Son Haberler

Pancar Nasıl Haşlanır?

-
Eylül 15, 2022
Pancar Nasıl Haşlanır?

Pancar Nasıl Haşlanır?

Pancar ıspanakgiller familyasından olan bir sebze cinsidir. Yumru köklere sahiptir ve yaygın olarak öğrenilen iki cinsi vardır. Bunlardan biri bildiğimiz kırmızı pancar öbürü ise beyaz renkli şeker pancarıdır. Şeker pancarının etli kökünden şeker elde edilir. Daha ziyade ticari bir nebattır. Dünya genelinde şeker imalinin takribî %30’u şeker pancarından elde edilir. Ülkemizde bazı yörelerde pazı yaban pancarı da pancar olarak öğrenilmektedir. Ayrıca Doğu Karadeniz’in bir hayli yerinde kara lahana da pancar olarak adlandırılır. Ülkemizde en yaygın pancar imali İç Anadolu bölgesinde yapılmaktadır.

Kırmızı Pancar Nasıl Haşlanır?

Kırmızı pancarı haşlamanın en kolay ve süratli yolu bir düdüklü tencere kullanmaktır. İyice yıkayıp kabuklarını fırçaladığınız pancarları dörde ayrılıp düdüklü tencereye alın ve kaynadıktan sonra 15 dakika kadar haşlayın. 15 dakikadan fazla haşlarsanız içeriğindeki beta karotenler yok olmaya başlayacaktır. Haşlanan pancarlar elinizi yakmayacak ısıya geldiğinde kabuklarını soyun. Pancarlar haşlanırken nitratları sarihe çıkacağından haşlama suları kesinlikle dökülmelidir.

Kırmızı Pancar Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kırmızı pancarı derin dondurucuda gizlemek için evvelinde rastgele bir harekât yapmanıza gerek yoktur. Dışındaki balçık vb şeylerin gitmesi için yıkadıktan sonra havlu bir bezle nemini alıp buzdolabı poşetlerine koyarak dolaysız olarak buzluğa atabilirsiniz. Seçenek bir yöntem ise haşladıktan sonra gizlemektir. Yukarıyadaki tarife uygun haşladığınız pancarların kabuklarını cettikten sonra 4 e ayrılıp buzdolabı poşetlerine koyarak buzluğunuza gizleyebilirsiniz.

Pancar Turşusu Nasıl Yapılır?

Pancarları yıkayıp düdüklü tencerede 10 dakika haşladıktan sonra kabuklarını soyun. Pancarlar ebadına göre parçalara ayırın ve turşuyu kuracağınız pak kavanozlara yerleştirin. Bir kenarda sarımsakları tuz ile beraber iyice dövün. Pancarların haşlama suyunun içersine 1.5 su kadehi sirke ve 1 yemek kaşığı tuzu ilave ederek karıştırın. Tuz eridikten sonra 1 yemek kaşığı toz şekeri ilave edip suyu kavanozlardaki pancarların üzerine ilave edin ve ağzını sıkıca kapatın. Oda ısısına 2-3 gün beklettikten sonra pancar turşularınız harcanmaya hazır olacaktır.

Malzemeler:

2 kilo kırmızı pancar
10 diş sarımsak
1.5 su kadehi sirke
1 yemek kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı tuz       

Pancar Püresi Nasıl Yapılır?

Pancarları ve patatesi hoşça yıkayıp kabuklarını fırçalayın. İyice arınıldığına emin olduktan sonra düdüklü tencerede 15 dakika haşlayıp yumuşamalarını sağlayın. Haşlanan patates ve pancarların suyunu süzüp bir el blenderi dayanağıyla püre haline gelmelerini sağlayın. İyice ezildikten sonra zeytinyağı, tuz ve karabiberini ilave edip karıştırın.

Pratik bilgi: pancar lifli bir yapıya sahip olduğu için patates kadar kolay ezilmez ve pürüzsüz olmaz. Pürüzsüz bir püre elde etmek için blender takviyeyi almanız gerekir.

Dilerseniz bu tarifteki zeytinyağı ölçüsünü 3-4 yemek kaşığına indirip içerisine yarım kutu ham krema da ilave edebilirsiniz. Seçenek olarak sarımsaklı yoğurt ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

4 tane orta boy pancar
1 tane orta boy patates
Yarım çay kadehi zeytinyağı
Tuz & Karabiber

Pancarlı Ayran Nasıl Yapılır?

Haşlanmış pancarların kabuklarını cettikten sonra soğumalarını bekleyin. Soğuyan pancarları blenderdan geçirip püre haline getirin. Üzerine 1 kilo yoğurdu ilave edip blenderla tekerrür karıştırın. Arzu ettiğiniz kıvama gelinceye kadar su ilave edip son olarak tuzunu ilave edin.

Dilerseniz içerisine taze nane yaprakları ve buz küpleri ilave ederek servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

2 adet büyük boy haşlanmış pancar
1 kilo yoğurt
Su
Tuz

Kırmızı Pancar Cipsi Nasıl Yapılır?

Kırmızı pancarları yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Çok ince ulusalar halinde doğrayın. Bunun için özel bir cips rendeniz varsa onu da kullanabilirsiniz. Yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye dizdikten sonra bir fırça dayanağıyla üzerlerine zeytinyağı sürün, tuz ve karabiber serpin. Öteki taraflarını çevirip aynı operasyonu yineleyin. 140 derece fırında kızarana kadar pişirin. Isıyı birden yükseltirseniz cips yerine kuruyup kömürleşmiş pancarlar elde edebilirsiniz.

Dilerseniz süzme yoğurt ve beğendiğiniz baharatları ilave ederek lezzetli bir dipsos hazırlayabilirsiniz. Seçenek bir dipsos tarifi de süzme yoğurt, kırmızı toz biber ve bir ölçü bal ile hazırlanandır. Oldukça değişik, sıhhatli ve lezzetli bir atıştırmalık elde edeceksiniz.

Malzemeler:

3-4 adet büyük boy kırmızı pancar
5-6 yemek kaşığı zeytinyağ
Pulbiber
Tuz & Karabiber

Yoğurtlu Pancar Salatası Nasıl Yapılır?

Pancarları iyice yıkayıp kabuklarını fırçaladıktan sonra düdüklü tencerede 15 dakika haşlayın. Bir kenarda süzme yoğurt, mayonez, ezilmiş sarımsaklar, karabiber ve tuz ile sosunu hazırlayın. Kuru soğanı çok ince olmayacak biçimde yarım ulusalar biçiminde doğrayın. Zeytinyağını bir tavada ısıtıp soğanları sotelemeye başlayın. Hafif hafif kokuları çıkıp renkleri değişmeye başladığında üzerine bir tatlı kaşığı toz şeker varsa esmer şeker ilave edip karamelize olmalarını sağlayın. Haşlanan pancarların kabuğunu atayıp rendeleyin ya da minik küpler halinde doğrayın. Soğanları ilave ettikten sonra sosunu da ilave edip hoşça karıştırın.

Dilerseniz yoğurtlu sosun içerisine az ölçüde beyaz peynir dağılarak değişik bir tat elde edebilirsiniz.

Malzemeler:

3-4 adet büyük boy pancar
2 adet büyük boy soğan
1 kilogram süzme yoğurt
4-5 yemek kaşığı mayonez
2-3 diş sarımsak
5-6 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı toz şeker 4 adet küp şeker
Tuz & Karabiber

Kırmızı pancarın verimleri sayfasında sağlımıza olan verimlerini bulabilirsiniz.

100 gram pişmiş kırmızı pancarın gıda kıymetleri:

8 gram karbonhidrat
2 gram protein
0 yağ
3 gram lif
0 kolesterol
116 mg sodyum
672 mg Potasyum
58 mg kalsiyum
20 IU A Vitamini
10 mg C Vitamini
2 mg Demir
0.4 mg Niasin