Son Haberler

Osman Tural Kimdir?

-
Eylül 9, 2022
Osman Tural Kimdir?

Osman Tural Kimdir?

Osman Tural, uzun bir yarıyıl Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Genel Müdürlüğü, ardından da Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığı yapan Türk bürokrat.

12 Temmuz 1964 tarihinde Samsun’un Alaçam ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğretimini de Samsun’da bitiren Tural, 1982 senesinde Ankara Üniversitesi’ni kazanarak Ankara’ya taşınmıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı’nde okumuş ve 1986 senesinde üniversiteden mezun olmuştur.

Mezuniyetinin ardından 1987 senesinde İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu kaymakam adaylığı imtihanına girmiş ve zaferli olmuştur. Bunun ardından aynı sene Tokat Kaymakam Adayı olarak vazifeye gelmiştir. Adaylığının devam ettiği yarıyılda bir sene İngiltere’ye giderek burada dil ve iş eğitimi almıştır. Adaylık yarıyılının bittiği 1980 senesinde kaymakamlık kursuna giren Tural, Sinop’un Durağan İlçesi’ne aynı sene kaymakam olmuştur. Bu misyonunun ardından 1991 ve 1992 seneleri arasında Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde, 1192 ve 1993 seneleri arasında Bingöl’nam Yedisu ilçesinde,1993 ve 1997 seneleri arasında da Adana’nın Karaisalı ilçesinde kaymakam olarak vazife yapmıştır.

Takribî 10 senelik kaymakamlık misyonlarının ardından 1997 senesinde Sivas Vali Dayanakçılığı’na soyulan Tural, bu vazifeyi sürdürürken 2000 senesinde bir sene vakitle yine İngiltere’ye giderek Sosyal Siyaset alanında master yapmıştır. Burada Acil Vaziyet Yönetimi ve Tasarılaması mevzusunda master tezini yapmıştır. İngiltere’de bulunduğu bu yarıyılda Sivil Korunma Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı vazifesine getirilmiştir.

2003 senesinde ise Tural evvel İçişleri Bakanlığı Mahalli Yönetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı vazifesine getirilmiş, ardından aynı sene ağustos ayında geçici vazife olmak üzere Eriştirme Bakanlığı Bakan Danışmanı olmuştur.

2003 senesinde aynı zamanda  Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Genel Müdürlüğü İdare Heyeti Azası olan Osman Tural, 7 Haziran 2005 senesinde Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Genel Müdürü ve İdare Heyeti Başkanlığı vazifesine getirilmiştir. 

2012 senesinde, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Genel Müdürlüğü vazifesinde bulunan Osman Tural, Türkiye Tenis Federasyonu 3. Sıradan Genel Heyeti’nda tek başkan adayı olmuştur. Kullanılan 173 reyin 157’sini alan Tural Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı seçilmiştir. 15 Aralık 2014 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğini soyulmuştur.

2014 senesinin Aralık ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Danıştay azalığına soyulan Tural, Tenis Federasyonu Başkanlığı misyonundan ve hâlâ sürdürmekte olduğu Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Genel Müdürlüğü misyonundan istifa etmiştir. 

İyi derecede İngilizce bilgisine sahip Tural konutlu ve 4 çocuk babasıdır.