Son Haberler

Sahte Kehribar Nasıl Anlaşılır?

-
Eylül 5, 2022
Sahte Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Sahte Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kehribar, çam familyasında yer alan bir ağacın fosilleşmiş reçinesine verilen addır ve uzun senelerden beri gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerekse de tesbih olarak her zaman alaka görmüştür. Kehribarın gördüğü bu alaka ve arzdan dolayı seneler içerisinde taklitleri de ortaya çıkmıştır. 

Yirmibirinci asır ile beraber plastiğin ve bakalitin kullanım alanları çoğalmış, dolayısıyla bu maddeler kullanılarak yapılan taklit kehribar taşları da piyasaya süratle dağılmıştır. Bu taklitlerin satışlarının en çok hakikatleştiği yer de Kuzey ve Doğu Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’dır. Kullanılmaya başlanan yeni maddeler ile beraber kimya sanayisinin de gelişimi taklit kehribar taşı üretenlerin daha da zaferli olmasına ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur.

Sahte kehribar imali birkaç yoldan reelleştirilmektedir. Çoğu zaman kullanılacak sentetik malzeme, kehribarın tabiatta bulunan biçimine benzetilir, içine aslını hatırlaması emeliyle fosiller ardından da reçine kokusuna sahip bir yağın içine daldırılır. Genelde kullanılan malzeme, plastik, bakalit, sırça, akrilik, polyester ve copaldir. Sahte kehribar imali o kadar yaygın ve zaferlidir ki,  İngiltere Tabiat Tarihi Müzesi’nde bulunan bir kehribarın dahi seneler sonra sahte olduğu ortaya çıkmıştır.

Sahte kehribarı kavramanın birkaç yolu

İlk olarak fiziksel özelliklerine bakılabilir. Sahte kehribarların içinde bulunan fosiller, sinek, arı, öteki böcek gibi hayvanların fosil kapanımları, genelde fazla bozulmaya uğramamış, vurulmamış olmaktadır ve taşın içerisinden net olarak seçilebilmektedirler. Asıl kehribarın içindeki fosilin ebadı birkaç milimetreyi geçmez ve genelde fosilin çizgileri bulanıktır.
Bir öteki usulde de ısıtılan bir metal, bu iğne, çivi ya da çubuk olabilir, eldeki kehribarın bir köşesini değdirilir. Eldeki asıl kehribarda, sıcak metalle değildiğinde ortaya güzel bir reçine kokusu çıkacaktır ama sahte kehribar, içindeki sentetik maddeler nedeniyle makûs bir koku yayacaktır. 
Başka bir usulde, eldeki kehribar iyice ısınıncaya kadar bir kumaşa sürtülür. Hafif sıcak kehribar, saç teline ya da minik kağıt parçalarına yanaştığında onlara sürüklüyorsa bu onun asıl olduğunu deliller. 
Asıl kehribar, ultraviyole ışığı altında mavi ya da sarı renkte parlarken, sahte kehribar genelde beyaz renkte parlar.
Bir kehribarın asıl olup olmadığını kavramanın kesin yolu ise IR spectroscopy ismi verilen bir uygulamadır. Madde kızılötesi ışınlara maruz vazgeçilir ve nasıl tepkimeye girdiği kollanır.