Son Haberler

Neden Ağlarız?

-
Eylül 18, 2022
Neden Ağlarız?

Neden Ağlarız?

“ Ağlamak hoştur dökülürken yaşlar gözünden sakın utanma “ demiş Sezen. Gerçi mevzu ağlamak olunca bazen utansak da utanmasak da akar yaşlar gözümüzden istemsizce. Çok ender gidişatlarda yakalayabiliriz kendimizi ağlamamak için. Peki, nedir bizi ağlatan? Neden ağlarız? Neden bir birey dahi ben hayatımda hiç ağlamadım diyemez kolay kolay. 

Gerçeğinde şöyle bir düşünecek olursak ağlama nedenlerimiz rakamsızdır. Çoğu zaman;  bir yakınımızın vefatı, aşk acısı, asap harpleri, büyük müzakereler, haksızlığa uğramak gibi makûs hadiseler bizi ağlatırken, bazen de hoşluklar akıtır yaşları gözlerimizden. Çocuğunu ilk defa kucağına alan anne, seneler sonra birbirlerine kavuşan âşıklar, aylardır çalıştığı imtihanı kazanan bir genç, büyük ikramiyeyi kazandığını bilen dar kazançlı bir aile, evlenme öneriyi alan bir kadın, amansız hastalık olan kanseri yenen bir hasta yakalayamaz gözyaşlarını. 

Öyleyse ağlamak; natürel olarak büyüyen, duygusal bir tepki ve acı, efkâr, mutsuzluk ya da sevinç, neşe gibi belli hislere verilen bir yanıttır. Bu anlamda ağlamak bir çeşit hafifleme ve boşalma usulüdür. Hatta bazı kaynaklara göre ağlamak stres hormonlarını ve zehirli maddeleri bedenden dışarı atar. 

Bazı zamanlarda ise bir korunma silahı olarak kullanılır ağlamak. İstenen bir şeyi elde etmek, karşıdakinin yardımını kazanmak ya da kabahatini gevşetmek için ağlamak yoluna müracaat eten bireyler vardır. 

Film İzlerken Ağlamanın Sebebi Nedir?

Asıl olmadığını dahi dahi bazı filmler öyle çok tesirler ki bizi. Kimini izlerken neşelenir, kiminde korkar, kiminde ise elimizde olmadan ağlamaya başlarız. Peki, nedir bizi ağlamaya iten neden?

Yapılan araştırmalara göre film izlerken ağlamamızın sebeplerinden birisi “ Ayna Kaideyi “ dır. Filmdeki oyuncuların mimikleri bize net bir biçimde yansırsa bunun neticeyi gözyaşlarının yanaklarımızdan süzülmesi olacaktır. Bununla beraber filmlerde kullanılan müzik de çok ehemmiyetlidir. Özellikle duygusal içerikli filmlerdeki müzik tercihi duyguların yoğunlaşmasına neden olabilmektedir. Film izlerken ağlamamızın sebeplerinden bir öbürü de filmde yaşananlarla empati kurmamızdır. Şayet filmde geçen sahnelerin eşini kendimiz daha evvel yaşadıysak, bu da ağlamamıza yol açabilir. 

Şöyle bir düşünsenize Titanic, Yeşil Yol, Selvi Boylum Al Yazmalım, Pianist, Uçurtma Avcısı, Babam ve Oğlum, Aslan Kral, Hayat Hoştur ya da Harami gibi filmler size de değişik duygular yaşatmadı mı? Hatta bir haylimizi ağlattı belki de. Şimdi arkanıza dayanın ve şöyle bir düşünün sizi de ağlatan filmler oldu mu hiç?

Göz Yaşının Bedendeki Görevi Nedir?

Gözyaşlarının görevlerinden birisi gözün içerisinde paklik yapmaktır. Üst taraftan akan gözyaşı göze gelen toz ve mikropları arınarak gözden çıkıp gider. Gözyaşını oluşturan bezlerden en ehemmiyetlisi “ lacrimal gland “ ismi verilen bezlerdir ve buradan gözyaşının ehemmiyetli bir kısmı salgılanmaktadır. Bunun dışında ise kirpiklerin diplerinde yer alan minik keselerden gözyaşını bitiren elementler salgılanabilmektedir. Oluşan gözyaşı üstten alt doğru gözü pakler ve burna yakın olan yerdeki ufak deliklerden pompa sistemi ile emilir. Emilen lekeli su ise lacrimal kanalda birleşip lacrimal keseye kazanç ve buradan da burnun içerisine akar. 

Gözyaşının öteki görevleri ise gözün kornea katmanının optik olarak bereketli çalışmasını sağlamak, göz yüzeyini ıslatmak, göz kuruluğunu önlemek, gözü bakterilerden gözetmek ve ışığın kırılmasını eksiltmektir. Gözyaşı o kadar ehemmiyetlidir ki, yokluğu vaziyetinde gözlerimizi kaybederiz.

Bunları Öğreniyor Muydunuz?

Genellikle ağlama sonrası bireyin gevşediği düşünülür. Ancak, yapılan bir araştırmaya göre ileri derecede bunalımda olanlar ya da anksiyetesi yüksek olanlar ağlama sonrası kendilerini daha makûs sezmektedirler. 
İstatistiklere göre hayatımız süresince takribî 10 kova gözyaşı dökeriz.
Bebekler ağlamayı kendilerini ifade edebilmek için kullanırlar. Karınları acıktığında, gaz sancısı yaşadıklarında, altları pisse ya da civardan memnun değillerse tepkilerini ağlayarak dile getirirler.
Fil bakıcılarına göre filler trajik olduklarında ağlarlar.
Gözyaşı mekanizması arabalardaki sileceklere benzetilir. Gözümüzü her kırptığımızda, göz kapakları gözümüzün yüzeyinde yer alan gözyaşını emer.

O zaman Victor Hugo’nun şiirinden bir parça ile sonlandıralım yazımızı:

Ağlamak için gözden yaş mı akmalı?

Dudaklar gülerken, insan ağlayamaz mı?

Kaynak:

Webmd: Why We Cry: The Truth About Tearing Up