Son Haberler

Şükran Günü (Thanksgiving) ve Tarihi

-
Eylül 19, 2022
Şükran Günü (Thanksgiving) ve Tarihi

Şükran Günü Thanksgiving ve Tarihi

Şükran Günü, Kanada’da ekim ayının ikinci pazartesi günü, Amerika Birleşik Devletleri’de ise kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanan, sene süresince yapılan hasata ve geçmiş senenin nimetlere şükretmek için kutlanan bir bayramdır.

Şükran günü denince akla gelen ilk şey hindi, mısır ve büyük yemek sofralarıdır. Bu günlerde, bu tarihe inananlar geçmişi yad etmek ve sahip olduklarına şükretmek için büyük yemek masalarında buluşup hindi, mısır, kabak, patates gibi yiyeceklerle yapılmış yemekleri yerler.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bir hayli ehemmiyetli olan bu günün tarihi 1600’lü senelere kadar gitmektedir. Şükran Günü ananeyi,  1600’lü senelerde İngiltere’de yaşayan ve Pilgrimler olarak öğrenilen topluluğun ‘Yeni Dünya’ diye deyim edilen Amerika’ya göç etmeye karar vermeleriyle başlamaktadır. Seyahatlerinin dinî ebadı sebebiyle bu ilk meskencilere Pilgrim başka bir deyişle Hacı denildiği düşünülmektedir. Dinlerini yaşarken baskı görmeye başlayan ve dayanılmaz ebatlara erişen bu baskılara daha fazla sabredemeyen Pilgrimler bu göç kararını almıştır.

Son derece yorucu ve uzun yolcuklarının ardından bindikleri May Flower isimli gemi sonunda Amerika Birleşik Devletleri kıyılarına varır, gemide bulunan takribî surat şahıs o yarıyılda bölgede çoğunluğu oluşturan Kızılderililer tarafından karşılanır.  Denizden gelen bu son derece bitkin ve aç insan topluluğuna ikramlarda bulunan Kızılderililer, onlara sofralar kurarak yaşama yine tutunmalarına destekçi olmuştur.

İlerleyen zamanlarda Kızılderililer, yeni vatanlarına alışmaya çalışan bu naçar insanlara ekin ekmeyi, mısır toplamayı, zehirli nebatları ve ırmakta balık avlamayı öğretir. Son derece güç geçen ilk kış mevsimini atlatmayı başaran Pilgrimlerin yalnızca yarısı yaşamda kalabilmiştir ama bundan itibaren yaşamak için zorunlu bilgilere sahiptirler.

Artık kendilerine yetebilen ve topladıkları hasatlardan son derece memnun olan Pilgrimler kızılderili arkadaşlarını da davet ederek, elde edindikleri tüm yiyecekleri paylaşabilecekleri bir kutlama tertip etmeye başlarlar. Bu kutlamalar her sene yapılır ve sonrasında bir anane halini alır. İlk ekilen mahsullerin hatırasına mısır, patates ve kabak şükran gününün en ehemmiyetli yemekleri arasında yer alır.

Her sene hasat zamanı tüm aile bireylerinin toplanarak Tanrı’ya şükredip aile bağlarını pekiştirdikleri Şükran Günü, ilk olarak 1863 senesinde Abraham Lincoln tarafından bülten edilerek her sene kasım ayının son perşembesi kautlanır. Başkan Abraham Lincoln, 1863’de Şükran Günü’nün milli bayram olması için teklif sunar ama bu teklif, ancak 1941 senesinde Kongre’de karara bağlanır.

Her sene büyük heyecanla kutlanan bayramın ertesi günü de Black Friday Kara Cuma öğrenilir. Bu gün, bir çok mağaza büyük indirimlere girmektedir. Ayrıca Şükran Günü’nde Amerika’da ve Kanada’da büyük çaplı yürüyüşler de yapılmaktadır.