Son Haberler

Panik Atak Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

-
Eylül 20, 2022
Panik Atak Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Panik saldırı, aniden ortaya çıkan, yoğun kaygı ve evham nöbetlerine verilen isimdir. Günümüzde ağır hayat koşulları, yoğun iş temposu gibi nedenler suratından bir çok insan panik hamleyle yüzyüze gelmektedir. Bu sık görülen ve ciddiye alınması gereken hastalıkla alakalı öğrenilmesi gereken en ehemmiyetli şeylerden biri, doğru giderekme ve destek ile beraber bu hastalığın tamamen düzelebilen psikolojik bir rahatsızlık olduğudur.

Panik saldırı sırasında şahıs asıllıkla olan irtibatını tamamen yitirebilir, kolay bir kalp çarpıntısını kalp krizi sanabilir ya da kolundaki kolay bir sızıyı dahi felç sanabilir. Şahsın bu ani ve yoğun evhamları ile beraber bir ekip vücutsal meseleler de ortaya çıkabilir. Bunun sebebi de stres hormonlarının devreye girmesidir. Bu bulgular üşüme, ürperme, soluk almada güçlük, baş dönmesi, bulantı, bayılma hissi, karın ve göğüs sızısı sıcak basmasıdır. 

Panik saldırı, an içinde yaşattığı fobi ve vücutsal meselelere ek olarak, ileride hayat standartını da büyük oranda tesirler. Panik saldırı hastasının bu panik anlarının tekerrür edeceğini düşünmesi ile birlikte, tıpta ‘temenni endişesi’ sınan bir vaziyet oluşur. Hasta, daha evvel konutta yalnız iken bir nöbet geçirdiyse bu nöbetin ileride tekerrür edeceğini düşünerek konutta yalnız kalmaktan sakınmaya başlar. Araba kullanırken ya da asansördeyken yaşadığı nöbetler, ileride bu gidişatlardan kaçmasına neden olur. Sık sık nöbet geçiren hasta ise yaşadığı büyük temenni evhamlarından dolayı asosyal olabilir.

Panik saldırı hastasının psikolojisi, biyolojisi ve sosyal sıhhati bozulmuştur. Bu nedenle bu üç alanda rehabilitasyon için ilaç rehabilitasyonu, psikoterapi ve de sosyal etkinlikler yapılmalıdır. Bunun yerine dahiliyeye, nöroloji uzmanlarına müracaat etmek yalnızca süre kaybı olacaktır. 

Panik hamleye sebebiyet verebilecek vaziyetler;

Düşük eğitim seviyeyi, 
Boşanmalar,
Kalabalık kentlerde yaşam,
Çocukluktan kalmak cinsel istismar, 
Geçmişte yaşanan kayıplar,
Ailenin geçmişindeki panik saldırı vakaları.

Panik saldırı ile gayrette yapılabilecekler;

Öncelikle hastalığın teşhisi ehemmiyetlidir. Doğru teşhise doğru rehabilitasyonla beraber her hastalık gibi bu hastalığın da rehabilitasyonu mümkündür.
Hastanın yaşadığı fobiyi anlamlandırabilmesi, onu kavrayıp onunla gayret için neler yapabileceğini araştırması ehemmiyetlidir.
Tedavinin emeli evhamın yok edilmesi değil, onunla gayret için doğru yolların bulunmasıdır.
Panik saldırı rehabilitasyonu uzun sürebilen bir rehabilitasyondur, ehemmiyetli olan demorilize olmadan neticeye yönelmektir.
Hastanın, kendisini stresten, gerginlikten uzak yakalayabileceği şahsi alanlar yaratması oldukça bereketlidir. Fotoğraf yapmak, doğa yürüyüşleri, kitap okumak, dans etmek gibi faaliyetler hastanın ruh sıhhati için de bereketli olacaktır.
Hastanın psikolojik manipülasyonlar desteğiyle de, kafasında yarattığı makûs senaryolardan kaçması yerine üzerine gitmesi gerekir. 
Panik saldırı hastasının yakınları da, bu hastalığı şımariklık, kapris olarak değerlendirmemeli, gidişatı ciddiye almalıdır. Hastanın üzerine düşmek yerine, ona destek vermeli, hastalığın üstünden gelmesi için onu mesullük almaya teşfik etmelidir.

Panik hücumu gevşetmek için yapılabilecekler;

İlk iş dikkatin sezilen fobi ya da kaygıdan uzaklaştırılması, başka bir şeye yönlendirilmesi olmalıdır.
Hastanın kendisine saldırının bir kaç dakika içinde geçeceğini anımsatması ehemmiyetlidir.
Kas gerginliğini gidermek için muhtelif rahatlama hareketleri, soluk egzersizleri yapılabilir.