerede Tavuk Nasıl Haşlanır?

1 tam tavuk Tavuğun üzerini geçecek kadar içme suyu 1 tatlı kaşığı tuz 

Öncelikle tavuğu akan suyun altında hoşça yıkayın. Daha sonra düdüklü tencereye alıp üzerini 2 – 3 parmak geçecek kadar içme suyu ilave edin. Düdüklü tencerede tavuğun suyu buğulaşıp kaybolmayacağı için çok fazla su ilave etmenize gerek olmayacaktır.1 tatlı kaşığı tuzu ilave ettikten sonra kapağını dikkatlice kapatıp altını açın. Su kaynayana başka bir deyişle düdüklü tencere uyarana kadar altı orta ateşte kalabilir. Kaynadıktan sonra kesinlikle en kısığa almalısınız. Market tavukları altını kıstıktan takribî 15 dakika sonra haşlanmış olur. Şayet köy tavuğu kullanıyorsanız haşlama süresi 30 – 40 dakikaya uzayacaktır.

Tavuk Nasıl Kızartılır?

Özellikle fast food kültürünün en hoşlanılan cinslerinden biri kızarmış tavuklar. Ancak hem ekonomik değiller hem de yeterince hijyenik şartlarda hazırlanıp hazırlanmadıklarını öğrenemiyoruz. Bu nedenle dışarıdan almak yerine konutta tavuk kızartmak hem daha sıhhatli hem de daha lezzetli bir seçenek.

Kızarmış çıtır tavuk nasıl yapılır?

1 adet tavuk göğsü 1 adet yumurta 3 – 4 yemek kaşığı mısır unu 2 avuç baharatlı mısır cipsi 3 – 4 yemek kaşığı un Kızartmak için: sıvıyağ 

Öncelikle tavuk göğsünü ince uzun parçalar biçiminde doğruyoruz. Daha sonra çıtır panesi için 2 avuç baharatlı mısır cipsini ellerimizle ufalayıp galeta unuyla hoşça karıştırıyoruz. Yağın kızmasını beklerken kestiğimiz tavuk parçalarını öncelikle una, sonra çırpılmış yumurtaya daha sonra da çıtır pane harcına daldırıp kızartıyoruz.

Bu safhada kızarmış tavukları daha lezzetli hale getirmek için unun içerisine 1’er çay kaşığı tuz, kırmızı toz biber ve karabiber ilave edip tatlandırabilirsiniz.

Fırında Tavuk Nasıl Yapılır?

Fırında tavuk pişirmek için pirzola, kanat ya da but en uygun alternatiflerdendir. Bu parçalar yağlı ve kemikli parçalar olduğu için hem kızartma gibi ekstra yağlanmaya gereksinim dinlemezler hem de fırın ısısında ağır ağır pişerek çok lezzetli olurlar.

Fırında tavuk but nasıl yapılır?

Yarım kilo tavuk but 1 yemek kaşığı domates salçası 1 yemek kaşığı biber salçası 2 – 3 diş sarımsak 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı kekik 1 tatlı kaşığı kuru nane 3 yemek kaşığı yoğurt 

Garnitür olarak:

3 adet patates 3 adet havuç 4 – 5 adet sivri biber 2 – 3 adet kapya biber 

Öncelikle tavukları marine etmek için, derin bir kaba zeytinyağı, domates & biber salçası, yoğurt, rendelenmiş sarımsak, tuz ve tüm baharatları ilave edip hoşça karıştırın. Hazırladığınız sosun içine tavuk butları alıp hoşça karıştırın. Üzerini streçledikten sonra en az 1 saat buzdolabında dinlendirin. Süreniz varsa geceden hazırlayıp ertesi gün pişirene kadar marine edebilirsiniz. Fırını 180 dereceye ısıttıktan sonra yağlı kâğıt serilmiş tepsiye tavukları dizin. Patatesleri atadıktan sonra dörde dağılıp tepsiye alın, havuçları ceddip kocaman parçalar halinde doğrayın ve kocaman kocaman doğradığınız biberlerle beraber tepsiye dizin. Takribî 40 dakika sonra fırından çıkarabilirsiniz.