Son Haberler

Sitrin Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

-
Eylül 8, 2022
Sitrin Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sitrin Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tabiatta ender bulunan, özellikleri bakımından çok güçlü taşlardan biri olan sitrin taşı, kuvars ailesindendir. Sertlik derecesi 7 olan sitrin taşı, rengini silisyum dioksitin bileşimine karışan demir minareleri, olijist ve limonitten almaktadır. Sitrin taşı, ismini, limon anlamına gelen Yunanca “Citron” sözcüğünden almıştır. Genellikle içinde donmuş su damlası bulunan sitrin, kırıldığında tekerrür suya dönüşmektedir. Sitrin taşı hidrotermal faaliyetlerin olduğu yerlerde, pegmatitlerde ve kaya boşluklarında oluşur.

Sitrin Taşının Özellikleri

Galibiyet taşı olarakta öğrenilen sitrin taşı, bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, insanlar üzerinde çok fazla tesire sahip bir taş olduğu tespit edilmiştir. Sarı renkten, sarih kahverengine doğru giden değişik renk spektrumuna sahip olan sitrin taşının, yapısal görünümü şeffaf ve yarısaydam, geçimli olduğu unsur ateş, kimyevi grubu ise silikattır. Yapısal görünümü sebebiyle, ametist, peridot, safir ve sarı elmas ile karıştırılabilmektedir. Umut, sağlık, vefa, sadakat, saklı efor, gençlik ve kainatın baki eforu ise sitrin taşının simgeyi olduğu alanlardır.

Sitrin topazı ya da sitrin topazı olarakta nitelenen sitrin taşı, sık sık “İspanyol Topazı” ya da “Altın Topaz” olarak da adlandırılsa da topaz taşı ile çok fazla ilişkisi bulunmamaktadır. Mücevher üretiminde kullanılan bedelli taşlardan biri olan sitrin taşının anavatanı ve en büyük üreticisi Brezilya’dır. Çıkarıldığı öbür ülkeler ise Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Rusya, Fransa, Britanya ve Madagaskar’dır. Sitrin, başak ve aslan burcunun taşıdır.

Güneşin eforunu taşıyan içinde taşıyan sitrin, natürel etraf için de gözetici bir taştır. Zira olumsuz enerjiyi emer, dönüştürür, dağıtır ve topraklar. Bir aura gözeticisidir. Erken ihtar sistemi gibi hareket ederek, bireyin gelebilecek risklere karşı uyarılmasını ve kendisini gözetmek için harekete geçmesine destekçi olur. Sitrin taşının çakraları özellikle göbek ve karın çakralarını arınma özelliği vardır. Cömert ve sevinçli bir taş olan sitrin, bireyin elindekilerini paylaşmaya teşvik eder ve zenginliğini gözetmesine destekçi olur. Taşı yakalayana ve boynunda taşıyan herkese mutluluk verme eforuna sahiptir. Şahsı, yeni tecrübelerinden neşe almaya teşvik eder.

Sitrin Taşının Bereketleri

Daha Önceki yarıyıllarda ticaret ile uğraşan insanlar, sitrin taşını kasalarına gizlerlerdi. Bunun nedeni ise sitrin taşının parayı bereketlendirdiğine inanmalarıydı. Sitrin taşı bu sebeple “Tüccar Taşı” olarak da anılmıştır. Kuvars taşı ile beraber kullanıldığında tesirini daha da çoğaldıran sitrin taşının öğrenilen ehemmiyetli bereketleri ise şunlardır:

Daha Önceki yarıyıllarda yağmur yağması için çıkılan dualarda kuvars taşı ile birlikte kullanılmıştır. 
Beyin işlevlerini uyarmaya destekçi olan sitrin taşı aynı zamanda duygusal dengeleyici özelliğe sahiptir. 
Bireyin bağımlılıklarından kurtulmasına dayanak eder ve fazla kıskançlıklarını ortadan kaldırır. 
Bireyin etrafındaki pozitif enerjiyi toplar, biriktirir ve aktive eder, olumsuz enerjiyi ise yok ederek, pozitif enerjiye çevirir. Böylece asapları da yatıştırmış olur. 
Boyuna takılan sitrin taşı, öbür insanların olumsuz enerjisinden sizi korur. 
Sitrin taşı, asapları ve kanı canlandırırken, iç salgı bezlerinin özellikle de tiroit bezinin sağlıklı çalışmasına destekçi olur. 
Telsiz, cep telefonu vb. aygıtlardan dağılan radyonu toplar ve elektronik eşyaları parazitlenme gibi hasarlı manyetik tesirlerden korur. 
Sitrin taşı, iç ve dış dünyadaki bolluğu ve verimi kendisine doğru sürükler. 
Şiddetli baş sızılarını gidermeye destekçi olur. 
Aile fertleri arasındaki makûs enerjiyi ortadan kaldırarak, birlik ve beraberlik duygusu oluşturur. 
Sitrin taşı, bedendeki zehirli maddelerin atılmasını sağlayarak, cildin soluk almasını sağlar ve cilde tazelik hissi verir. 
Sitrin taşını boynunda taşıyan bireylerin bedeni efor ve canlılık kazanır. 
Sindirim ve kan dolaşımını tertip ederek, sağlıklı çalışmasını sağlar. 
Bedendeki bir hayli uzuv için verimli bir taş olan sitrin taşı; özellikle kalp, böbrek, sütun akciğer ve karaciğer için oldukça bereketlidir. 
Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren sitrin taşı, şahsı hastalıklara karşı korur. 
Bedene enerji verir ve zekasal konsantrasyonu sağlar. 
Göz için de sağlıklı olan sitrin taşı, kartal düşüncesi ve eforu verir. 
Sitrin taşını bedeninde taşıyan bir bireyin kendine olan güveni çoğalır ve kendine hasar verecek tavırlardan uzak durur. 
Bireyin içinde bulunduğu duygusal travmaları rahatlatarak, şahsı coşturur. 
Bunalım bulgularını ortadan kaldırarak, bireyin makûs düşüncelerden kurtulmasına destekçi olur. 
Sitrin taşı, bireye özgüven ve cesaret duygusu verirken, fobilerinden kurtulmasını sağlar. 
Antioksidan özelliği gösteren sitrin taşı, zehirli maddelerin bedenden atılmasına destekçi olur. 
Bağırsak ve mide meselelerinin çözümünde destekçi olur. 
Ruhsal büyümeyi sağlayan sitrin taşı, ruhsal alemle bağlatı kurmayı basitleştirirken, aurayı da pakler. 
Sitrin taşı, masaj yağlarını aktifleştirir ve yağa enerji vererek, dolaşımı süratlendirir. Aynı zamanda yağın tene daha iyi nüfuz etmesini sağlar. 
Selüliti giderir ve bedendeki kasılmaları gevşetir. 
Sıcak basması gibi menopoz bulgularının eksilmesini sağlar. 
Hormonları dengeleyerek, bitkinliği giderir. 
Gece uykusunda kabus göre çocukların, yatmadan evvel yastıklarının altına yerleştirilen sitrin, rahat ve problemsiz bir uyku sağlar. 
Korkularınızdan ve panik hamle meselelerinizden kurtulmanızı sağlar. 
Uykuya dalma meseleyi ve uyku kumpassızlığı olan bireyler için yararlıdır. 

Sitrin Taşı Nasıl Arınılır?

Sitrin taşını deşarj etmek ve tesirini çoğaldırmak için belli aralıklarla arınmak gerekir. Sitrin taşını arınmak için 1 gün süresince güneşin altında yakalayabilir ya da 1 gün zamanla toprağa gömerek arınabilirsiniz. Ayrıca sitrin taşından yapılan takılarınızı da yumuşak ve ıslak bir bez desteğiyle silerek arınabilirsiniz.