Son Haberler

Tansiyon Düşürmek İçin Ne Yapmalı

-
Eylül 18, 2022
Tansiyon Düşürmek İçin Ne Yapmalı

Kanın arter duvarlarına yaptığı tazyike verilen ad olan tansiyon,  klasik kıymetlerin üzerine çıktığında belli hekim tetkiki gerektiren bir vaziyettir. 

14/9’un üzerine çıkan tansiyona yüksek tansiyon ya da hipertansiyon da denir.  Tansiyonda ideal kıymetler büyük tansiyon için 120, minik tansiyon için ise 80 etraflarıdır. 130-139/80-89 tansiyon klasik yüksek olarak kabul görür. 140-160/90-100 ise birinci safha hafif yüksek tansiyon olarak kabul edilir. 160-180/100-110 orta derece, 180/110 üstü ise şiddetli yüksek tansiyon sınıfına girer.  Bu kıymetlere göre tansiyonun doğru tespit etilebilmesi için, bireyin günün 3 süreyi tansiyonunu ölçtürüp ortalamasını alması gerekir. 

Ayrıca yaş, ruhi vaziyet, açlık/tokluk gidişatına göre farklılık gösterebilen tansiyonun ölçümünden evvel ve ölçüm sırasında alttakilere dikkat etmek önemlidir.

Ölçüme bir saat kala yemek yenmemeli, sigara içki kullanılmamalı, bedeni yoran etkinlikler yapılmamalıdır.
Öfkeli, fazla asaplı halde ölçüm yapılmamalıdır.
Ölçüm sırasında rahat bir pozisyon alınmalı, gergin olunmamalıdır.
Ölçüm sırasında kolun kalp hizasında olması gerekmektedir.
Her ölçümde aynı kol kullanılmalıdır. 

Yüksek tansiyonu önlemek için yapılabilecekler;

Konutta uygulanabilecek ilk şey, kolları dirseklere kadar soğu suyla yıkamak olmalıdır. Ama bu ani hareketler ile değil, yavaş yavaş yapılmalıdır. Bu tansiyonun 1-2 derece düşmesine takviyeci olur.
Halk arasında yüksek tansiyon için öğrenilen en iyi çözüm soğan ve sarımsaktır. Özellikle sarımsak tansiyonu düşürmese de tansiyonun dengelenmesine takviyeci olur. Bu surattan yüksek tansiyon problemi yaşayanların yemeklerinde sarımsak ve soğan seçim etmeleri bereketlerine olacaktır. 
Limon da tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Bir limonun suyu içilerek tansiyon dengelenebilir.
Tuzsuz ayran ya da yoğurt yemek de çözüm olabilir. Tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir, aksi takdirde tersi tesir yaratacaktır.
Nar suyu ve greyfurt suyu da tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir.
Bir kase yoğurdun içine tarçın ilave edip yemek de kısa süreli de olsa çözüm olabilir. 
Tansiyon meseleyi olanların bol bol yeşil yapraklı sebzeler harcaması, yağda kızartılmış ağır yiyeceklerden, hamur işlerinden, tatlılardan, pastırma, sucuk salam gibi et mahsullerinden ve sakatatlardan uzak durması gerekir.
Yemeklerde tuz kullanımı en aza indirilmeli, olasıysa tamamen kesilmelidir.
Posalı, lifli besinler yenmelidir. Portakal, greyfurt, ananas gibi posalı, yulaf, kepek gibi lifli yiyecekler seçim edilmelidir.
Hipertansiyonun en büyük dayanakçıları ve sigara ve içkiden tamamen uzaklaşmak gerekir.
Gün içinde yapılacak kısa egzersizler, 45 dakikalık yürüyüşler kan dolaşımının ve dolayısıyla tansiyonun da tertip edilmesine takviyeci olur.