Son Haberler

Stephen Hawking Kimdir?

-
Eylül 11, 2022
Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Prof. Dr. Stephen William Hawking, Newton ve Albert Einstein’dan sonra dünyanın en ehemmiyetli teorik fizikçisidir. Kuantum fiziği ve kara deliklerle alakalı ortaya attığı iddialarla bilim dünyasında büyük ses getiren, İngiliz profesör, evren bilimci, teorisyen, astronom ve aynı zamanda bir hayli yapıta imza atmış bir yazardır. 21 yaşında tutulduğu ALS hastalığına karşın tüm ihtimalsizliklere alan okuyan, rakamsız ödül sahibi Hawking, hayranlık uyandıran yaşam hikayesine sahiptir.

Gizeme Dışı Bir Yaşam Hikayesi

8 Ocak 1942’de İngiltere’nin Oxford kentinde dünyaya gelen Stephen Hawking, biyoloji uzmanı Frank Hawking’in oğludur. Hawking’in doğum tarihi aynı zamanda Galileo’nin vefatın 300. sene dönümüdür. Bu vaziyet dahi Hawking’in gizeme dışı bir yaşam hikayesine sahip olduğunun en büyük göstergesidir. 8 yaşındayken Londra’dan 20 mil uzaklıktaki St. Albans’a giden Hawking, eğitim yaşamına burada başlamıştır. Mektepte parlak bir talebe olmayan Hawking’in anekdotları, sınıf ortalamasının altında kalıyordu. St. Albans’tan mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi kolejine başlayan Hawking’in minik yaşlardan beri matematiğe karşı büyük bir alakası vardı ve matematik eğitimi almak istiyordu. Babası ise tıp eğitimi almasını istiyordu. Bilime çok meraklı bir çocuk olmasına karşın biyolojiyi çok bilinmez ve çok tanımlı bulduğu için hiç hoşlanmamıştır. Fakat Oxford’da ana dal eğitimi olarak matematik kısmı yoktu. Bu sebeple Hawking, mektebin fizik kısmında eğitim görmeye başlamıştır. Oxford’da ilk seneler kendini yalnız ve mutsuz paydan Hawking, bu gidişatı üzerinden atmak için mektebin kürek ekibine katılmıştır. Çok kocaman ve sportif bir bedene sahip olmayan Hawking, ekipte dümenci olarak görev alarak kürek sürükleme süratini ve teknenin güzergahını yönet ediyordu. Hawking’in ekipteki görevi mektepte popüler bir talebe olmasını sağlamıştır. Mektebe başladıktan üç sene sonrada ilk ödülnamı alma galibiyeti gösteren Hawking, doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyası almıştır.

1962 senesinde Oxford’dan mezun olan Hawking, astronomi dalında analizler yapmak için mektepte kalmıştır. Daha sonra analizden çok kuram geliştirmeye ilgi duyduğunu fark edince mektepten ufalayarak Cambridge’e gitmiştir. Cambridge’de Dennis Scima danışmanlığında doktorasını aldıktan sonra evvel araştırma asistanı daha sonra Gonvile and Caius College’de profesör asistanı olmuştur. Hawking, 1973 senesinde Gökbilim Enstitüsü’nden böldüktan sonra uygulamalı matematik ve teorisel fizik kısmına geçmiştir. 1979’dan sonra kısmında Lucasian matematik profesörü olmuştur.

Hastalığı ve Hastalığından Sonraki Yaşamı

Stephen Hawking, yüksek lisans talebesi olduğu yarıyıllarda yavaş yavaş yalpalama ve sakarlık bulguları göstermeye başlamıştır. 21 yaşında rahatsızlığının ne olduğunu kavramak için yaptırdığı test sonrası amyotrofik lateral skleroz ALS tanısı konmuştur. Aynı zamanda Lou Gehrig hastalığı olarakta öğrenilen bu rahatsızlık, hastaların istemli adale hakimiyetini kaybetmelerine neden olan bir nörolojik hastalıktır. Hekimler Stephen Hawking’e yalnızca birkaç sene daha yaşabileceğini söylemişlerdir. Bu vaziyet karşısında şoka uğrayan Stephen Hawking, aynı hastanede kan kanserinden can vermek üzere olan bir çocuğu gördükten sonra kendi gidişatının ona göre daha iyi olduğuna inanarak yaşama daha iyimser bakmaya başlamıştır. Bir müddet sonra da kız dostu Jane ile nişanlamışlardır.

Stephen Hawking, hastalığının ilk senelerinde çok fazla güçlük sürüklememiştir. Bu sırada hekime çalışmalarına danışmanı Dennis William Scima’nen desteğiyle devam etmiştir. Çok yakında can verebileceği görüşüyle çalışmalarına devam eden Stephen Hawking, 1965 senesinde nişanlısı Jane Wilde ile evlenmiş ve bu konutluluğun yaşamında bir dönüm noktası olduğunu ifade etmiştir. Hastalığının ilerlemesi neticesinde Hawking, tekerlikli sandalyede mahkum olarak yaşamaya başlamıştır. 1985 senesinden sonra sesini de kaybeden İngiliz Fizikçi, tekerlikli sandalyesine yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayar sayesinde etrafıyla bağlantı kurabilmiştir. Özel bilgisayarı sayesinde dakikada vasati 10 sözcüğü sıralayabilen Hawking, rastgele bir sözcüğü söylemek istediğinde, hemen ekrana yazabilmektedir.

Stephen Hawking, dünya üzerinde yaşayan bilim adamları arasında kuantum fiziği ve kara deliklerle alakalı iddialarıyla en çok tanınan addır. Hawking’in 40 dile çevrilen kitapları, onun evren ile alakalı deli teorik bilgilerini popüler hale getirmek için zorunlu olan bütçeyi sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuarını geliştirecek kadar da çok satmıştır. Hastalığıyla sırlı bir karakter oluşturan Stephen Hawking, dünya çapında on milyondan fazla satan Zamanın Kısa Tarihi kitabıyla şanı yakalarken, Zamanın Daha Kısa tarihi isimli kitabıyla da kuramlarını geliştirmeye ve pekiştirmeye devam etmiştir.

Stephen Hawking’in Kara Delikler İddiası

Stephen Hawking’in kara delikler iddiasından evvel kara deliğin ne olduğunu açıklayalım. Devasa büyüklükte olan yıldızların kütleleri de o kadar büyüktür ki kütle çekimleri her zaman olağanüstü derece güçlüdür. Yıldızlar çekirdeksel yakıtını yakıp bu enerjiyi dışarı verir. Böylece kütleçekimine karşı koymuş olur. Fakat yeterince büyük bir yıldız can verdiğinde ya da söndüğünde kütleçekim daha güçlü kuvvet olur ve böylece büyük yıldızın kendi üzerine çökmesine neden olur. Bu vaziyet bilim insanlarının kara delik diye tanımladığı şeyi oluşturur. Çökme esnasında kütleçekim o kadar güçlüdür ki ışık dahi bundan kaçamaz. Bu sebeple Stephen Hawking, 1975’te kara deliklerin siyah renkte olmadığını iddia etmiştir. Hawking, buğulaşan kara delikte bilginin kaybolduğunu söylemiştir. Burada ki gerçek mesele bilginin kaybolduğu fikrinin, kuantum mekaniği kanunlarıyla çelişmesidir. Stephen Hawking’in deyişiyle ‘bilgi paradoksu’ yaratmasıdır. Amerikalı teorisel fizikçi John Preskill ise Hawking’in aksine bilginin kara delikte kaybolduğu fikrine katılmamıştır. Bilginin kara deliklerden kaçabileceğini ve böylece kuantum mekaniği kanunlarını çiğnememiş olacağını söyleyerek Hawking ile bir iddiaya girmiştir. Stephen Hawking, 2004 senesinde kara deliklerle alakalı 1997 senesinde girdiği iddiayı bilim insanı dostunun kazandığını ve kendisinin yanıldığını itiraf etmiştir.

Stephen Hawking’in yaşamındaki en enteresan ve beklenmedik özelliklerinden biri de çocuk kitapları yazarı olmasıdır. 2007 senesinde kızı Lucy Hawking ile beraber ‘George’un Evrene Açılan Saklı Anahtarı’ adlı kitabı yazmışlardır. Hawking’in öteki kitapları ve yapıtları ise şunlardır:

Stephen Hawking Kitapları ve Yapıtları

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, 1994 
Uzay ve Zamanın Doğası, 1996 
Zamanın Kısa Tarihi, 2000 
Evrene Açılan Saklı Anahtar, 2008 
George’un Kozmik Hazine Avı / Evrene Açılan Saklı Anahtar 2, 2009 
Her Şeyin Kuramı, 2010 
A Brief History Of Time, 2011 
The Grand Desing, 2011 
Zamanın ve Uzayın Doğası İçinde Yaşadığımız Evrenin Reelliği, 2011 
George ve Büyük Patlama, 2012 
Ceviz Kabuğundaki Evren, 2013 
Büyük Tasarım, 2013 
Zamanın Daha Kısa Tarihi, 2013 
Zamanın Fotoğraflı Kısa Tarihi, 2013 
Benim Kısa Tarihim, 2015 
George ve Kırılamayan Parola, 2015 

Stephen Hawking, fizik alanındaki uzun kariyeri süresince bir hayli ödül ve nişan kazanmıştır. Bu ödül ve nişanlar arasında en çok göze çarpan ise; geçmişi 1660’a sabreden krallık bilim yüksekokulu tarafından 1974 senesinde Krallık Derneği azalığına kabul edilmesidir. Bir sene sonrada Papa VI. Paul, Hawking ve Roger Penrose’u Papa XI. Pius Bilim Altın Madalyası ile ödüllendirmiştir. Kariyerine en az 12 fahri hekimlik unvanı da ilave eden Hawking henüz Nobel Ödülü alamamıştır. Stephen Hawking’in aldığı öteki ehemmiyetli ödüller ise şunlardır:

Stephen Hawking’in Aldığı Ödüller

Temel Fizik Dalında Özel Breakthrough Ödülü, 2013 
Başkanlık Serbestlik Madalyası, 2009 
Foncesa Ödülü, 2008 
Asturias Prensliği Barış Ödülü, 1989 
Wolf Fizik Ödülü, 1988 
Fizik Enstitüsü Dirac Madalyası, 1987 
Krallık Astronomi Topluluğu Altın Madalyası, 1985 
Albert Einstein Madalyası, 1979 
Albert Einstein Ödülü, 1978 
Dannie Heineman Matematiksel Fizik Ödülü, 1976 
Hughes Madalyası, 1976 
Eddington Madalyası, 1975 
Adams Ödülü, 1966 
Maxwell Madalyası Ve Ödülü 
Franklin Madalyası,