Son Haberler

Parmak Çıtlatmanın Zararları?

-
Eylül 3, 2022
Parmak Çıtlatmanın Zararları?

Parmak Çıtlatmanın Zararları?

Bir Hayli birey stresli anlarda, öfkelendiğinde, panik içerisindeyken ya da ortada hiçbir şey yokken parmaklarını çıtlatır. Bu eylem parmağını çıtlatan şahsı hafifletirken çevresindekiler rahatsız edebilir ya da parmak çıtlatmanın bazı yan tesirleri olabilir. 

Bu yazımızda sizlerle parmak çıtlatmanın hasarlarını, parmak çıtlatmayı nasıl vazgeçebileceğinizi ve parmak çıtlatmanın artta uyuyabilen sebepleri paylaşacağız. 

Parmak Çıtlatmak Hasarlı mı?

Her ne kadar bazı kaynaklar parmak çıtlatmanın ciddi bir probleme yol açmayacağını söylese de, olasılık dahilinde olabilecek bazı hasarları belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. İşte parmağınızı çıtlattığınızda oluşabilecek problemler:

Parmaklarınızı çıtlatmak bağlarınızın hasar görmesine neden olabilir.Uzun seneler süresince parmak çıtlatmak parmaklarınızın zayıflamasına ve ellerinizin gücünün eksilmesine yol açabilir.Yapılan bir araştırmaya göre parmaklarınızı çıtlatmak eklemlerde şişliğe neden olabilir.Eklem kapsüllerinde yumuşak doku zararı oluşabilir.Kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokularda zarar alana gelebilir.Parmak çıtlatan şahısların kavrama marifeti parmak çıtlatmayan şahıslara göre daha düşük olabilir.

Parmaklarımızı Neden Çıtlatırız?

Çok uzun müddet yazı yazan insanlar yazıcı krampı sınan mesele neticeyi parmaklarını hafifletmek için parmaklarını çıtlatabilirler.Stresli olduğumuz anlarda, ehemmiyetli bir imtihan evveli ya da uzun müddet ellerimizi kullandıktan sonra ellerimizdeki sızıyı gevşetmek için parmaklarımızı çıtlatabiliriz.Bazen de apaçık hiçbir neden yokken yalnızca edindiğimiz bir alışkanlık olduğu için ya da hafifleyip gevşemek için parmaklarımızı çıtlatabiliriz.

Parmak Çıtlatmayı Nasıl Vazgeçebilirsiniz?

Ellerinizi başka bir şeyle meşgul edin. Mesela elinizle kalem ya da bozuk para çevirmeyi bilin. Böylece hem kendinize hasar vermeyecek bir alışkanlık kazanmış olursunuz hem de parmaklarınızın eforunu ve koordinasyonunu çoğaldırmış olursunuz.Hem parmaklarınızı hem de zekânızı meşgul edecek bir hobi edinin. Mesela fotoğraf yapın, yazı yazın, boyama yapın ya da yeni bir puzzle’a başlayın.Çantanızda el kremi bulundurun ve parmağınızı çıtlatmak istediğinizde hemen çantanızda kremi çıkarın ve ellerinize sürün. Böylece hem elleriniz meşgul olacak hem de yumuşak ve nemli ellere sahip olacaksınız.Yakın dostunuzdan ya da aile fertlerinden parmağınızı çıtlatmanız gidişatında sizi uyarmalarını isteyin. Genellikle çevrenizdekiler parmağınızı çıtlattığınızın daha fazla farkında olurlar.Stres topu kullanmayı deneyin. Parmak çıtlatmanın size vereceği gevşemeyi stres topu ile sağlayabilirsiniz.Parmakları çıtlatma pozisyonuna getirip çıtlatmadan hafifçe esnetebilirsiniz.Parmak germe egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Parmak Çıtlatmak Hakkında Bilinmeyenler

Parmak çıtlatma erkeklerde bayanlardan daha fazla görülür.Hangi araştırmayı okuduğunuza bağlı olarak insanların %25 ila %54’ü parmaklarını çıtlatır.Parmaklarınızı bir defa çıtlattıktan sonra takribî 15-20 dakika süresince aynı parmağı bir daha çıtlatamazsınız. Zira sarihe çıkan gazların tekerrür eklem akışkanına karışması muhakkak bir müddet gerektirmektedir.Parmak çıtlatmanın ellerde titremeye yol açmadığı söylenmektedir. Şayet ellerinizde titreme varsa bunun artta muhtemelen başka bir nörolojik neden vardır ve hekime görünmeniz gerekir.Bazı şahıslar parmaklarının ucundan sürükleyerek, kimileri ise ellerini yumruk yaparak ya da parmaklarını geriye iterek parmaklarını çıtlatırlar. Ama çıtlatma sesi hepsinde aynı çıkacaktır.Tam parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgen sürükletecek olsanız hava kabarcıklarını görmeniz muhtemel olacaktır.Parmak çıtlatmak her ne kadar çıtlatan şahsı gevşetse de, çevredekilerin asabını bozabilmektedir.