Son Haberler

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

-
Eylül 16, 2022
Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Dudak Boyasının dudaklara verdiği estetik görüntüyü hepimiz beğeniyoruz. Peki ya dudak boyası kirleri? Dudak Boyası kirlerini çıkarmanın en tesirli ve pratik yollarını bilmek için yazımızı okuyunuz.

Özellikle iş buluşmalarında ya da ehemmiyetli davetlerde sarih renkli elbiselerimize bulaşan dudak boyası kirleri günümüzü mahvedebilir. O kirle davetin nasıl geçeceği bizi kaygı verdiği gibi elbisemizin üzerinden kiri çıkarma fikri de oldukça can sıkıcıdır. Zira dudak boyası kirleri de öteki güç kirler gibi, sadece kendine has yöntemlerle temizlenebilir.

Dudak Boyası Kiri Neden Güç Çıkar?

Dudak Boyasının imalinde bir hayli kimyevi madde kullanılmaktadır. Markasına ve özelliklerine göre, değişik malzemeler kullanılsa da dudak boyası muhtelif kimyevilerle ortaya çıkan bir mahsuldür. Bunun nedeni, elbette kalıcılık sağlamaktır. Dudak Boyasının kalıcı olması, istenen bir özellik; hatta bir nitelik göstergesidir. Ancak aynı nitelik, muhtemel bir kazada bizim için eziyete dönüşebilir. Dudak Boyası kirleri zorlayıcıdır. Ancak çıkarılması imkânsız değildir. Dudak Boyası imalinde genel olarak kullanılan bileşenler; pürüzsüzlük sağlaması için serebrositin, Hint yağı ve türevleri, mumlar, renklendiriciler kullanılır. Bu malzemeler genelde, dudak boyasının kalıcı olması emeliyle devamlı geliştirilmektedir. Yağlar ve mumlar dudak boyasının dudakla temasını basitleştirmek için kullanılmaktadır. Yağlı dokunun kokusunu gevşetmek için parfümler; parfümlerin tadını dengelemek için ise tatlandırıcılar ilave edilmektedir. Dağılma özelliğini desteklemek için de silikon bulunmaktadır.

Rujlar, içeriğinde kullanılan malzemeler gereği bulaştıkları yerden güç çıkmakta ve inatçı kirlere dönüşebilmektedirler.

Dudak Boyası Kirlerini Çıkarmanın Tesirli Yolları

Bazen cebinizde unuttuğunuz bir dudak boyası, bazen makyaj yaparken oluşabilen bir kaza… Hepsi de elinizi acele yakalamayı gerektiriyor. Zira dudak boyası kirleri zamanla yarışıyor. Bekleyen kirler süratle kuruyor ve çıkması iyice güçleşiyor. Dudak Boyası kirleri de öteki kirler gibi hemen müdahale isteyen, kurudukça çıkarılması efor hale gelen lekelerdir.

Şanslıysanız; kiri erken fark eder, fark ettiğiniz gibi de altta size bahsettiğimiz yöntemleri uygularsınız. Böylece dudak boyası kirinden basitçe kurtulabilirsiniz.

Deterjanlı Su

Gelin en olağan yöntemden başlayalım. Gömleğinize bulaşan dudak boyası kiri için ilk akla gelen elbette deterjan kullanmaktır. Dudak Boyası kiri bulaşan elbisenizi, cihaza atmadan evvel, elde deterjanlı suyla çitilemek gerekiyor. Fakat elbisenizi yıkayacağınız malzeme, çamaşır değil bulaşık deterjanı olmalıdır. Zira bulaşık deterjanının içinde yağ sökücü bir yöntem vardır. Dudak boyasının da içinde yağlar bulunduğundan, bulaşık deterjanıyla arınmak iyi netice verecektir. Elde devireme operasyonu bittikten sonra elbisenizi çamaşır aygıtına atabilir, uzun programda tamamen arınılmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriğinde rastgele bir açıcı, ağartıcı bulunmadığı sürece dudak boyası kiri pakliğinde konutunuzdaki öteki akışkan deterjanları kullanabilirsiniz akışkan şampuan da dâhil.

Oksijenli Su

Oksijenli suyun dudak boyası kirini basitçe arındığı kumaş cinsleri vardır. Misalin ipekli kumaşlar ya da pamuk oranı yüksek olan kumaşlarda oksijenli su, oldukça işe verim. Kumaşta kirli olan tam kısımlara oksijenli su dökülür ve bir zaman beklenir. Bekleme sonrasında elbisenizi sabunlu su ile hoşça yıkamalısınız. Hemen arttan çamaşır aygıtında tekerrür yıkayabilirsiniz. Tüm bu harekâtların ardından elbisenizdeki dudak boyası izinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Uyarı: Oksijenli suyu kullanmadan evvel kesinlikle kumaşın görünmeyen bir yerinde test ediniz. Şayet kumaşta renk başkalaşımı oluyorsa, kirli olan bölgelere hafif bir biçimde tereyağı sürüp, oksijenli su uygulayabilirsiniz. Tereyağı kumaştaki kirli dokunun yumuşamasını sağlayacaktır.

Saç Spreyi

Şayet kumaşınızın cinsi uygunsa, dudak boyası kiri için saç spreyinden faydalanmanızda mahzur yok. Kumaşın kirli olan kısmına saç spreyinizle birkaç defa uzun uzun püskürtün. Bu harekât için rastgele bir saç spreyi kullanabilirsiniz. Püskürtmeden sonra bu biçimde 15 ya da 20 dakika kadar beklemelisiniz. Müddetin sonunda ılık suyla kiri pak bir bez desteğiyle ovuşturun. Burada sizin için ehemmiyetli olmayan bir bezi kullanırsanız iyi olur; zira dudak boyası kiri ovuşturulduğu bezin üzerine bulaşabilir.

Şayet spreye karşın kir geçmemişse, kumaş kurumadan bir de bulaşık deterjanıyla yıkamanızı öneri ederiz. Tüm harekâtların sonunda, kumaşınızı temizletmek için çamaşır aygıtında yıkayabilirsiniz.

Eter

Eter oldukça güçlü bir kimyevi arınıcıdır. Pamuk oranı düşük kumaşlardaki dudak boyası kirinin pakliğinde eteri kullanmanızda bir mahzur yoktur. Eteri uygularken öncelikle kumaşınızda ufak bir test yapmayı unutmayınız. Daha sonra kirlerin olduğu kısımlara eteri uygulayınız. Etere daldırılmış pamuğu, kirlerin üzerine tampon yaparak sürebilirsiniz. Eter kirin yumuşamasını ve basitçe çıkmasını sağlayacaktır. Arttan ılık su ve sabunla iyice yıkayın. Son düzeyde ise kumaşı kuruması için bekletin. Kuruduktan sonra kumaştaki kir tamamen kaybolacak.

Uyarı: Eterin çok ciddi seviyede yanıcı bir madde olduğu unutulmamalıdır. Dudak Boyası kirini arınmak için eteri seçtiyseniz, netlikle ateşten uzak yakalamanız gerekmektedir. Kumaşınızda yanma tehlikeyi yüksekse, eter yerine oksijenli suyu seçim edebilirsiniz.

Amonyak

Amonyak da tıpkı eter gibi güçlü bir arınıcıdır. Kullanmadan evvel, dudak boyası kirini arınmak için olağan yöntemleri bulaşık deterjanı deneyin. Şayet onlardan bir netice alamıyorsanız, pak bir bezle kire tampon yaparak amonyağı kullanın. Kir çıktıktan sonra elbisenizi ılık ve sabunlu suda yıkayınız.

Halıdan Dudak Boyası Kiri Nasıl Çıkar?

Halıya bulaşan inatçı dudak boyası kirleriyle baş etmek için sizlere önereceğimiz tesirli olan bazı yöntemler var.

Öncelikle orta sertlikte bir sünger bulmalısınız. Kuru arınma deterjanı varsa yoksa basmakalıp deterjanla deneyin halıda kir olan bölgeyi, sünger desteğiyle iyice köpürterek siliniz. Kirli bölgenin kurumasını bekleyiniz. Şayet kuruduğunda hala kirler görünüyorsa, aynı operasyonu tekrarlayınız.

Bu yöntem dudak boyası kirlerinde iyi netice vermektedir; ancak halınızdaki dudak boyası kiri daha yoğunsa ve hala izi belirli oluyorsa, o halde başka alternatiflere yönelmeniz gerekmektedir.

Halınızdan bir cinsli çıkmayan inatçı dudak boyası kirleri için beyaz ispirto kullanabilirsiniz. Evvel halınızın kirli kısmını deterjanla yıkayınız. Ardından beyaz ispirto ile kirli bölgelere tampon yapınız. Kir çıktıktan sonra ispirtoyu halınızdan duru su ile temizletmeyi unutmayınız.

Halıdaki dudak boyası kirini arınmak için bir başka seçenek ise amonyaktır. Ilık su veya çeşme suyuna yüzde 5 oranında amonyak ilave ederek kirlere tampon yapınız. Daha sonra halınızdan amonyağı arındırınız.

Arınma bittikten sonra elektrik süpürgesiyle vakum yaparsanız, daha tesirli bir netice alabilirsiniz.

Koltuktan Dudak Boyası Kiri Nasıl Çıkar?

Şayet dudak boyası kiri koltuğunuza çok hafif bir ölçüde bulaşmışsa, arınmak yerine tahta ya da plastik bir malzemeyle kazıyabilirsiniz. Böylece dudak boyası kirinin daha fazla alana dağılmasını önlersiniz.

Koltuklarda oluşan dudak boyası kirlerini arınmada en tehlikesiz yöntem bulaşık deterjanı ve suyla silmektir. Silme harekâtından sonra vakumlamak da iyi olacaktır. Vakum yoksa kâğıt havluyla da nemi alabilirsiniz.

Dudak Boyası kirleri içkiyle silinirse, oldukça süratli çıkacaktır; ancak koltuk yüzeyinin görünmeyen bir yerinde kesinlikle test edilmelidir. Yağı yoğun olan dudak boyası kirleri mevzubahisiyle tuz ya da karbonatla paklik de tesirli netice verecektir.

Bir başka eksantrik yöntem ise, dudak boyası kirini geçirmede diş macunu kullanmaktır. Arınma bezine bir ölçü diş macunu sıkın ve ovarak kiri çıkarın.

Ek Bilgiler

Akışkan dudak boyası kirlerinde ilk müdahalenizde kesinlikle kâğıt havluyla, kirin aşırısını emdiriniz. 
Güçlü tesiri olan kir çıkarıcı mahsulleri, havası bol bir civarda uygulayınız.
Giysilerinize yukarıyada yazan yöntemleri uygulamadan evvel kesinlikle devireme direktiflerini hakimiyet ediniz.
Kirlerin yoğunluğu ne olursa olsun, çıkarmak için asla sıcak su kullanmayınız.
Kirin tamamen kaybolmasını beklemeden elbisenizi kurutmayınız.