Son Haberler

Moldavit Taşının Özellikleri ve Faydaları

-
Eylül 14, 2022
Moldavit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Moldavit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Günümüzde, yıldızlardan gelenlerin taşı olduğuna inanılan moldavit taşı, tektit grubunun yeşil azasıdır. İsmini, ana madeninin bulunduğu Çekya’daki Moldau deresinden almıştır. Takribî 15 milyon sene evvel dünyaya düştüğü zannedilen bir gök cisminin parçası olduğu düşünülen moldavit, 1787 senesinde keşfedilen ve volkanik orijinli bir taş olan obsidyene benzetilmiştir.

Moldavit Taşının Özellikleri

Natürel sırça olan moldavit, silisyum-metal bileşiğidir. Bir cins amorf gök taşı olan moldavit, kırılmış sırçası parçalardan oluşur. Biçimsiz, kristal bir yapıya sahiptir. Alüminyumtrioksit ve silisyumdioksit bileşiminden oluşmaktadır. Yalnızca Çekoslavakya’da bulunan ender ve bedelli taşlardan olan moldavit, oldukça pahalı bir taştır. Yapısı bakımından girdaplı ve hava kabarcıklarıyla dolu olan moldavitin atmosfere girerken karşılaştıkları ani ısı neticesinde oluştukları düşünülmektedir. Bugüne kadar bulunmuş en büyük moldavit 265,5 gramdır ve parçacıkları ender olarak 20 gramın üstündedir. Tam burçları ama özellikle balık burcunu etkileyen moldavit taşı, kalp, alın ve boğaz şakralarında kullanılır.

Moldavit taşı bilimsel olarak ilk kere 1786 senesinde Prag Üniversitesi profesörü Josef Mayer tarafını incelenmiştir. Kabirlerden ve tarihi viranelerden tespit edildiği kadarıyla taş devrinde faize simgeyi olarak kullanılan moldavit taşına uzun bir zaman anlam verilememiştir. Evvel volkanik bir taş olduğu düşünülse de, bulundukları jeolojik bölgeyle rastgele bir biçimde ilişkilendirilememiş, 20. asrın ortalarına kadar moldavitin meteorit ve oluşturmuş olduğu krater olasılığı üzerinde durulmamıştır. Günümüzde de nasıl oluştuğu mevzusu bir gizem olan moldavitin 1 kilometre çapında sırça meteorit, 15 milyon sene evvel 70.000 kilometre süratle dünyaya kocaman bir kütle olarak düşmüş, çarpışma sırasında oluşan ısıyla eriyerek yer kabuğundan yukarıya fışkırmış ve parçacıklar halinde donmuştur. Bu parçacıkların, 400 kilometre’lik bir alana dağılarak, tekerrür dünya üzerine düşmüş olduğu düşünülmektedir. Moldavit taşı ile alakalı yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde farklı kimyevi özellikler göstermesi sebebiyle meteroit orijinli olduğu anlaşılmıştır. Rezervi az ve hudutlu rakamda olan bu bedelli taşın sertliği 5-6,5 arşındadır.

Daha Önceki medenilikler, gördükleri yeşil renkteki her taşa zümrüt diyorlardı. Yarı transparan, yeşil ve şişe yeşili renginden dolayı moldavit taşına da zümrüt demişlerdir. Moldavitin zümrüt olmadığını, yeşil bir sırça olduğunu bilenlerden biri de ünlü Fransız General Napolon Bonapart’tır. Ünlü mistik Nicolas Roerich ise moldavit kristalini kullanmış ve ona “agni magni” başka bir deyişle “ateşin incisi” ismini vermiştir. Molvadit taşının adı da “şamballa taşı”dır. Ayrıca Hz. İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığı bardağın, moldavit taşından oyularak yapıldığı kabul edilmektedir.

Yeryüzünde zümrüt ve elmastan daha az bulunan bedelli kristallerden olan moldavitin en minik parçası dahi yüksek maliyetlere satılmaktadır. Özellikle Orta Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar, surat seneyi aşkın bir müddettir Moldavit taşının iyi uğur getirdiğine inanmakta ve ziynet takısı olarak kullanmaktadırlar. Çek kültüründeki bir inanışa göre ise moldavit, ilişkilere mutluluk getirdiği için bedelli bir taştır. Bu taşı kullananlar, ruhlar alemiyle telepatik olarak bağlantıya geçebildiklerine inanmaktadırlar. Moldavit taşı tabiatta gruplar halinde bulunmaz, tek tek bölmüş halde bulunur. Ayrıca bulunan hiçbir taş birbirine benzemez.

Moldavit Taşının Bereketleri

Bereketlilik, iyi uğur ve doğurganlık için kullanılan moldavit, yeni bir hayat taşıdır. Öteki bedelli taşlara göre enerji salınımı daha güçlüdür. 
Uyku kumpassızlıklarına, yatamama insomnia hastalığına ve tedirgin bacak belirtiyi hastalığına iyi kazanç. Uyku problemi yaşayan şahıslar yastığının altına moldavit taşı koyarsa daha rahat bir uyku geçirebilir.  
Uysallaştırıcı özelliğe sahip olan moldaviti avucuna alan bir şahıs, yoğun bir sıcaklık sezer. Hem ruhsal hem de duygusal serinkanlılaştırıcıdır. Bireyin bedenini onarır ve enerjiyle dolmasına destekçi olur. 
Şefkat ve acıma duygularının büyümesine destekçi olarak, bireyi sevecen, şefkatli ve acımalı olmaya teşvik eder.  
Kullanan şahısların anlama ve kavrama yeteneklerini çoğaldırır.  
Moldavit taşı, safhanın mistik ruhlu insanları ve şifacılar tarafından uzun seneler kullanılmıştır. Bunun sebebi ise varlığın yaradansal özüne kavuşmasını basitleştirmek için moldavitin enerjisinden faydalanmaktır. 
Moldavit, vücutta biriken afaki elektriğin toprağa aktarılmasını sağlar. Bu sebeple topraklama taşı olarak da öğrenilir. 
Moldavit, vücudun tamamını güçlü bir biçimde evrensel enerjilere açar. Ayrıca astral seyahatler içinde kullanılmaktadır. 
Hayatı pozitif güzergahta değiştirmeye takviye eder.  
Birbirine ters duyguları, insanlar arasındaki ilişkiyi ve duygusallıkla parasal reellikleri geçimli hale getirir.  
Solunum yolu hastalıklarında ve gribal enfeksiyonlarda rehabilitasyon edici özelliğe sahiptir. 
Enerji titreşimleri çok güçlü bir taş olduğundan, şahsa gözle görülmeyen şeyleri görme kudreti verir. 
Şakralardaki enerji blokajlarını çözerek, metamorfozu ve yeni bir gelişim mevkisi sembolize eder. 
Alın şakrasına konulduğunda çok tesirli bir taş olan moldavit taşı, problemlere ani ve gizeme dışı çözümler getirmenizi sağlar. 
Hislerimizi güçlendirir ve şartsız sevgiye erişmek için en ideal taştır. 
Bireyi, gelecek evhamından ve parasal bağımlılıklarından uzaklaştırır. 
Düşte ya da meditasyonda beden dışı tecrübeler yaşatarak, ebatlar arası irtibat kurmaya destekçi olur. 
Bireyin ruhsal farkındalık hududunu aşmasına destekçi olur. 
Moldavit şahsa, özgün bir ruhsal mahlukat olduğunu ve mevcut olma emellerini idrak etmesine destekçi olur. 
Moldavit taşı, baş bölgesine uygulandığında baş sızısının eksilmesine destekçi olur. 
Kansızlık hastalarında kullanılması önerilir. 
Astrolojide, tarot açılımlarında kullanılır ve afallatıcı neticeler alındığı söylenir. 
Moldavit taşını, bayanların çocuk sahibi olma bahtlarını çoğaldırmaktadır. 

Moldavit Taşının Bakımı ve Pakliği

Sertlik derecesi düşük bir taş olan moldavit, arınılması ya da yüklenmesi gereken bir taş değildir. Şayet uzun zaman kullanılmışsa kısa bir zaman güneşte bekleterek ya da toprağa gömerek arınabilirsiniz. Moldavit, su veya sirkeli suyla silerek netlikle arınılmaz. Takı veya kazantaşı olarak tedarik edilebilen moldavitin enerjisi kullanan bireyi tesirler ve hiçbir negatif enerjiden etkilenmez. Fazla tepkinleri önlemek için moldavit taşınızı aralıksız kullanmamalısınız.