Son Haberler

Prematüre Doğum Neden Olur?

-
Eylül 9, 2022
Prematüre Doğum Neden Olur?

Prematüre Doğum Neden Olur?

Anne-baba olmaya hazırlanan her fert, doğacak bebeğinin zamanında doğmasını, sıhhatli ve sağlıklı olmasını diler. Ama ne yazık ki bu dilek her zaman hakikatleşmez. Bebeğin doğumu sırasında ve sonrasında oluşabilecek bir hayli karmaşıklık vardır ve bunların en ehemmiyetlilerinden biri de bebeğin erken doğmasıdır.

Prematürelik, bebeğin 37. ya da daha evvelindeki haftalarda dünyaya gelmesidir. Olağan olarak öğrenilen doğumlar genellikle 38,39 ya da 40. haftalarda alana kazanç. Bu müddetten evvel dünyaya gelen bebeğin anne karnında büyümek için yeterli zamana sahip olmamasından dolayı prematüre bebekler Yeni Doğan Yoğun Bakım Birimi’ne alınır. Burada zorunlu rehabilitasyonu gören bebekler, gelişimleri istikrarlı görünene kadar bu bakıma devam ederler. Taburcu edilen prematüre bebeklerin, daha sonrasında da tıbbı dayanak almaları gerekebilir.

Prematüre doğuma neden olan bir hayli neden vardır. En sık karşılaşılan neden çoğul hamileliktir. Ardından annenin diyabet, kalp ve böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olması da prematüre doğuma neden olabilir. Ancak doğumdan sonra bu nedenler net olarak tanımlanamaz ve bu hastalıklardan ya da vaziyetlerden birine sahip olmayan bir annenin de prematüre doğum yapması tehlikeyi bulunur.

Neden ne olursa olsun, bebeğin doğumundan sonra bunun nedenini, yapılan yapılmayan şeyleri düşünmemek gerekir, emel bebeği sıhhatine kavuşturmak olmalıdır.

Tüm dünyada prematüre doğum oranı yüzde 10 iken, ülkemizde de bu oran takribî yüzde 12’dir. Ama 37. haftadan evvel doğan her bebek aynı derecede tehlike taşımıyor olup, prematüre doğumun cinslerine göre sınıflandırılmaktadır. 

Hamileliğin 34-36. haftaları arasında doğan bebekler geç erken doğum, hamileliğin 32-34. haftaları arasında doğan bebekler orta erken doğum, hamileliğin 32. haftasından evvel doğan bebekler çok erken doğum, hamileliğin 25. haftasında ya da daha evvel doğan bebekler ise fazla erken doğum sınıfına girer. 

Ayrıca 2,5 kilonun altında dünyaya gelen bebekler düşük kilolu, 1,5 kilonun altında dünyaya gelen bebekler çok düşük kilolu, 1 kilonun altında dünyaya gelen bebekler ise fazla düşük kilolu olarak nitelendirilir.

Prematüre doğmuş yenidoğanın da öbür bebeklere daha özel bir bakıma gereksinimleri vardır. Sağlık Kurumunda hekimlerin özenli bakımından sonra taburcu edilen bebeklerin, konutta da özenli bir biçimde bakılmaları gerekir. Görünüşü, beslenme ve uyku kumpası, sihrime ve büyümesi öbür bebeklere kıyasla daha değişik olacağından prematüre bebeklerin iyi bir hekimi olması ve bu hekimle aralıksız bağlantı halinde olunması gerekmektedir.