Son Haberler

Statüko Nedir?

-
Eylül 12, 2022
Statüko Nedir?

Statüko Nedir?

Latince ‘status quo’ sözcüklerinin Türkçeleşmiş hali olduğunu söyleyebileceğimiz ‘statüko’; Türk Dil Müesseseyi lügatinde ‘Vakit gelen vaziyetin devam ettirilmesi‘ açıklaması ile belirlenir. Statüko sözcüğü temel olarak yevmiye hayatta çok kullanılan bir kelime değildir. Kullanım istatistiği araştırıldığında genellikle lisans ve lisansüstü eğitim alan bireyler ile siyasete ilgi duyanlar tarafından kullanılır.

Televizyonların ana haberler duyurularını izlemeyi alışkanlık haline getirmiş bulunanlar, özellikle geçmişten günümüze süregelen negatif vaziyetleri dile getirmek için statüko lafına tümcelerinde yer verirler.

Bu kelimenin negatif hallerin vuku bulması vaziyetindeki kullanımlarını misallerle dile getirmek gerekirse; bir konutta hafta sonu dolaşma emelli nereye gidileceğine her daim tek şahsın karar vermesi bir statükodur. Aynı biçimde her sene aynı yerde tatil yapmak, her yemekte kesinlikle fazla ekmek harcamak da statüko sınıfına girmektedir.

Bu kelime, reelinde salt negatif bir gidişat göstergeci ya da bildirgeci değildir. Şayet ki geçmişten beri devamlılık talep eden vaka pozitif ise yeniden statüko uygulanmaya devam etmiş olur. Misalin; üç ayda bir kumpaslı ve devamlı olarak hekim hakimiyetinden geçmekte statükonun korunması anlamına gelir.

Statükonun Yaşamımızdaki Yeri

Statükolar, biz farkında olmasak bile genel haysiyeti ile aralıksız yaşamımızın içindedirler. Çünkü ilk insanın dünyaya gelmesinden günümüze, hayatımızda uzun müddettir var olan ve ‘rutin’ sözcüğü ile deyim edilen vaziyetler hep varlığını korumuştur.

Yeniden misallerle anlatmak gerekirse; hemen hemen hepimiz her akşam rastgele bir sebeple zamanımızın bir kısmını bilgisayar başında geçiririz, bu eylem var olan kumpasın bozulmadan sürdürülmesi, başka bir deyişle başka bir deyişle statükonun korunması vaziyetini gerçekleştirir.

Statüko ile Arkadaş Olmak

İnsan beynini ve tavırlarını araştıran bilimadamlarının ortak düşüncesi statükonun iyi ya da makûs olmasının ehemmiyeti olmadığı, pozitif rutin gidişatların dahi uzun vadede şahısları zekasal açıdan hırpaladığı güzergahındadır. Mevzubahisi zekasal eskimenin en aza indirgenmesi ise ‘rutinin içinde rutini bozma’ usulü ile sağlanır. Bu ziynetli rehabilitasyon usulü reelinde ‘sıradan işleri cümbüşlü hale getirmek’ olarak da adlandırılabilir. Misalin; uzun zamandan bu güne değin hergün mektebe gitmek rutin bir iştir, fakat arada bir mektepte cümbüşlü etkinliklere katılmak işe bereket bir ‘rutinin içinde rutini bozma’ eylemidir.

Sonuç Olarak

Nihayetinde statüko geniş zaman ile ifade edilen eylemlerin tümüdür. Bir vaziyetin statüko olması için geçmişten beri yaşanıyor olması gerekir.