Son Haberler

Mısır Gevreği ile Mutfakta Harikalar Yaratmaya Hazır Mısınız?

-
Eylül 3, 2022
Mısır Gevreği ile Mutfakta Harikalar Yaratmaya Hazır Mısınız?

Mısır Gevreği ile Mutfakta Harikalar Yaratmaya Hazır Mısınız?

Mısır gevreği erişkinler için süratli bir kahvaltı taşıtı, çocuklar için lezzetli ve cümbüşlü bir atıstırmalık olarak görünse de mutfakta şahaneler yaratmanıza destekçi olabilir. Üstelik yalnızca tek bir kategoride değil. Mısır gevreğini kullanarak, tatlılar, kurabiyeler, yemekler ve nefis etler pişirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken elinizin altında bir kaç çeşit baharat ve bir kutu mısır gevreği bulundurmak. Işte size fikir verebilecek bazı misaller.

Tavuk genellikle herkes tarafından beğenilen bir gıdadır ancak bir zaman sonra sıradan tariflerden bunalmamız an sorunu. Şimdiki tarif farklı bir lezzet arayanlara geliyor:

Çıtır Tavuk Parçaları Chicken Fingers

1 kilo kalın julyen doğranmış göğüs eti göğüs eti yağsızdır, dolayısıyla kızartmaya daha uygundur
2 yumurta
2 su kadehi mısır gevreği
1 tatlı kasığı toz köri
Yarım su kadehi un
Kızartmak için sıvıyağ

Aslında harekât çok kolay. Evvel hazır olması açısından mısır gevreklerini elimizle kocaman kocaman bölüyoruz. Un ve toz köriyi karıştırıyoruz. Jülyen doğranmiş tavuk etini evvel una bulayıp unun aşırısını silkeledikten sonra yumurtaya ve son olarak da mısır gevreğine buluyoruz. Her yeri iyice kaplandıktan sonra agresif yağda kızartıp kağıt havlu üzerinde fazla yağınıalarak servis yapıyoruz. Eger kızartma yapmak istemezseniz aynı tarifi haşlanmış tavuk butlarına uygulayıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinde de pişirebilirsiniz.

Şimdi sırada çocuklar için enerji ambarı, erişkinler için kahvenin yanına nefis bir ikram olabilecek bir tarif var. 

3 su kadehi mısır gevreği
5 yemek kaşığı fıstık ezmesi
1 yemek kaşığı bal
1 kocaman kırılmış avuç fındık

Tarif kolay, bal ve fıstık ezmesini karıştırıp içine fındık ve mısır gevreğini ilave ediyor ve bir kaşık dayanağıyla karıştırıyoruz. Sonunda bulamaç haline gelmiş bir hamurla karsılasacaksınız. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaşık dayanağıyla parçacıklar koyuyoruz. Çok düzgün olması için özen göstermeyin çünkü biçimsiz görüntüleri daha hoş. Daha sonra 180 dereceye ısıtılmış fırında 15 dakika pişiriyoruz.

Çıtır Peynir Topları

Bu tarifi hazırladıktan sonra sıcak sıcak harcamanızda fayda var. Kahvaltıda, akşam yemeğinin yanında garnitür olarak ya da şarabınıza eşlik edecek şık bir peynir tabağında kullanabilirsiniz.

1 kutu keçi peyniri
1 adet yumurta
1 su kadehi mısır gevreği
Yarım su kadehi un.

Keçi peynirini dolaptan çıkardıktan hemen sonra ceviz büyüklüğünde toplar elde edecek biçimde yuvarlıyoruz. Daha sonra sırasıyla un, yumurta ve ayrılınmış mısır gevreğine buladıktan sonra derin ve agresif yağda altın sarısı rengini alana kadar kızartıyoruz. 

Afiyet olsun!