Son Haberler

Nohut Nasıl Islatılır?

-
Eylül 17, 2022
Nohut Nasıl Islatılır?

Nohut Nasıl Islatılır?

Nohut kış aylarının bırakılmaz yemeklerinden biridir. İsterseniz kıymalı, isterseniz parça etli ya da sade. Her cinsinin yeme zevki ayrı, bir o kadar da nefistir. Aynı zamanda beğenerek yediğimiz, caddeden geçerken kavrulduğunun kokusunu dinlediğimizde dolaysız yanına yöneldiğimiz leblebi de nohuttan yapılır. Ezilmiş nohut ve tahinin karışımından elde edilen humusun tadına doyum olmaz.

Nohut sadece 1 senede gelişen bir cinstir ve Anadolu’da kıraç alanlarda yetişir. Susuzluğa karşı oldukça dayanıklıdır. Boyuna göre bu güçlü yapısı belki de buradan geliyor. Nohutun verimlerinden bahsedecek olursak;

Anne sütünü arttırır.
İdrar söktürücü özelliği bulunur.
Özellikle dalak ve böbrekteki damar tıkanıklığında açıcı görevi görür.
Vücut genelinde damar tıkanıklığı tehlikesini azaltır
Akciğer yaralarına ve cerahatlerine çok iyi gelir.
Bağırsakları yumuşatarak rahatlatır.
Sırt sızılarına iyi gelir.
Kanı arınıcı özelliği vardır.
Vücut mukavemetini ve asap sistemini güçlendirir.
Vücutta bulunan fazla tuzun atılmasını sağlar.
İdrar yollarındaki tıkanmaları açar, yanmaları iyileştirir ve dezenfekte eder.
Bu kadar bereketli ve kolay bulunan nohutu pişirmesi de hiç güç değil. Pişirmeden evvelki en ehemmiyetli adım nohutun haşlanmasıdır.

Pişireceğiniz nohutu iyice yıkadıktan sonra bir gece evvelden soğuk suya yatırmanız gerekir.

1 kilo nohut için soğuk suyun içine 1 çay kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı tuz atılır. Böylece nohutun dış kabukları atanarak daha kolay pişmesi sağlanır. Karbonat yerine toz şeker de kullanılabilir.Bir gece süresince karbonatlı soğuk suda bekleyen nohutlar sabaha pişmeye hazır hale gelir.Nohutun bölen kabukları alınarak atılır.Karbonatlı su süzülür.Nohut duru su ile yıkanır.Bu safhada elinizde fazla ölçüde nohut varsa haşlayıp soğuduktan sonra buzdolabı poşetleri ile buzluğa kaldırabilir ve gereksiniminiz olduğunda kullanmak üzere saklayabilirsiniz.Geceden ıslanarak yumuşayan nohutlar düdüklü tencerede takribî 20 dakikada pişer.Eğer etsiz bir nohut yapacaksanız tencerenizde yağı eritip soğanı kavurduktan sonra salçasını da ilave edip iyice kavurun. Daha sonra haşlanmış nohutları ilave edip üzerini geçecek kadar su ilave edin. 10 dakika kısık ateşte kaynatın.Nohutunuzu etli pişirecekseniz düdüklü tencerenizde yağı eritip salçanızı kavurun. Üzerine yemeklik doğranmış soğanları ilave edip eti koyun ve birkaç dakika kavurduktan sonra nohutları ilave edin. Tuzunu koyduktan sonra nohutların üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ilave edin ve takribî 20 dakika pişirin.Nohutlarınızı düdüklü tencerede değil klasik tencerede pişirecekseniz takribî 1 saat süresince kısık ateşte pişirmeniz gerekir.Nohutu servis edeceğiniz akşamın sabahında pişirirseniz arada geçen zamanda iyice kıvam almış ve lezzetlenmiş olur. Olasıysa dünden bile pişirebilirsiniz.