Son Haberler

Okumanın Önemi

-
Eylül 20, 2022
Okumanın Önemi

Kitap, kırılgan bir mahlukattır, zamandan etkilenir, kemirgenlerden korkar, yabancı maddelerden ve sakar ellerden de. Bu surattan kütüphaneciler kitapları yalnızca insanlara karşı değil aynı zamanda tabiata karşı da korur ve yaşamını unutulmanın güçlerine karşı savaşmaya adar.

O altın üniversite senelerini andırın, kitaplarla dolu mektep çantası, bilinecek bir hayli şey, bir sürü bilgi ‘ tarih, coğrafya, matematik, fen. Ufak omuzlarda bilgi dolu çantaların taşındığı ve her şeye güldüğümüz zamanlar. Evet, tam o şeyler bizi şimdi de güldürür. Şayet omuzlarımızda o ağır yükleri taşımasaydık muhakkağım ki bugün cemiyette durduğumuz yerde duruyor olamayacaktık. Bugünkü bilgimizi yalnızca kitaplara borçluyuz. İnternet diye bir teknolojinin var olmadığı günlerdi ve o zamanlar kitaplar, bilgiyi yaymanın tek yoluydu. Yazarlar kendi duygularını aktarırlardı; uzmanlar bilgilerini gelecek jenerasyonlarla paylaşırlardı ve bunlar yalnızca kitaplar aracılığıyla yapılırdı. Bu surattan kitaplar bize atalarımızın armağanı gibidir, öğrenmediğimiz bir hayli şeyi bize öğreten, mesela ‘ Ramayana’nın öyküsü, Tulsidass tarafından yazılmış bir kitap.
Kitaplar zafere erişmek için gidilen yolda en iyi iz sürücülerdir. İlerlemiş teknoloji suratından kitapların şimdiki jenerasyona olan ehemmiyeti neredeyse sıfırdır. Gelişmiş teknolojinin iyi bir şey olmadığını söylemiyorum, ama yazılmış sözcüklere inanmalıyız. Öğreniriz ki daha önceki iyidir. Yazmayı öğrenmeyen perişan bir çocuk, kitapların hakikat ehemmiyetini bilen hakikat şahıstır. Kitaplara hak ettikleri ehemmiyeti vermek çok önemlidir.

Okumak, zekâmızı gevşeten en iyi şeydir. Tatlı öyküler, gülünç fıkralar, hakikat öyküler okuyabilirsiniz; bu size kalmış bir şeydir, ne isterseniz onu okursunuz. Muhtelif insanlar için muhtelif kitaplar mevcuttur. Bugünlerde kitapları kolay ve ucuz yoldan kapınıza eriştirecek kaynaklar var, mesela, siteleri ziyaret ederek çok kolay bir biçimde kitap siparişi verebilirsiniz. Kitap klüplerinden birini öğreniyorum mesela India Today Book Club, siz abone olduktan sonra siparişlerinizi alıyor. Ondan sonra kurgu, basmakalıp, sanat ve referans kitapları, çocuk okuma kitapları, yemek, bahçe, spor ve sağlık, din, bilişim teknolojisi, tıp ve daha bir hayli alandan kendi zevkinize göre rakamsız kitap siparişi verebilirsiniz, üstelik büyük indirimler ve tatil kolileri gibi coşku verici hediyelerle.

İnanıyorum ki zafer pudingini tatmak için içinizde bir merak varsa kitapların maliyeti sizin için hiçbir şeydir. Ben kitap okurken kendimi daha az yalnız sezerim.