Son Haberler

Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

-
Eylül 7, 2022
Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Tam canlıların temel lüzumu olan suyu hem paklikte, hem çamaşırda, hem yemek yaparken, hem de çiçekleri sularken kullanıyoruz. Günümüzde konutlarda ve işyerlerinde suya erişmek bir musluğu açmak kadar kolay. Oysa yakın geçmişe kadar su kuyularından veya mahalle çeşmelerinden bir kova su doldurabilmek için kuyruğa girmek gerekiyordu. Büyüyen teknolojiyle beraber iki adım ötemizdeki bir musluktan ister sıcak ister soğuk suyu yedi gün yirmi dört saat temin edebiliyoruz. Mekanik sitemler olan bu musluklar tesisattan muhakkak bir tazyikle gelen suyu istediğimiz zaman açıp kapatmamıza yarıyor. Musluklar bazen arızalanarak suyu durdurma mevzusunda noksan kalabiliyor. Bu surattan hem boşa giden su israf edilmiş oluyor, hem de su faturasını çoğaldırarak parasal hasara neden oluyor. Muslukların ve değişik tesisat malzemelerinin kurulum ve tamirini yapan profesyonel tesisatçılar bulmak olası olsa da birkaç kolay alet kullanarak musluk arızalarını kendimiz giderebiliriz.

Musluk tamiri için gereken malzemeler;

Düz ya da yıldız tornavida

Kurbağacık anahtar

Musluk contası

Bina su tesisatında yapılacak her operasyondan evvel emin bina girişindeki su saatinin yanında bulunan ana vanadan su kapatılmalıdır. Vana kapatılmadan söküm yapılırsa tazyikli su nedeniyle her yer ıslanabilir. Vana kapatıldıktan sonra musluk açılarak tesisatta kalan su da boşaltılmalıdır. Vana kapatılıp su boşaltıldıktan sonra yapılacakları şöyle sıralayabiliriz.

Genellikle musluk kafalarının tepesinde plastik bir kapak olur. Plastik kapağı tornavidanın ucu ile kenarından kaldırıp musluk kafasını yakalayan vidaya ulaşabiliriz.

Markaya göre değişiklik göstereceğinden musluk kafasını yakalayan vidayı yıldız ya da düz tornavida ile saat güzergahının tersine çevirerek söküyoruz.

Boşa çıkan musluk kafasının yukarıya doğru sürükleyerek yerinden alıyoruz.

Karşımıza sarı pirinçten bir parça olan musluk göbeği çıkacak. Musluk göbeğini sökmek için kurbağacık başka bir deyişle ayarlı anahtarı kullanacağız. Genellikle 17 numara anahtarla sökülebilen musluk göbeklerinde de değişiklikler olabildiğinden kurbağacık en doğru tercih olacaktır.

Ayarlı anahtarla saat güzergahının tersine çevirerek yerinden söktüğümüz musluk göbeğinin en uç kısmında ufak bir somunla yakalatılmış olan musluk contasına ulaşıyoruz.

Muhtemelen aşınmış vaziyetteki musluk contasını yakalayan ufak somunu da ayarlı anahtarımızı ayarlayarak söküp contayı yerinden çıkarıyoruz.

Yeni aldığımız musluk contasını çıkan contanın yerine oturtup ufak somunu tekerrür sıkıyoruz.

Musluk göbeğini söktüğümüz yerine saat güzergahında çevirerek dikkatlice takıyoruz. Göbek iyice sıkılmazsa musluk su kaçırmaya devam edecektir.

Musluk kafasını ve vidasını taktıktan sonra plastik kapağı da bastırarak yerine iyice oturtuyoruz. Musluk tamiratı sona erdi.

Başlamadan evvel kapattığımız ana vana tekerrür açılarak bina tesisatına su girişi sağlanır. Tamir ettiğimiz musluk kapalı konumdayken su kaçırıp kaçırmadığı hakimiyet edilir. Musluk kapalı konumdan sarih konuma getirilir ve suyun akıp akmadığı hakimiyet edilir. Şayet zaferli olmuşsak musluk klasik çalışmasına dönmüş demektir. Hala bir kasvet varsa artık profesyonel bir takviye alabiliriz.