Son Haberler

Neden Gıdıklanırız?

-
Eylül 20, 2022
Neden Gıdıklanırız?

Gıdıklanmak alakanç bir vaziyettir ve bu mevzuyla alakalı değişik görüşler vardır. Neden gıdıklanırız, gıdıklandığımızda neden güleriz, kendi kendimizi gıdıklayabilir miyiz, herkes gıdıklanır mı, gıdıklanmayı önleyebilir miyiz gibi suallerin cevabını bulabileceğiniz bu yazı mevzu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için çdenkli kaynaklardan derlenmiştir.

Cildinizin altında, değilme ya da sıcak ve soğuk gibi etmenlere maruz kalma gidişatında, beyni uyaracak milyonlarca küçücük asap uçları vardır. Bu asap uçları bir başkasının parmakları tarafından ya da bir tüy ile hafifçe uyarıldığında, asap sisteminiz aracılığıyla beyninize ileti yollarlar ve beyniniz de iletiyi inceleme eder. Beyninizde yer alan 2 bölgenin tahlili neticesinde gıdıklanırsınız. Bu bölgelerden birisi değmeyi inceleme ederken, öbür bölge de güzel duyguları idarer. Her iki bölge el ele vererek gıdıklanma hissini yaratırlar. Ancak bu his hafif değişler neticeyi oluşur. Şayet birisi sizi çok sert bir biçimde gıdıklamaya çalışırsa, uyguladığı fazla baskı neticeyi gıdıklanma güzelinize gitmez aksine canınızı acıtır.

Bununla beraber kendi kendimizi gıdıklayamadığımız söylenir. Yalnızca dilinizle damağınızı gıdıklayabilirsiniz ama bu da bütün de hedeflediğimiz gıdıklama değildir. Kendinizi gıdıklayamamanızın sebebi kendi beyninizi donakaltamayacak olmanızdır. Beyniniz bir biçimde elinizin hareket edeceğini ve kendinizi gıdıklamaya çalışacağınızı evvelden öğrenir. Beyninizin bu varsayımı gıdıklanmanıza mani olur.

Şayet sevgiliniz sizi gıdıklarsa ya da siz çocuklarınızı gıdıklarsanız ve bunu hafif parmak hareketleri ile yaparsanız bu hem sizin hem de hoşlandıklarınızın güzeline gidecektir. Ancak dozu ayarlanamazsa canınız acıyabilir ve hatta bayılacak gibi olabilirsiniz. Bununla beraber dozu iyi ayarlanmış bir gıdıklama ilişkiler için verimli olabilir. Darwin’e göre ise gıdıklama bir sosyal bağlama mekanizmasıdır. Anne bebeğini gıdıkladığında bebek kahkaha atar ve anne gıdıklamaya devam eder, bu da anne ile bebek arasında bir cins iletişimdir.

Gıdıklanma Mevzusuna Bilimsel Yaklaşımlar

Alman analistler gıdıklandığımızda neden histerik bir biçimde güldüğümüzü incelemiştir. Çıkan sonuç gülmemizin sebebinin gidişatın gülünç olması ile alakası olmadığını göstermiştir. 30 gönüllü ile bir çalışma yapılmış ve gıdıklanma neticeyi oluşan gülme ile bir mizaha gülmenin aynı şeyler olup olmadığı sualinin cevabı bulunmaya çalışılmıştır.Ç ıkan sonuçlara göre her ikisi de beynin yüzdeki hareketleri ve duygusal tepkinleri hakimiyet eden bölgesini aktive ettiğini göstermiştir. Ancak gıdıklanmanın aynı zamanda hipotalamusu da uyardığı tespit etilmiştir. Hipotalamus ise beden ısısını, açlığı, bitkinliği ve cinsel tutumu hakimiyet etmektedir. Beynin bu bölgesi gidişatlara karşı olan içgüdüsel tepkinleri hakimiyet etmektedir: Savaşmak ya da kaçmak gibi.

Buradan çıkarılabilecek sonuç şudur: Evet gıdıklandığımızda güleriz ama bu güzelimize gittiği anlamına gelmeyebilir. Bilim insanlarına göre bu gülüşün sebebi içgüdüsel bir reaksiyondur.

İngiliz bilim insanlarına göre ise bu değişler acıyı da sezmemize yarayan hypothalamusu uyarmaktadır. Bu inanışa göre ise gıdıklanma neticeyi gülmemiz bir cins korunma mekanizmasıdır.

Gıdıklanmak Bedeninizin Alarm Sistemidir

Gıdıklanmanın bir ebadı daha vardır. Tıpkı kaşıntıda olduğu gibi bu his de sizin bazı şeylere dikkat etmenize takviyeci olabilir. Bu cins gıdıklanmaya knismesis ismi verilir ve bir sinek ya da böcek cildinizde dolaştığında yaşadığınız histir. Bu his sayesinde derinizde dolaşan canlıyı fark edersiniz ve sizi ısırmasını beklemeden uzaklaştırmaya çalışırsınız. Başka Bir Deyişle gıdıklanma hissi size takviyeci olmuş olur.

En Çok Gıdıklanan Yerler

Koltuk altları ve ayak tabanları en çok gıdıklanan yerlerden kimileridir. Bazı kaynaklara göre ise bedenimizde yer alan duyarlı bölgeler aynı zamanda en çok gıdıklanan yerlerdir.

Birisinin Sizi Gıdıklamasını Önleyebilirsiniz

Şayet yeterince süratli hareket edip elinizi sizi gıdıklayacak bireyin elinin üzerine koyabilirseniz gıdıklanmanın önüne geçebilirsiniz. Çünkü böylece beyniniz gıdıklamaya çalışanın siz olduğunu sanır.

Neden Gıdıklanırız?

Gıdıklanma Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Gıdıklandığımızda kahkaha atmak hayatımızın ilk aylarında bildiğimiz bir şeydir.Herkesin gıdıklanmaya tepkisi değişiktir. Kimi hiç gıdıklanmazken, bazısı fazla duyarlıdır ve basitlikle gıdıklanır.Şayet birisi sizi gıdıkladığında gözlerinizi kapatıp iyice konsantre olursanız gıdıklanmamayı başarabilirsiniz.Hafif hafif gıdıklanmak bireyin güzeline gidebilir. Ancak sert hareketler uygulanırsa ya da çok uzatılırsa fobiye, paniğe ve rahatsızlığa neden olabilir.Gıdıklamak tarihte eziyet usulü olarak da kullanılmıştır. İddiaya göre Naziler gıdıklamayı eziyet amaçlı kullanmıştır.Gıdıklanma kendi içinde ikiye böler. Bunlardan birisi daha evvel de bahsettiğimiz Knismesis, ötekiyi ise Gargalesis’tir. Şayet cildinizde bir böcek ya da sineğin dolaşması gıdıklanmanıza yol açıyorsa bu knismesistir. Şayet birisi bedeninizdeki belirli bölgelere değiyorsa ve siz de bunun neticesinde kahkaha atıyor ve kıpır kıpır kıpırdanıyorsanız işte bu da gargalesistir. Birçok bilim insanı bize değildiğinde bu stil tepkiler vermemizin, kendimizi gözetmek için geliştirdiğimiz bir evrimsel mekanizma olduğunu iddia etmektedir.

Uyarı

Tüm bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi gıdıklanma mevzusunda çok değişik bakış açıları mevcut. Kimi kaynaklar gıdıklamanın şahısların arasındaki irtibatı güçlendirebileceğini söylerken, kimi kaynaklar ise gıdıklanma neticeyi gülmenin artta gerçeğinde başka nedenler olduğunu korunmaktadır. İyisi mi birisini gıdıklamadan evvel bir kere daha düşünün. Gıdıklanmak herkesin güzeline gitmeyebilir ya da gıdıklanan bireyin o anda gülerek karşılık vermesi bu gidişattan memnun olduğu anlamına gelmeyebilir. Sonuç olarak şahıs fobi, panik ya da evham yaşayabilir. Gıdıklanma neticeyi bayılma gibi gidişatlar da mevzubahisi olabilir. Hatta ve hatta gıdıklanma neticeyi gülmenin vefatla bile sonuçlanabileceğini söyleyen kaynaklar da vardır.