Son Haberler

Özel Plaka Nasıl Alınır?

-
Eylül 5, 2022
Özel Plaka Nasıl Alınır?

Günümüzde kullandığımız her şeyin şahsileştirilebildiğine şahit oluyoruz. Giysiden, aksesuara, kullanılan vasıtalara kadar her şeye şahsi bir kimlik yaratmak olası. Bireye özel olarak alınabilecek bir başka şey de araba plakaları. Bir çok araba kullanıcısı, otomobiline şahsi bir değiş yapmanın yanısıra, otomobilin bir nevi kimliği olan plakasını da şahsi zevkine, alkışına, gözdelerine göre özel olarak tahsis edebiliyor.

Şubat ayı istatistiklerine göre 18 milyon vasıtanın kayıtlı olduğu ülkemizde, taşıt kullanıcılarının vasıtalarında en çok dikkat ettiği şeyler olarak model ve renk tercihinden sonra sırayı plaka tercihi alıyor. Taşıt sahiplerinin özel plaka tercihlerinde genellikle ad baş harflerine, yakaladıkları ekiplerin harflerine, destekledikleri politik partinin harflerine alaka gösterdikleri görülüyor. Ayrıca bağlı oldukları müesseseyi, eğitim gördükleri üniversiteyi plakasında muhakkak etmek isteyen taşıt sahipleri de olabiliyor.

Peki özel plakayı edinmek için nasıl bir yol izleniyor?

Türkiye’de özel plaka operasyonlarının en güç olduğu şehir natürel ki İstanbul. 34 numarasına bağlı bir özel plaka bulmak ve edinmek, hem meşakkatli hem de yüksek maliyetli olabiliyor.

Özel plaka sahibi olmak, sıfır araba alan taşıt sahipleri için daha kolay olabiliyor. Sürücü taşıtını satın alırken, trafik müşavirleri ya da otomobilin satın alındığı bayii, istenilen özel plakayı sistemden aratarak hangi trafik patent şubesine bağlı olduğunu tespit ediyor. Şayet istenilen plaka trafik patent şubesinde varsa, maliyet de bu sırada tanımlanıyor. İstenilen plakanın özelliğine göre trafik şubesi bir bağış arz ediyor. Bu bağış çok özel plakalarda, mesela en çok rağbet görenlerden biri olarak 34 BJK gibi bir plakada, 15-20 bine kadar çıkabiliyor.

İstenilen plaka trafik patent şubesinde yoksa özel olarak satın alınıp devredilmesi gerekiyor. İnternet üzerinden dahi satışı yapılabilen bu özel plakaların fiyatları ise yeniden bir hayli yüksek olabiliyor.

Şayet ki mevcut vasıtanın plakasının özelleştirilmesi mevzubahisi ise, iş azıcık daha uğraştırıcı bir hal alıyor. Vasıtanın evvel bağlı olunan şehrin dışında bir ile kaydının yaptırılması, daha sonra tekerrür kendi şehrine alınması ile birlikte yeni plaka arzı yapılabiliyor. Bu operasyonla birlikte trafik patent şubesine ya da özel plaka sahibine ödenen paraya ek olarak 1000-1500 TL’ye kadar operasyon gideri de oluyor. Plakanın özelliğine göre bu gider de artabiliyor.

İstanbul’da özel plaka operasyonları zorlu olabilirken, Ankara’da ise harekâtlar internetten dahi yürütülebiliyor. Şayet ki istenilen plaka sistemde varsa ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinden 24 saatliğine ayırttırılıp, daha sonrasında birey ya da müessese tarafından alınabiliyor.