Son Haberler

Sinüzit Nedenleri

-
Eylül 2, 2022
Sinüzit Nedenleri

Günümüzde bir çok bireyin yakındığı bir hastalık olarak sinüzit, hastalar tarafından çoğu zaman ehemmiyetli görülmese de oldukça ciddi bir hastalıktır. Bireyin yaşam niteliğini rahatlıkla etkileyebilen bu hastalık, bir uzmana danışmayı gerektirir.

Burun ve göz etrafında bulunan kemiklerdeki boşluklara sinüs denir. Sinüzit hastalığı da bu boşluklarda bulunan mukozaların iltihaplanması neticeyi oluşur. İnsan bedeninde büyüklü ufaklı 10 ila 20 arasında sinüs vardır ve bu sinüslerde her zaman irine yol açabilecek bakteri ve virüsler bulunur. Ancak olağan olan sinüslerde her zaman iltihaplanma olmaz. Bu iltihaplanma ancak sinüsün olağan çalışmasına mani bir vaziyet olduğunda alana kazanç.

Sinüzit genel olarak iki çeşittir, akut ve kronik. Akut sinüzit, yeni yeni oluşmaya başlamış cinstir ve uygun rehabilitasyonla basitlikle giderilir. Kronik sinüzit ise, sinüslerde kesintisiz iltihaplanma olmasıdır, rehabilitasyonu güçtür, operasyona dahi lüzum dinlenebilir.

Sinüzite neden olabilecek, tetikleyebilecek vaziyetler;

Burun içinde bulunan etler,
Büyük geniz etleri,
Solunum yolları enfeksiyonları,
Geniz akıntıları,
Reflü,
Sigara kullanımı,
Fazla burun açıcı sprey kullanımı,
Soğuk ve kuru havalara maruz kalma,
Saman nezlesi,
Alerjiler,
Soğuk algınlığı fazla mukus yaradılışı.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzitin bulgularını soğuk algınlığının bulgularından ayırmak bir hayli güçtür. Bu surattan bir çok hasta soğuk algınlığının olduğunu ve gidişatının ağır olmadığını düşünüp doktora müracaat etmez. Fakat sinüzit erken yarıyılda teşhis ve rehabilitasyon edilmesi gereken ehemmiyetli bir durumdur.

Hasta, iltihaplanan sinüsün cinsine göre, başında, suratında, göz etrafında ağrılar sezebilir. Etkilenen sinüsün olduğu bölgeye temas uygulanırsa hassasiyet olduğu görülebilir.
Ağrılar, öne eğilince çoğalıyor olabilir.
Hastada renksiz ve değişken kıvamlarda, genelde sarı-yeşil renkte, bazen de kanlı burun akıntıları görülebilir.
Hastanın fazla geniz akıntısı, buna bağlı boğaz ağrısından davacı olduğu görülür.
Yüzde gerginlik ve ağız kokusu olabilir.
Kokulara karşı hassasiyet eksilebilir, koku duyusunda gözle görülür bir eksilme görülebilir.
Ağız bölgesinde, çenede, dişlerde ağrı olabilir.
Öksürük hem akut hem de kronik sinüzitin bulgularından biridir.
Hastada , tembellik, halsizlik, gönülsüzlük ve bunalım gibi psikolojik tesirler görülebilir.
Ateşin yükselmesi, sinüzitin erken bulgularından biridir.

Sinüzitin rehabilitasyonunda en çok müracaat etilen yok antibiyotik rehabilitasyonudur. Sinüslerin ilaç dayanağıyla açılıp olağan kumpasına dönmesi sağlanabilir. Antibiyotiklere ek olarak tıkanıklığın giderilmesi için sprey ilaçlar da verilebilir. İlaçlara yanıt alınamayan gidişatlarda ise cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Sinüzit hastalığından korunmak için alınabilecek birkaç kolay ihtiyat vardır. Bireyin soğukta kalmaması, sinüslerin soğuk havaya maruz kalmaması ehemmiyetlidir. Banyo yaptıktan sonra saçları kurutmak, saçlar ıslakken dışarı çıkmamak gerekir. Müddet geçirilen etrafların ısısının ve neminin uygun olmasına dikkat edilmelidir. Sigara dumanına, alerjiye yol açabilecek toz, dumandan uzak durmak da sinüzitten korunmak için alınabilecek ihtiyatlardandır.