Son Haberler

Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır?

-
Eylül 14, 2022
Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır?

Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır?

Konutta bulunan az malzeme ile yapılabilecek lezzetli çorba tariflerinden biri; tel şehriye çorbası. Soğuk bir kış günü işten geldiğinizde, zamanınız az olduğunda, fazla bir şey yemek istemeyip içinizi ısıtmak istediğinizde 15 dakikada hazırlayabileceğiniz ve lezzetiyle sizi mutlu edecek tariflerden biri.

Tel Şehriye Çorbası

Malzemeler:

1 yemek kaşığı salça biber & domates karmaşık 
4-5 yemek kaşığı zeytinyağı 
2 adet domates 
1 adet tavuk bulyon 
2 çay kadehi tel şehriye 
4 su kadehi sıcak su 
Tuz & karabiber 

Üzerine: ince kıyılmış maydanoz

Öncelikle kaynaması için suyu bir kenara alıyoruz. 4-5 yemek kaşığı zeytinyağını tencereye alıp hafif ısıtıyoruz. Yağın yanmamasına dikkat ederek salçayı ilave ediyor ve kısık ateşte kavuruyoruz. O esnada 2 adet domates rendeleyip ya da mutfak robotunda kabuklarıyla beraber sürükleyip kavrulan salçanın üzerine ekliyoruz. Bu evrede yazdan hazırladığınız domates konserveleri varsa domates yerine 1 su kadehi kadar konserve domates kullanırsanız daha lezzetli bir netice elde edersiniz. Birkaç dakika domatesi de kavurduktan sonra üzerine 4 su kadehi kaynamış suyu ve 1 adet tavuk bulyonu ilave edip eriyene kadar karıştırıyoruz. 2 su kadehi tel şehriyeyi ilave ettikten sonra tuzunu katıp kısık ateşte ara ara karıştırarak 10 dk. pişiriyoruz. Toplamda takribî 15 dakikada çorbamız hazır.

Servis teklifi:

İnce kıyılmış maydanoz ve öğütülmüş karabiber ile servis edelim.

Seçenek bir lezzet arayanlar ve peynir beğenenler için içerisine dağılınmış beyaz peynir ilave ederek de servis edebiliriz.

Hazır ürün kullanmak istemiyorum, konutta da azıcık tavuğum var diyenler için sıradaki tarif; şehriyeli tavuk çorbası

Malzemeler:

1 yemek kaşığı tereyağı 
1 yemek kaşığı salça domates ve biber karmaşık 
2 parça tavuk göğsü 
2 adet domates 
4 su kadehi tavuk suyu tavuk göğsünü haşlayarak elde edeceğiz 
2 çay kadehi arpa şehriye 
Tuz, karabiber, limon, pul biber 

Öncelikle 2 parça kemiksiz tavuk göğsünü 4.5 su kadehi ilave edip haşlamak için bir kenara alıyoruz. Tavuklar haşlandıktan sonra göğüs etlerini soğumak için bir kenara ayırıyoruz.

1 yemek kaşığı tereyağını eritip 1 yemek kaşığı salçayı kısık ateşte yakmadan kavuruyoruz. 2 adet domatesi rendeleyip ya da kabuklarıyla beraber mutfak robotunda sürükleyip kavrulan salçanın üzerine ekliyoruz. Bu evrede yazdan hazırladığınız domates konserveleri varsa domates yerine 1 su kadehi kadar konserve domates kullanırsanız daha lezzetli bir netice elde edersiniz. Domatesi de birkaç dakika kavurduktan sonra üzerine tavuk göğüslerinden elde ettiğimiz 4 su kadehi tavuk suyuna ilave ediyoruz. Tavuk suyunun ardından 2 çay kadehi arpa şehriyeyi ilave edip kısık ateşte kaynamaya vazgeçiyoruz. Bu esnada soğuyan tavuk göğsünü ince ince didikleyip kaynayan çorbamıza ilave ediyoruz. Tuzunu da kattıktan sonra şehriyeler iyice yumuşayıncaya kadar takribî 15 dakika orta ateşte ara ara karıştırarak pişiriyoruz.

Servis teklifi:

Servis ederken karabiber, acı beğenirler için pul biber ve bunalmış taze limon suyu ile servis edebiliriz. 

Bunun birliktesi bayatlayan ekmekleri küp küp doğrayıp tavada azıcık zeytinyağı ile kavurduktan sonra lezzetli krutonlar elde edip çorbanın yanında ikram edebiliriz.