Son Haberler

Paintball Nedir, Nasıl Oynanır?

-
Eylül 12, 2022
Paintball Nedir, Nasıl Oynanır?

Paintball, adrenalin tutkunlarının hünerlerini kullanarak oynadıkları bir savaş reyindir. Oyundaki gayret, oyunculara değişik duygular yaşatır.

Paintball Nedir, Nasıl Oynanır?

Paintball, coşku, cümbüş ve strateji kapsayan oldukça hareketli bir savaş oyunudur. Ekip çalışması, koordinasyon, süratli karar verme, adrenalin, denge ve dayanıklılık gibi bir hayli vaziyeti içinde barındıran paintball, fertsel veya ekip olarak muhtelif kurallar çerçevesinde birbirlerini yenmek üzerine kurulmuş hem reyin hem de spordur. Türkiye’de son 15 yıldır yaygınlaşan ve dünya üzerinde takribî 35 yıldır oynanan paintball, özel teçhizatları, elbiseleri ve mekânları ile doğa sporu olarak da adlandırılabilir. Dost gruplarının cümbüş emeliyle oynayabildiği paintball artık profesyonel bir spor dalı halini aldı. Artık paintball ligleri ve turnuvaları tertip ediliyor. Bilgisayar oyunlarının reel yaşama uyarlanmış hali de diyebiliriz.


Paintballun Tarihi

Paintball, Türkçe kelime anlamı “boya topu” olan bir kelime. İlk boya silahı Amerika’da kesilecek orman ağaçlarını işaretlemek için kullanılmış. Kaliforniya’da bazı ormancıların ağaçları işaretlemek için kullandıkları boya silahlarını zamanla cümbüş vasıtayı haline getirmeleri ve bir teşebbüsçünün de bu vaziyeti değerlendirerek spora döndürmesi biçiminde ortaya çıktığı hipotez ediliyor. Bir başka senaryoda ise Charles Gaines ve Hayes Noel adlı iki dostun aralarında şakalaşmalarıyla ortaya çıktığı biçimindedir. İlk boya silahı 1972 senesinde üretilmiş ve Bob Gunsey isimli bir teşebbüsçü tarafından piyasaya sürülmüştür. Paintball, grup oyunu ve sporu olarak 1980’li senelerde oynanmaya başlamıştır. Bu tarihten sonra paintball kuralları ve teçhizatları geliştirilmiş ve günümüzde ekstrem sporu olarak yer edinmiştir.

Nasıl Oynanır?

Paintball, sarih veya kapalı sahalarda oynanabiliyor. Bazı sahalar doğal etraflarda oluşturulurken, suni sahalar da yapım edilebiliyor. Bazı sahalar, oyunun senaryosu veya taktiğine göre düzenlenebiliyor. Oyunun emeli; kurşunu boya kapsülü olan havalı silahları kabiliyet ve doğru taktiklerle kullanarak rakip ekip oyuncularını elemektir. Oyundaki asla yakın uygulamalar, yeteneklerin hudutlarının zorlanması, vurulmamak için gösterilen mücadele ve coşku oyunculara değişik duygular yaşatır. Tek başına bir oyuncunun mahareti veya taktikleri oyunu kazanmaya yetmez. Ekip oyunu olduğu için tam oyuncuların aynı taktiği uygulamak için mücadele göstermesi gerekiyor.

Strateji ve savaş oyunu olan paintballda değişik kurallar uygulanabiliyor. Paintball sahalarının vaziyeti ve teçhizatlara göre muhtelif varyasyonlar bulunuyor. Oyunun konsepti ve kuralları reyin başlamadan evvel tanımlanarak oyunculara bildirilir. Bu kurallara uymayan oyuncular muhtelif cezalar alabilir veya diskalifiye olabilir. Oyundaki ana unsur, boya kurşunlarının isabeti ve vuruşlardır. Bazı oyunlarda tam isabetler ve vuruşlar geçerli sayılırken, kimilerinde boya kurşununun tamamen patlaması veya vurulan oyuncu üzerinde emin oranda boya izi vazgeçmesi dikkate alınır. Oyunda temel olan temel kural “hiçbir biçimde vurulmadan oyunu bitirmek” biçimindedir. Vurulan veya elenen oyuncular sahayı terk eder ve karşı ekip puan kazanır. Başka Bir Deyişle vuruş, karşı ekibin puan kazanması anlamına kazanç. Vurulan oyuncunun tekerrür oyuna tekerrür katılıp katılamayacağı oyunun kurallarında tanımlanır.

Oyunun başlangıcında bir hedef de tanımlanır. Bu hedef bir sancağı kapmak olabilir. Veya oyuncuların tamamının vurulması da hedef olarak seçilebilir. Oyunda bazı senaryolar da uygulanabiliyor. Misalin bir savaş oyunu veya aktüel bazı vakalara ait kurgular ve mizansenler de oyunun hedefi olabiliyor. “Mühimmat limiti, bir bölgeyi korunma, bir bölgeye saldırma, saklanmış bazı nesneleri ele geçirme, rehine kurtarma, başkanı koruma, ekip kaptanını vurma veya koruma, son adam ve iki adam girer ekip çıkar” gibi hedefler de tanımlanabiliyor.

Oyunun başında bir hakem ve ekip kaptanları tanımlanır. Oyuncular kendilerine parçalayan bölgelerdeki siperlerin veya kalelerin artta yerlerini alır. Hakem, kaptanların onayı ile başlama düdüğü ve atışı yaparak oyunu başlatır. Hakem oyunu başlatmadan atış yapılamaz.

Reyin başladığında her oyuncu rakip ekibinin oyuncularını vurmak için imkân arar veya oluşturur, bazı taktikler tanımlar. Ekip kaptanı veya oyuncular birbirlerini yönlendirebilir. Kurşunun dolaysız isabet ettiği oyuncu elini başının üzerine koyarak oyundan parçalar. Bir ağaçtan veya rastgele bir yere çarparak seken kurşunların vurduğu oyuncu oyundan çıkmaz, vuruş geçersiz sayılır. Bazı oyunlarda boya kapsülünün patlayarak renk vermesi temel alınırken, bazı gidişatlarda da kapsül patlamasa dahi oyuncuya isabet ettiğinde vurulmuş sayılır. Vurulan oyuncu hakemi uyararak oyundan çıkmak zorundadır. Bu fair-play gereğidir. Bir oyuncu rakip ekipten birini vurduğunu iddia eder ve ismi geçen oyuncu vurulduğunu inkâr ederse hakimiyet edilebilir. Hakimiyet sırasında ateş kesilir ve öbür oyuncular yerinde bekler. Oyunda silah dışında fiziki temas ve müdahale yapılamaz.

Kurşunların tükenmesi ile reyin bitmez. Bu gidişatta oyuna mola verilir ve kurşunlar doldurulur. Kurşunu biten oyuncu hakeme bilgi vererek oyundan çıkabilir ve kurşununa doldurmasına izin verilir. Bu sırada kurşunu biten oyuncuya rakip oyuncuların ateş etmesi yasaktır. Rakip ekibin tüm oyuncuları vurulduğunda veya verilen hedefi bir ekip reelleştirdiğinde reyin sona erer.


Oyunun Süresi ve Puanlama

Oyunun zamanı da hedefe ve kurallara göre değişiklik gösterebilir. Bazı oyunlar dakikalar içinde sona ererken, kimileri de saatler hatta günler alabilir. Bu müddet oyunun kuralları veya senaryoya değişebilir. Genellikle 3 set biçiminde oynanır. Her set 15 dakikadır ve her set arası 5 dakika mola verilir. Bir evvelki sette vurulan oyuncular yeni sette en yakınındaki dostunun yanında oyuna tekerrür girer. Vurulmayan oyuncular da kaldıkları yerlerde oyuna başlar. Yeni set başlarken oyuncular yer değiştiremez. Değiştirenler ceza alır veya oyundan çıkarılır.

Oyundaki puanlama sistemleri de değişiklik gösterebilir ve reyin başlamadan tanımlanır. Genellikle uygulanan puanlama sistemi şu biçimdedir: Vurulan oyuncu -20 puan, Vurulan kaptan -15 puan, Cezalar -3 puan, En az vurulan ekip +5 puan, Rakip ekibin sancağını almak +100 puan, Rakip kaleye sancak asmak +1000 puan.

Paintballdaki Teçhizatlar ve Bazı Kurallar

Paintball, silah kullanılması nedeniyle bazı riskli vaziyetlere yol açabiliyor. Boya kurşunu dahi olsa deriye isabet etmesiyle bazı yaralanmalar yaşanabiliyor. Kurşunun silahtan çıkış sürati saniyede 100 metredir. Özellikle baş bölgesi için oldukça riskli neticeler doğurabilir. Bu nedenle bazı kurallar konulmuştur.

Her şeyden evvel gözetici maske ve gözlük oyunun olmazsa olmazı… Ayrıca paintball koşullarına uygun üretilmiş özel gözetici giysiler veya kamuflaj, paintball silahı, boya kapsülleri veya topları, dirseklik, dizlik, eldivenler gibi teçhizatlar da kullanılır. Senaryolara göre de bazı değişik teçhizatlar ve taşıtlar da sahada yer alabilir. Oyunun kuralları çerçevesinde tüm oyuncular bu teçhizatları kullanmak zorundadır.

Reyin sahasında kimse maske ve gözlüklerini çıkaramaz. Rakip oyunculara 5 metreden daha fazla yanaşarak ateş edilemez. Rakip oyuncuya silah temas ettirilemez. Rakibe karşı fiziksel şiddet uygulanamaz, rehin alınamaz. Hakem kararlarına itiraz edilemez. Silahların emniyeti hakemin direktifi ile açılabilir. Silah emniyeti kuralını 2 kere ihlal eden oyuncu oyundan atılır. Güvenlik kurallarını ihlal eden oyuncular hakem kararı ile oyundan çıkarılabilir. Oyuncu geçmiş uygulamalar nedeniyle hak arz edemez.

Paintball, günümüzde asker, polis ve bazı güvenlik göreemeliyle de kullanılmaktadır. Cemiyetsel hadiselerde de paintball silahı müdahale vasıtayı olabilmektedir. Tarihi hadiseler, savaşlar ve şahsiyetler kullanılarak üretilen senaryolar kullanılarak da turnuvalar tertip edilmektedir. Bugüne kadarki en büyük paintball senaryosunun İkinci Dünya Savaşı senaryosu olduğu öğrenilmektedir.

Paintball ile alakalı bazı istatistikler ise şöyle: Dünya üzerinde 15 milyon ortamında kayıtlı profesyonel paintball sporcusu olduğu hipotez edilmektedir. Dünyada 3 bin 800 ortamında standartlara uygun paintball sahası bulunmaktadır. Paintball, 15 beynelmilel turnuva ve 11 beynelmilel ligde oynanmaktadır. Üniversitelerdeki paintball kulüplerinin rakamı da takribî 550’dir. Dünya üzerindeki profesyonel paintball ekibinin rakamı da 10 bin ortamındadır.