Son Haberler

Okumayı Geliştirmenin Yolları? Daha Hızlı ve Daha İyi Okuma Becerileri İçin Tavsiyeler

-
Eylül 17, 2022
Okumayı Geliştirmenin Yolları? Daha Hızlı ve Daha İyi Okuma Becerileri İçin Tavsiyeler

Okumak bir insanın sözcükleri, düşünceleri ve fikirleri bir kağıt üzerinden, okuyucunun zati bildiği bir şeye bağlamanın bir yoludur. Şayet okuyucu mevzu hakkında hiçbir şey öğrenmiyorsa, o zaman bir metni okumak daha zorlayıcıdır ve genellikle okuyucu metinden pek bir şey kazanmaz. İşte okumayı geliştirmenin birkaç ipucu.

Çevrenizdeki dünyaya dair daha fazla şey bilin. Okuyucunun bilgi tabanını muhtelif kaynak materyaller okuma aracılığıyla genişleterek, okuyucu daha güçlü bir bilgi birikimine sahip olur. Ellerindeki bu bilgi birikimiyle okuyucu metni okurken daha aşırısını kazanır, bu da okumayı ve usta yakalamayı kolaylaştırır.
Okuduğunuz şeye dikkatinizi verin. Okuyucular metne olan dikkatlerini, konsantrasyonlarını ve bereketliliklerini hakimiyet altında yakalayabilirler. Okuduğu şeye dikkatini vermek okuyucunun bir fikri veya ehemmiyetli bir bilgiyi kaçırıp kaçırmadığını kavramasına takviyeci olur. Okuyucu bir kere metne dikkatini vermeyi bildi mi, geriye dönüp bilgilerin üstünden geçmesi ve daha iyi kavraması da olası olur, ki bu da okumayı geliştirir.
Kelime bilginizi çoğaldırmak için uğraşın. Vasati olarak bir insan 25 bin kelimi öğrenebilir, üniversite mezunlarında bu 35 bin kelime olabilir. Daha fazla okuyarak ve meçhul sözcükleri lügatten bakarak okuyucu, okumasını daha da geliştirebilir. Bu da okuyucunun daha fazla okumasına ve daha fazla bilgi edinmesine takviyeci olur.
Bir insan ne kadar okursa, okuma kabiliyetini geliştirmesi de o kadar basitleşir. Daha fazla okudukça okuyucu Türkçe dilinin yazımda kullanılan yapılarına daha bilindik olacaktır. Bu da okuyucunun metnin genelini olduğu kadar parçaları da daha iyi ve büyük bir basitlikle kavramasını sağlayacaktır.
Soru sormaktan korkmayın. Şayet okuyucu bir çocuksa veya talebeyse, metinde geçen bilgilere dair sualleri sınıf dostlarına veya hocalara sormak daha basittir. Okuyucu erişkin olup mekteple bağlarını kopardığındaysa bu azıcık daha güçtür. İnternet üzerinden, Google gibi, okuyucunun üzerinden geçtiği parçaya dair sualler sormak okumayı geliştiren şeylerdendir.
Bir romanı veya ahlakı yapıtı bütün kavramak için bir kere okumak ya seyrek yeterli kazanç ya da hiçbir zaman. Bir kitabı tekerrür okumak parçanın daha zengin bir biçimde anlaşılmasına ve parçadaki ehemmiyetli reellerin özetlenmesine takviyeci olur. Tekerrür okumak aynı zamanda okuyucunun metni zati okuduğunu ve ikinci kez okumanın metni değerlendirmek için okuyucuya daha fazla zaman sağlayacağını, daha fazla detay öğreteceğini garanti altına alır ve okuyucu sorunun detaylarını ve verilen bilgileri daha iyi anlar.