Son Haberler

Regl Dönemini Rahat Geçirmenin Yolları

-
Eylül 5, 2022
Regl Dönemini Rahat Geçirmenin Yolları

Regl Dönemini Rahat Geçirmenin Yolları

Regl yarıyılı, millet arasındaki ismiyle aybaşı, renklenmek, adet olmak. Kadınların her ay bir kez periyodik olarak yaşadıkları bir yumurtlama yarıyılıdır. Yumurtalıklarda döllenme reelleşmediğinde gelişim sürecini tamamlayan yumurta hücresi dökülmeye başlar ve yerini yeni gelecek dokuya vazgeçer. Bu yenilenme sürecinde de yerinden ayrılan yumurta hücresi kadın bedeninden dışarıya atılır. Bu olay esnasında bir kanama alana kazanç.  

Kadınların tüm bu adet döngüsünün tamamen gebeliğe göre planlandığı tespit etilmiştir. Yumurtlama yarıyıllarında sperm ve yumurta hücresi karşılaştığında döllenme olur ve bu döllenmiş yumurta fallop ismi verilen tüplere doğru yoluna devam eder. Bu olayla beraber bedende progesteron hormonu imali başlar ve rahim iç duvarını kalınlaştırarak döllenmiş yumurta için uygun etrafı hazırlamaya koyulur. Bu süreçte gebelik oluşmadıysa bedendeki progesteron seviyesi düşer ve kalınlaşan rahim duvarı dışarı atılır. Bu olay sonucunda da regl kanaması alana gelmiş olur.

Mensturasyon yarıyılında rahimde kanamayı hakimiyet altına alabilmek için bazı kasılmaları alana kazanç ve rahim kasılmaları kadınlara ağrı olarak yansır. Regl sancısı daha regl yarıyılı gelmeden kadınların fobili düşü haline gelmeyi muvaffak olmuş bir ağrı cinsidir. Regl yarıyılı evvelinde ve bu yarıyılda bazı kolay temkinler alarak sancısız ve rahat bir yarıyıl geçirmek olasıdır.

Regl Yarıyılında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Regl yarıyılını takip etmek için muhtelif uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Öncelikle regl yarıyılı gelmeden bir hafta evvel tuz tüketimine ara veriyoruz. Bedenimizin günlük tuz lüzumu vasati 4 gramdır ve bu 1 çay kaşığı tuza tekabül eder. Gereksinimimiz olan tuzu almanın tek yolu elbette sofra tuzu kullanmak değil. Bu tuzu muhtelif besinler aracılığıyla da rahatlıkla alabiliriz. Gelelim tuz – regl yarıyılı ilişkisine; fazla tuz bedende ödeme neden olduğu için öneri edilmiyor. Regl yarıyılında ödem ağrıları yaşamamak için tuz tüketimine her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Hazır ödemden bahsetmişken; su tüketimine kesinlikle dikkat etkeniz gerektiğini anımsatmak isteriz. Günlük kumpaslı su tüketimi ile ödem oluşumunu yasaklayabilir siniz. Ayrıca ödem atmanıza destekçi olacak yiyecekleri harcamanız daha rahat bir regl yarıyılı geçirmenize destekçi olacaktır. Kiraz sapı çayı, yeşil çay, maydanoz sapları kaynatılarak yapacağınız bir çay, lahana, maydanoz, taze ananas gibi besinler ödem atmanıza destekçi olur.

Menstürasyon yarıyılında kahve, siyah çay, asitli meşrubat ve içki tüketimine ara vermenizde verim var. Bu sayede regl yarıyılına özel meme ağrılarını yaşamadan bu yarıyılı atlatabilirsiniz. Bu meşrubatlar yerine bedeninizi hafifletecek nebat çaylarını seçim edebilirsiniz. yeşil çay, ıhlamur, melisa, lavanta gibi

Regl yarıyılında yaşanan kanama ile beraber bedende demir yetersizliği alana kazanç. Bu nedenle özellikle bu yarıyılda demir açısından zengin beslenmeniz önerilir. Ispanak, brokoli, pazı, tavuk, balık, yağsız kırmızı et, yeşil mercimek, susam, kaju fıstığı, nohut ve börülce gibi demir kaynağı açısından zengin yiyecekler harcamalısınız. Fazlaya kaçmadan pekmez harcayarak da demir yardımında bulunabilirsiniz.

Bu yiyecekleri harcadığınızda aldığınız demirin beden tarafından emilebilmesi için C vitamini gerekiyor. Bu nedenle demir içerikli beslenirken kesinlikle C vitamini doğrultusundan zengin yiyecekler de harcamalısınız; maydanoz, yeşilbiber, mandalina, portakal gibi C vitamini kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

Çay demir emilimini eksilttiği için bu yarıyılda özellikle harcamamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Fazlaya kaçmamakla beraber kuruyemiş harcamalısınız. Kuruyemişler natürel ağrı kesiciler olan E vitamini, selenyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin oldukları için daha ağrısız bir regl yarıyılı geçirmenize destekçi olurlar. Kuruyemiş harcarken tuzsuz ve kavrulmamış olanları seçim etmelisiniz.

Magnezyum açısından zengin yiyecekleri seçim etmek ani tatlı krizlerinin önüne geçecektir. Regl yarıyılında canınızın tatlı istemesinin temel nedeni bedendeki magnezyumun eksilmesidir. Bu nedenle ceviz, fındık, badem, yeşil yapraklı sebzeler, patates, üzüm, baklagiller ve hububat grubundaki yiyecekleri harcayarak magnezyum noksanlığını karşılama edebilirsiniz.

Regl Yarıyılını Rahat Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Şayet resmi giyinmeniz gereken bir iş yapıyorsanız bedeninizi çok fazla sıkmayacak kıyafetler seçim etmeli ve bu yarıyılda çok yüksek topuklu ayakkabılar giymemeye çalışmalısınız.

Öğrenilenin aksine bu yarıyılda sıcak su torbası kullanmak çok önerilen bir yöntem değildir. Anlık olarak gevşemenizi sağlasa da bir iltihaplanma vaziyetinde bunun çoğalmasına neden olacağı için sıhhatli bir yol değildir. Bunun yerine ılık bir duş alıp rahim kasılmalarının şiddetlenmesine mani olabilirsiniz.

Duş sonrası sizi hafifletecek kokulara sahip krem ve yağlarla karnınızın alt bölgesine hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Regl yarıyılında spor yapmak muhtelif nedenlerden dolayı fobili düşünüz olabilir ancak bu yarıyılda yapacağınız hafif tempolu yürüyüşler hem ağrınızın kesilmesine destekçi olarak hem de içinde bulunduğunuz ruh halini pozitife çevirecektir.

Bu yarıyılda dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli ayrıntılardan biri de ped tercihidir. Naylon kapsamayan, muhtemel olduğunca natürel ve yumuşak yüzeyli mahsulleri seçim etmelisiniz. Aksi takdirde muhtelif cilt problemleri ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Regl Ağrıdene İyi Gelen Nebat Çayları Nelerdir?

Safran Çayı

Safran adet söktürücü tesiri yüksek olan bir nebattır. Bu nedenle regl yarıyılında çayı demlenerek harcanması kısa müddette hafiflemenize destekçi olacaktır. Maliyet olarak oldukça yüksek olsa da bu çayı hazırlamak için az ölçüde safran yeterlidir. Sadece bir tutam safranı bir kadeh kaynayan suya ilave ederek demlemeniz yeterlidir. 10 dk. demlendikten sonra harcayabilirsiniz.

Maydanoz sapı çayı

Maydanoz sapı çay olarak hazırlandığında hem ödem atmanıza destekçi olur hem de adet söktürücü özelliği bulunur. Bunun için 10 adet maydanoz sapını yıkayıp bir kadeh kaynayan suya ilave edin ve kısık ateşte demleyin. Rengi döndüğünde içime hazır olacaktır.

Civanperçemi Çayı

Regl ağrıdene iyi gelen çaylar arasında ilk sıralardadır. Regl yarıyılınız gelmeden 2-3 gün evvel demleyeceğiniz civanperçemi çay çok daha rahat ve ağrısız bir regl yarıyılı geçirmenizi sağlar. 2 su kadehi kaynayan suya 5 gram civanperçemi ilave edip kısık ateşte demleyin. 5 dakikalık bir demleme süresi yeterli olacaktır. Daha sonra süzüp içebilirsiniz. Bu çayı demlerken isterseniz sarı isterseniz de beyaz yapraklı civanperçemini seçim edebilirsiniz.

Papatya Çayı

Menstürasyon yarıyılında harcayacağınız papatya çayı hem ağrıları gevşetmenize destekçi olur hem de rahat bir uyku yatmanızı sağlar. Bunun için 1 kadeh kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı papatya ilave edip kısık ateşte 5 dakika demlemeniz yeterlidir.

Nane Çayı

Bu çayın ağrı kesici özelliğinin yanı gizeme uysallaştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Hazırlaması ise oldukça kolay; bir kadeh kaynayan suya 2 dal nane yaprağını ilave edip kısık ateşte 5 dk. demleyin. Süzdükten sonra dilerseniz sade dilerseniz de limonla harcayabilirsiniz.