Son Haberler

Şeker Hastası İçin Beslenme ve Yememesi Gerekenler

-
Eylül 15, 2022
Şeker Hastası İçin Beslenme ve Yememesi Gerekenler

Şeker Hastası İçin Beslenme ve Yememesi Gerekenler

Diyabet; barışık olunması gereken, nazlı bir hastalık. Aldığınız gıdaların cinslerine dikkat etkeniz gerekiyor. İşte diyabetliler için beslenme teklifleri

Diyabet veya şeker hastalığı, pankreasın yeteri kadar insülin salgılayamaması ve yeterli derecede insülin kullanamaması neticeyi oluşan bir hastalıktır. Bütün olarak iyileşmenin görülmediği bu hastalık, bir ömür boyu devam eder. Hastalığa bağlı oluşması olası bazı meseleler önlenebilir veya geciktirilebilir. Uygun bir perhiz programı ile hastalıkla barışık yaşayabilirsiniz. Hazır yiyeceklerden uzak durarak annelerinizin yemeklerine dönmeniz gerekiyor. Yazımızda, diyabete uygun beslenme tekliflerini ve harcanmaması gereken yiyeceklerle alakalı bilgileri bulabilirsiniz.

Beslenme Teklifleri

Diyabet hayatınıza girmişse, sağlıklı besinleri uygun ölçülerde ve kumpaslı yemek saatlerinde harcayabileceğiniz “diyabet perhizi” uygulamanız gerekir. Diyabet perhizi, besin öğeleri açısından zengin, yağ ve kalorisi az sağlıklı beslenme tasarıyıdır. Anahtar besinler; meyveler, sebzeler ve hububatlardır. Reelinde bir diyabet perhizi, herkes için en iyi yemek tasarıyıdır. Madde madde sırlayacağımız teklifler, her insan için sağlıklı beslenme perhizi olarak da kullanılabilir.

Omega 3 Yağ Asitleri: bu esansiyel yağ asitleri beden tarafından üretilememektedir, dolayısıyla değişik yiyecekler aracılığıyla bedene aktarılmaktadır. Omega 3 yağ asitleri şeker hastalığının yol açtığı kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemek emeliyle oldukça önemlidir.
Zeytinyağı: iyi kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Birliktesi İnsülin mukavemetini eksiltir ve kan şekerinin stabilize olmasına takviyeci olur.
Sebze ve meyve grubundaki yiyecekler kapsadıkları zengin vitamin ve minerallerin yanı gizeme lifli yapıya sahiptirler. Bu lifli yapıları sayesinde de kan şekerinin dengelenerek sabit kalmasına takviyeci olurlar. Lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, brokoli, turp, şalgam, greyfurt, ıspanak bu grupta ön sırada gelen gıdalardandır. Bu sebze ve meyveleri harcarken tuz ve sos kapsamamalarına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda yüksek oranda tuz kapsadığı için konserve formunda da harcanmamalıdır.
Üzüm çekirdeği ve yeşil çay, şeker hastalarının kullanabileceği ilaç dışı güçlü rehabilitasyon vasıtalarından ikisi. Bu yiyecekler bedende İnsülin etkinliğini çoğaldırıyor ve diyabet neticeyi ortaya çıkan hastalıkların yasaklanmasında faal rol oynuyor. Üzüm çekirdeği aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı ve uzmanlar tarafından aç karna harcanması öneriliyor.
Krom bedendeki İnsülin aktifliğini çoğaldırdığı için diyabetli hastalarda harcanması gereken mineraller arasında yer alıyor.
Beta glukan şekere bağlanarak geç emilmesini sağlıyor dolayısıyla ani yükselmeleri önlüyor. Yulaf ezmesinin içerisinde bol ölçüde beta glukan bulunuyor. Şeker hastaları yulaf ezmesini süt ve yoğurtla beraber harcayabiliyorlar. Ayrıca meyvelerin üzerine serpilecek tarçın ya da çayla harcanacak çubuk tarçın da şekerin düşürülmesinde faal rol oynuyor.
Bakliyat grubundaki mahsuller kapsadıkları yüksek oranda lifle şekerin kana karışma süratini düşürürler ve kan şekerinin hakimiyetini desteklerler. Aynı zamanda gıdalardan gelen kolesterol emilimini yavaşlatarak kalp hastalıkları tehlikesini de düşürürler.
Domates suyu şeker hastaları içi zaferli bir kan sulandırıcıdır. İçeriklerinde tuz barındıran konsantre mahsuller yerine taze bunalmış domates suları tüketilmelidir.
Sarımsak, şeker hastalığının yol açabileceği kalp ve damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruma sağlar.
Hastalığın teşhisi, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz anlamına geliyor. Yeme kumpasında gereksinim dinlenen farklılar, uzman bir diyetisyenin teklifleri dikkate alınarak uygulanmalı.
Şeker hastaları öğün sıçramamalı; her gün kumpaslı öğünleri olmalı.
Şeker hastalarının harcadığı besin veya yiyeceklerin yaftaları araştırılarak, içerikleri bilinmeli. Gıdaların kalori ve yağ oranları, tatlandırıcı kullanılmışsa türü kesinlikle öğrenilmeli. Başka Bir Deyişle şeker hastaları ne harcadığını öğrenmeli…
Perhiz programınız için sağlıklı karbonhidratlar seçin. Sindirim sırasında şekerler kolay karbonhidratlar ve nişastalar kompleks karbonhidratlar kan glikozuna dönüşür. Meyveler, sebzeler, bütün hububatlar, baklagiller fasulye, bezelye ve mercimek gibi ve az yağlı süt mahsulleri gibi sağlıklı karbonhidratlara odaklanın.
Şeker tüketimini tamamen vazgeçmeniz gerekmiyor. Ancak şeker başta olmak üzere harcadığınız tüm yiyecekleri miktarlı kullanmalısınız.
Şeker hastalarına öneri edilen en ehemmiyetli besin, sudur. Günde en az 1,5 ila 2 litre su harcamalısınız. Çaylar, kahveler, meyve suları, bu ölçüye dahil edilmemeli…
Haftada en az iki kere kalp sıhhatiniz için balık yiyin. Balık, yağlı etlere iyi bir seçenek olabilir. Misalin morina, ton ve trança balıkları; kırmızı et ve kümes hayvanlarına göre daha az yağ, doymuş yağ ve kolesterol kapsar. Somon, uskumru, ton balığı, sardalya ve lüfer gibi balıklar, kan yağlarını düşürerek kalp sıhhatini geliştiren “Omega-3” yağ asitleri bakımından zengindir.
Kızartmalar, yağda değil ızgarada kızartılmalı.
Yağsız et, süt, peynir ve yoğurt seçim edilmeli. Yağsız yoğurt, kan şekerini hakimiyet altında tutar.Hamur tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar, öneri edilen ölçülerde harcanması. Bu cins tatlılar yerine yalnızca meyve harcanması daha sağlıklı bir beslenme tercihidir.
Karpuz, kavun, muz ve balkabağı gibi şeker oranı yüksek meyveler, az ölçülerde yenilmeli.
Ağırlıklı olarak lifli ve posalı besinler harcanmalı. Lifli yiyecekler, bedeninizin sindirimini ve kan şekeri seviyelerini hakimiyet etmeyi basitleştirir. Lif seviyeyi yüksek yiyecekler; sebze, meyve, fındık, baklagiller fasulye, bezelye ve mercimek, yulaf, buğday unu ve buğday kepeği gibi gıdalardır.
Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ kapsayan yiyecekler kolesterol seviyenizi düşürmenize takviyeci olabilir. Avokado, badem, ceviz, ceviz, zeytin ve kanola, zeytin ve fıstık yağı bu cins yağlardır. Ancak tam yağlar kalorili olduğu için fazlaya kaçılmamalı.

Şeker hastalarının harcayabileceği öteki besinleri şöyle sıralayabiliriz; elma, kuşkonmaz, avakado, yaban mersini, brokoli, havuç, kızılcık, keten tohumu, lahana, fındık, yulaf ezmesi, kinoa, frambuaz, greyfurt, kırmızı soğan, kırmızı biber, soya, ıspanak, çay, domates, kepekli pirinç, kepekli ve çavdarlı ekmek…

Hangi Besinler Tüketilmemeli

Diyabet, damar tıkanıklığı ve damar sertliği gelişimini süratlendirerek kalp hastalığı ve inme riskini çoğaldırır. Bu anlamda diyabet hastalarının alttaki gıdalardan sakınması gerekiyor.

Şeker hastaları; bal, reçel, marmelat, pekmez, dondurma, kremşanti gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır.
Margarin ve tereyağı gibi doymuş yağlar, şeker hastaları için uygun yağlar değil. Yağ tüketimi ölçüyü, şeker kadar ehemmiyetli bir ayrıntı.
Yüksek yağlı süt mahsulleri ve sığır eti, sosisli sandviç, sucuk, sosis ve domuz eti gibi hayvan proteinleri diyabet hastalarının sakınması gereken doymuş yağlar kapsar.
Tuz ve tuzlu besinler ve bol yağ kapsayan kuruyemişlerden uzak durulmalı.
İçeriği bütün olarak belirsiz işlenmiş hazır yiyecekler, şeker hastaları için “sinsi” gıdalardır. Hazır çorbalar, bulyonlar, çikolatalar, bisküviler gibi çok rakamda hazır yiyecek, şeker hastaları için mesele çıkarabilir.
Hamur işleri ve hamur tatlıları seçim edilmemeli.
Kılıçbalığı ve uskumru gibi cıva oranları yüksek kızarmış balıklardan kaçının.
Yüksek yağlı süt mahsulleri, yüksek yağ proteinleri kapsayan yiyecekler, yumurta sarısı, karaciğer gibi sakatatlar kolesterol bakımından zengindir.
İçkili meşrubatlar, diyabet perhizini bozarak beden balansını alt üst eder. Tam içkili meşrubatlar, her insan için olduğu gibi şeker hastaları için de en büyük düşmandır. İçki, perhiz hastalarında ağır hipoglisemiye yol açabilir.

Şeker hastalarının harcamaması gereken bazı gıdalar da şunlardır; helva, dondurma, kurabiyeler, kurutulmuş meyveler, kavrulmuş besinler, pastırma, salam, sucuk, kola gibi şekerli ve gazlı meşrubatlar, içecekler, boza, sıcak çikolata, salep, meyveli şerbetler, hazır meyve tozları, tavuk teni, ketçap, mayonez, soslar, iç yağı, kuyruk yağı, turşu, salamuralar, kahvaltılık gevrekler, beyaz pirinç, konserve, patates kızartması…

Şeker Hastaları İçin Öteki Teklifler

Şeker hastaları kumpaslı egzersiz yapmalı. Egzersiz ve spor, kan şekerinin hakimiyet altına alınmasını sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımını süratlendirerek kilonun hakimiyet altına alınmasına katkı sağlar; kan yağlarının ölçülerini düşürür.
Fazla egzersiz ve spor, şeker hastaları için risk talep eder. Ağır tempoda yürümek, merdiven inip çıkmak gibi egzersizler, idealdir.
Yüksek kolesterol kapsayan yiyecekler ya az harcanmalı, ya da sakınılmalı. Günlük 200 miligramdan fazla kolesterol almamayı kastedin.
Bir günde 2,3 gramdan az sodyum almayı kastedin. Günde 3 gramdan fazla tuz harcamamaya gayret gösterin. Bununla beraber, aynı zamanda hipertansiyonunuz varsa günde 1,5 gramdan daha az sodyum almalısınız.
Yemeklerinizi konutta yemeye gayret edin ve olasıysa kendiniz hazırlayın. Dışarıda besininiz bir öğün, perhizinizi bozabilir.
Günlük kalori alımına dikkat edin. Her gün aynı seviyede kalori almalısınız. Değişik oranlarda kalori alımı, kan şekeri balansınızı bozar.
Atıştırmalık olarak ceviz ve badem gibi kuruyemişleri seçim edin.
Bir kilo sebze yemeği için en fazla 2 yemek kaşığı yağ kullanın.
Çay veya kahveleri yemeklerden en az 1 saat sonra için. Günde en fazla 2 kahve veya 3-4 kadeh sarih çaydan aşırısını tüketmeyin.
Şeker oranı yüksek meyveler yerine ekşi meyveler seçim edin.

Şeker Hastalığı ve Perhiz

Diyabetiniz varsa, hekiminiz büyük ihtimalle sağlıklı bir beslenme tasarıyı geliştirmenize takviyeci olması için bir diyetisyene müracaat etmenizi öneri edecektir. Diyetisyenin önereceği beslenme tasarıyı; kan şekerinizi glikoz hakimiyet etmenize, kilonuzu idaremenize ve yüksek tansiyon ve yüksek kan yağları gibi kalp hastalığına müteveccih tehlike etmenlerini hakimiyet etmenize takviyeci olur. Fazla kalorili ve yağlı besinler harcadığınızda beden, kan şekerinde istenmeyen bir çoğalış oluşturarak, tepki verir. Kan şekeri hakimiyet altında tutulmazsa riskli seviyede yükselen kan şekeri seviyesi hiperglisemi; asap, böbrek ve kalp zararı gibi uzun vadeli karmaşıklıklar oluşturabilir.

Sağlıklı yiyecek seçimleri ​​yaparak ve yeme alışkanlıklarınızı takip ederek kan şekeri seviyenizi tehlikesiz bir seviyede yakalamanızı sağlamalısınız. “Tip 2” diyabetli çoğu insan için kilo kaybı aynı zamanda kan şekeri hakimiyetini basitleştirebilir. Ayrıca sağlık açısından bir dizi faydalar sunabilir. Kilo vermeniz gerekiyorsa, bir diyabet perhizi, tehlikesiz bir biçimde gayenize erişmek için besleyici bir yol olabilir.

Sağlıklı bir diyabet perhizi, banal zamanlarda günde üç öğün yemek yenmesinden katlanır. Bu perhiz, bedeninizin, ürettiği insülini daha iyi kullanmasına takviyeci olur. Bu mevzuda uzman bir diyetisyen, sağlık maksatlarınıza, beslenme seçimlerinize ve yaşam stilinize katlanan bir perhiz hazırlanmasına takviyeci olabilir. Yeme alışkanlıklarınıza, beden ebatlarınız ve ağırlığınıza, fiziksel etkinliklerinize göre bir perhiz programına gereksiniminiz olduğunu unutmayın!

Diyabet Hakkında Kısa Notlar

Günümüzde her 5 bireyden biri, diyabet hastasıdır.
Şeker hastalığı bulaşıcı değil, kroniktir.
Kronik bir hastalık olması nedeniyle şeker hastaları bu hastalıkla yaşamayı bilmek zorunda kalır; hayat kumpaslarını bu hastalığın gerektirdiği gidişatlara göre ayarlar.
Hastalığı bütün olarak tanıyarak, günlük yeme alışkanlıklarını tertip ederek ve kan şekeri ile alakalı bulgulara bağlı bir ekip tedbirler alarak hastalıkla iyi geçinebilirsiniz!
Obezite, diyabetin en ehemmiyetli tetikleyicisidir. Diyabet hastalarının yüzde 80’i obezdir. Obezite süresi uzadıkça diyabete tutulma tehlikeyi artar.
Kilo veren diyabet hastasının kan şekeri banal seviyeye iner, insülin mukavemeti ve kolesterolü azalır.
2035 senesinde “Tip-2” diyabet hastası rakamının dünya genelinde 600 milyona çıkacağı varsayım ediliyor.
Haftada toplam 150 dakika spor veya fiziksel etkinlik yapmak diyabet tehlikesini ciddi oranda eksiltir.