Son Haberler

ODY Belgesi Nasıl Alınır?

-
Eylül 20, 2022
ODY Belgesi Nasıl Alınır?

ODY1, ODY2, ODY3, ODY4 için birtakım dokümanlar lüzumludur. Öncelikle başvuru yapacak bireyin hangi belgeyi istiyorsa onla alakalı isteğini belirttiği bir arzuhal,  TC kimlik numarası mevcut olan popülasyon cüzdanı ya da ehliyet aslı ve fotokopisi,  mevzuyla alakalı tecrübesini kapsayan yarıyıla ait Sosyal Sigortalar Kurumu veya BAĞ-KUR belgeleri, tecrübesini belgeleyebilmek ismine çalışmaya devam ettiği veya daha evvel çalışmış olduğu yurtiçi ve beynelmilel yolcu ya da eşya, yük, kargo taşımacılığı yaptığı işletmelerde yönetçi, müdür, uzman, şef, cerrah veya cerrah idareyicisi gibi ünvanlara sahip olduğunu kapsayan, içinde çalışma vakitlerinin de yer aldığı şirketten edinilmesi gereken belge gerekmektedir. Ancak, belirtilmiş olan çalışma müddetlerinin toplamı 3 sene ve 25.Şubat.2006 senesinden evvel olmalıdır. Ayrıca, boyutları 4,5 x 6 cm ebatlarında 2 adet resim dosyada mevcut bulunmalıdır.

Bu belgelerin temininden sonra, Eriştirme Bakanlığı Kara Tertip Etme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş takvim gereğince yapılan imtihanlarda başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanmaktadır. Başarılı olanlara imtihan neticesinden sonra ki 15 günlük süreç içerisinde belgeleri Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü kargo tarafından eriştirilmektedir. Ayrıca T.C. kimlik numarası, e-devlet parolası veya www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak ODY belgesi denetleme harekâtı öğrenilebilmektedir.

ODY Belgesi alabilmek için,

 Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından SRC-ODY-ÜDY eğitimi vermek için yetkilendirilmiş müesseseler tarafından uzman akademisyenler tarafından verilen toplam 72 saatlik eğitimlere katılabilirler. Eğitim müesseselerine kayıt yaptırabilmek için noter tasdikli diploma, 4 adet vesikalık resim ve kimlik fotokopisi gerekmektedir. ODY eğitimine katılabilmek için en az ilkokul diplomasına sahip olmak gerekmektedir. Yapılan imtihanlar neticesinde belge hak kazanan bireyler, idaremelik kapsamında taşımacılık faaliyetlerini faal bir biçimde sevk ve yönet eden yönetçi, müdür, uzman, harekât idareyicisi, şef, cerrah gibi ünvanlara sahip olmaktadırlar. 

Eğitim müesseselerinde eğitim almadan sertifika almak isteyen şahısların Bakanlığın istemiş olduğu kriterlere sahip olması gerekmektedir. Bu bireyler eğitime katılmadan, imtihana girmeden ve iş kaybı yaşamadan kendilerine verilen bu haktan faydalanabilirler. Doğrudan belge almak isteyenlerin B, C, D ehliyetlerinin 25.02.2003 senesinden evvel alınmış olması gerekmekte ve yeniden bu tarihlerden evvelinde başlayan rastgele bir sosyal güvenlik müessesesinde kayıtları bulunmalıdır. 

Kaynak: Karayolu Taşıma İdaremeliği ve Karayolu Taşıma Yasayı