Son Haberler

Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı

-
Eylül 4, 2022
Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı

Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı

Uyku, insanlar için pasif bir süreçmiş gibi gözükse de beden ve zihin sıhhati açısından bir hayli görevi olan önemli bir zaman aralığıdır. Uyku sırasında, dokuların onarılması, hormonların sentezlenmesi, psikolojik dengenin korunumu, hafızanın yapılandırılması gibi bir hayli değişik ve önemli operasyonlar sürdürülmektedir. 

Yapılan çalışmalar, sıhhatli ve dengeli bir hayat için her insanın değişik uyku dilimlerine gereksinimi olduğunu ortaya koymuştur. Bu dokunuşan etkenler kişinin genetiğine göre de değişiklik göstermekte olup, vasati uyku gereksinimi 4-10 saat arasında değişmektedir. Yetişkinler için bu süre genel olarak 6-8 saat olarak ifade edilmektedir.

Kişinin tüm gününe tesir edebilen bir etmen olarak uyku, sıhhatli bir biçimde yapılmadığında yaşam niteliği tamamen düşebilir. Çünkü uyku insanlarda muhakkak karşılanması gereken gereksinimlerden biridir. Yapılan bir araştırmaya göre 11 gün yatmayan bir kişinin psikolojik sorunlar yaşadığını göstermiştir. Bu yüzden beceriksiz ya da niteliksiz uyku, hem biyolojik hem de psikolojik sorunlara neden olacaktır.

İnsomnia, uyku apne sendromu gibi uyku hastalıkları sıklıkla karşılaşılan ve şipşak müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklardır. 

Sıhhatli bir uyku için dikkat edilmesi gereken hususlar;

En sıhhatli uyku natürel uykudur. Bu yüzden kişinin kendini uykulu sezdiği zaman yatağa gitmesi çok önemlidir. Natürel uykunun kaybolması ile beraber uyku hastalıkları ortaya çıkmaya başlar.
Uykuya hak ettiği zamanı vermek önemlidir. Yoğun iş temposundan, giderek artan yapılacaklar listesinden dolayı bir çok insan uykuya yeteri kadar zaman ayıramamaktadır. Oysa ki yatağa gidiş ve kalkış zamanları düzenli bir hale getirilmeli, bu düzene mümkün olduğunda uyulmalıdır.
Uyku için rahat bir etraf oluşturmak uykunun en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bu rahat etraf bireyden bireye göre değişebilir. Bazı bireyler bütün suskunluk ve karanlık ile sıhhatli bir uyku alırken, bazıları da uykuya dalmak için belli bir ışık ve ses düzeyine gereksinim dinleyebilmektedir. Ayrıca fiziksel özelliklere göre seçilecek yatak, yastık, çarşaf gibi etmenlerde uykunun niteliği üzerinde büyük etkendir. 
Bedeni rahatsız eden, uyarıcı maddeler kapsayan, yani uykunun ertelenmesine ve engellenmesine neden olacak maddelerin uyku saatinden en az 5 saat önce tüketimine son verilmelidir. 
İçki ve sigara kullanımının uykunun niteliğini düşürdüğü araştırmaların da kanıtladığı bir gerçektir.
Gün içinde yapılan düzenli egzersizler dinlenme sürelerine katkıda bulunmakta, uykunun daha rahat başlamasına neden olmaktadır.
Önceden belirlenen uyku düzenleri, normalden değişik zamanlarda dahi, tatil, değişik yerlerde konaklama vs., takip edilmeye çalışılmalıdır.