Son Haberler

Nasıl Pilot Olunur?

-
Eylül 9, 2022
Nasıl Pilot Olunur?

Yüksek mesullük ve dikkat gerektiren bir iş olan kaptanlık, oldukça cazip, coşku verici ve çok değer gören iş grupları arasında yer alır. Peki, kaptanların nasıl iş başına geçtiklerini hiç düşündünüz mü? Kaptan olmak, bir CV yollayıp iş görüşmesi yaparak kabul edilebileceğiniz işlerle mukayese etince azıcık daha uzun bir yola çıkmayı gerektiriyor. Kaptan olmaya karar verdikten sonra uzun bir sürece giriyorsunuz ve bir anlamda maksadınıza başka bir deyişle kaptan olmaya kendinizi adamanız gerekiyor. 

Hem iyi çalışma şartları hem de dolgun ücretiyle gençlerden büyük alaka gören bir iş haline gelen kaptanlık, bu özellikleriyle artan bir rekabet alanına dönüşmeye başladı. Gerçeğine bakarsanız, yalnızca istekli olmanız yeterli değil. Emin başlı koşullara uygun olmanız ve daha sonra kariyerin zorlu basamaklarını tırmanmaya başlamanız gerekiyor. Burada senelerden bahsediyoruz! Bu surattan bu işi isteyip istemediğinizden emin olmalısınız. Çok çalışır ve altta yer vereceğimiz adımları sabırla takip ederseniz sonunda zaferli bir kaptan olabilirsiniz.

Kaptan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “hobi, hususi veya profesyonel olarak bir hava vasıtasını kullanan, sevk ve yönetini üstlenen iş grubunun genel ismi” olarak belirlenir. Bu tanımdan da anlaşılabileceği üzere hobi ya da hususi olarak ve profesyonel olmak üzere iki değişik cinste kaptan olmak olasıdır. İlk grup için hususi kaptan lisansı almanız gidişatında şipşak uçuşa geçebilirsiniz. Öteki taraftan kaptanlığı bir iş olarak sürdürecekseniz hususi kaptan lisansı için de zorunlu olan eğitimden sonra bir de ticari seviyede lisans almak gerekiyor. 

Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonları arasından sivil havacılık kaptan eğitimleri alabilirsiniz. Bu mekteplerin listesine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Uçuş mekteplerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaptan olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Şayet kararınızda ısrarcı ve eminseniz ilk iş olarak fiziksel ve ruhsal açılardan sağlıklı olduğunuzu ispatlamanız gerekiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tertip edilecek bir birinci sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak için kolları sıvayın. Bu sertifikaya sahip olduysanız daha sonradan da geliştirebileceğiniz bir bilgiye lüzumunuz olacak: İngilizce. Kaptan olmak için ileri derecede İngilizce öğrenmeniz gerekiyor. Bu iki öncelikli şartı yerine getiriyorsanız mesleksel eğitim evresine geçebilirsiniz. Kaptan olarak bir uçuşa katılmak için askeriyeden gelmek, Sivil Havacılık Mektebi mezunu olmak ya da başka bir alanda lisans eğitimi aldıktan sonra emin bir fiyat karşılığında kaptanlık eğitimi almalısınız. Bu eğitimlerin epey yüksek fiyatlı olduğunu andırdırmak isteriz.

Askeri ya da sivil olmak üzere iki değişik alanda kaptanlık işini icra edebilirsiniz. Askeri kaptan olmak isteyenlerin Hava Harp Mektebi’nda 4 sene süren bir eğitime katılmaları gerekir. Bu eğitimi galibiyetle bitirdikten sonra kaptan adaylarının, Türk Silahlı Güçleri tarafından açılan uzmanlık eğitimlerine katılmak ve emin taşıtlar ya da misyonlar üzerine kendilerini geliştirmesi beklenir. Bu eğitimleri bitirdikten sonra öncelikle destekçi kaptan olarak bir vakit tecrübe elde eder ve sonrasında kaptan olarak misyonlarının başına geçerler.

Hangi mektebi seçeceğinize karar verirken lüzumlarınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmanızda fayda var. Ruhsat sahibi tüm mektepler kaptan eğitimi vermek için yetkilidir. Mektep seçerken mektebin halihazırdaki talebelerinin ve mezunlarının rakamının yanı gizeme mezun talebelerin hangi müessese ya da firmalarda misyon aldığı mevzusunda bilgi isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak elbette eğitmenler ve eğitim uçakları gibi ders materyalleri hakkında da ön bilgi edinmek yararlı olacaktır.

Kaptanlar hangi alanlarda bilgi sahibidir?

Uzun süren eğitimler ve bu eğitimlerin ardından tecrübe edinmek için geçen süreç içerisinde kaptan adayları pek çok değişik alanda bilgi edinirler. Devamlı kendini geliştirmeyi ve devamlı eğitimi zorunlu kılan kaptanlık, bilme sürecinin asla sona ermediği bir iştir. 

Kaptanlık eğitimi emniyet, taşıtın tanınması oturuş ve sandalye ayarları, lövye, pedal, gaz kolu, göstergeler ile başlar. Bunlar kaptanlığa giden yolun ilk adımlarıdır. Daha sonra simülatörde sınama uçuşu hakikatleştirilir. Düz uçuş, dönüşler, tırmanış ve alçalış hareketlerinin nasıl uygulanacağı anlatılır ve denenir.

Kaptan eğitimi uçuş kuramından meteorolojiye, uçak sistemlerinden navigasyona, idaremelik ve hava trafik hakimiyeti tertip etmelerinden fizyolojiye varana kadar pek çok alanda bilgi sahibi olması gerekir. Kaptanların fizik kaidelerini öğrenmesi ve zaman zaman uygulayabilmesi beklenir. Ayrıca sıradan bir insanla mukayese ettiğimizde kaptanların hava vaziyetleri ve bu gidişatların nasıl tesirleri olacağını öğrenmesi uçuş güvenliği bakımından ehemmiyet taşır. 

Elbette uçak sistemleri öncelikli olarak teknisyenlerin hakimiyetindedir. Ancak, kaptanların da zorunlu gidişatlarda müdahale edebilecek kadar bile olsa uçak sistemlerini öğrenmesi gerekir. Kaptan olmak için motor ve motor işlevleri mevzusunda emin bir seviyede bilgi edinilmelidir. 

Kaptan eğitimi harita ve çizelgelerin sadece okunmasını değil, hazırlanmasını da kapsar. Bu süreç, özellikle güvenlik açısından çok ehemmiyetlidir. Zira en minik bir sapma ciddi meselelere yol açabilir. Rastgele bir navigasyon arızası gidişatında kaptanın serinkanlılığını gözeterek en doğru harekâtı yapmak için de yeterince teçhizatlı olması gerekir. 

Kmlerce yükseklikte dev bir vasıtayı kullanmak, çok rakamda kaideye uymayı lüzumlu kılar. Her uçuşta uyulması gereken geniş kapsamlı bir idaremelik vardır. Uçuşların yasal ebadını oluşturan bu idaremeliklere uçağın legal bir biçimde kaldırılması ve maksada indirilmesi için uyulması lüzumludur. Özellikle riskli madde taşıyan ve beynelmilel uçuşlar reelleştiren kaptanların yasalara uyması mevzusunda legal tertip etmeler daha da ayrıntılanıp karışık bir hal alabilir.

Son olarak da kaptanların elbette cerrahi uygulama yapması beklenmez. Ancak, acil gidişatlarda müdahale edebilmesi için ilk destek ve uçuşun ya da yolcuların güvenliğini negatif doğrultuda etkileyecek fizyolojik gidişatlar hakkında bilgi sahibi olması beklenir. 

Kaptan olarak iş bulmakta zorlanır mıyım?

Havayolu şirketleri bir hayli değişik sektörde olduğu gibi üniversite mezunlarını seçim etse bile, lise mezunlarının eğitimlerini galibiyetle bitirerek en iyi işletmelerde işe girme imkânı bulunur. Bu firmalar kaptanlar ile beraber çalışmadan evvel DLR isimli ya da muadili testlerin neticelerini göz önünde bulundururlar. Bu testlerden zaferli olmak için adaylar; görsel hafıza, duyu uzuvları arasındaki koordinasyon, konsantrasyon, temel fizik kavramları, üç ebatlı düşünme, idrak etme sürati ve geçici hafıza gibi kriterler üzerinden değerlendirilir. Bu özelliklerinizi geliştirerek en iyi havayolu firmalarında misyon alma kısmetinizi büyük oranda çoğaldırmayı başarabilirsiniz.

Havacılık sektörü, içine kapalı olmaktan ziyade tüm dünya halklarından insanlarla bir arada olmayı gerektirdiği için işe alımlarda İngilizce bilgisi de ehemmiyetlidir. Bu sebeple kaptanlık eğitimine verdiğiniz ehemmiyeti İngilizce eğitiminize de vermeniz gerekir. Konuşma ve anlama mevzusunda ileri seviyede İngilizce öğreniyor olmanız kariyer basamaklarını daha süratli aşmanıza büyük oranda destekçi olur.