Son Haberler

Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

-
Eylül 20, 2022
Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

Milletvekili, tüm Türkiye’de yapılan tercihler neticesinde Türkiye Büyük Ulus Meclisi’nde aday olduğu şehri temsil etme hakkı kazanmış bireydir. isminden de anlaşılacağı gibi adaylık belirli bir şehirden verilse de milletvekili olan aday, yalnızca o şehrin değil tüm halkın vekili olma hakkını da kazanmıştır hakikatinde. Bu surattan milletvekilliği ehemmiyetli bir misyondur.

Bir şahıs altta belirtilen, tüzüğümüzün 76. maddesinden belirtilen koşullara uyuyorsa milletvekili adayı olabilir;

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak,
25 yaşını doldurmuş olmak,
En az ilköğrenim mezunu olmak,
Askerlik hizmetini yapmış olmak,
Kamu hizmetinden menedilmemiş olmak,
Taksirli kabahatler Maksatlı olmayan kabahatler, trafik kazası vb.haricinde 1 yıldan fazla mapus uyumamış olmak,
Surat kızartıcı bir kusur yapmamış olmak,
Hükümet gizemini sarihe vurmamış olmak,
İdeolojik ve anarşik kabahatlere katılmamak,
Kamu misyonluları için misyonlarından istifa etmiş olmak.

Bu koşulları yerine getiren adaylar iki alternatife sahiptir, ya bir politik partiden aday olurlar ya da bağımsız aday olmayı seçerler. 

Tercihini ilkinden yana kullananlar öncelikle milletvekili olmak istedikleri politik partiye giderek aday adaylığı için müracaat etir. Aday adaylığı için bir hayli politik parti muhakkak bir fiyat arzında bulunmaktadır. Bu fiyatlarda kadın ve manili adaylarda imtiyazlar yapılabilmektedir. Bu fiyatın yanında adaydan belirli evraklar arz edilir. Bu süreçten sonra gizeme adaylığın netleşmesine gelir.

Politik partilerin bir kısmı milletvekili adaylarını önseçimle tanımlarken, bir kısmı da üst idare heyetleri ya da partilerin liderleri tarafından tanımlanmasını sağlar. Yapılan önseçimler neticesinde delegeler arasında bir sıralama tanımlanır. Bu sıralamayla beraber hangi adayın tercihlerde daha kısmetli olacağı da ortaya çıkar. Bu surattan, bu yarıyılda yapılacak doğru reklam, tanıtım çalışmaları adayın ilerideki galibiyet uğrunu artırır. 

Adaylar için ikinci alternatif de bağımsız adaylıktır. Kendini rastgele bir politik partiye ait sezmeyen, aynı fikri korunmayan ya da bir parti çatısı altında misyon almak istemeyen adaylar bağımsız aday olabilir. Bu adaylar, milletvekili seçilmek istediği şehrin Şehir Tercih Heyeti Başkanlığı’na giderek, müracaat dokümanlarını, arz edilen fiyatı ve adaylık şartlarına uyduğunu bildiren bir yazıyı teslim eder. Heyet müracaatı onayladıktan sonra bunu Yüksek Tercih Heyeti’na duyurur. 

Yüksek Seçim Kurulu partilerden gelen listeler ve Şehir Tercih Heyet Başkanlıkları’ndan gelen bağımsız aday adları ile birlikte geçici listeleri sarihler. İtiraz için verilen 2 günlük müddetten sonra kesin listeler açıklanır. Bu listelerde yer alan milletvekili adayları için daha sonrasında yoğun bir reklam, tanıtım, miting programları vardır. Bu safhada alınan doğru kararlar, tercih gününde alınacak neticeleri tanımlar. 

Tercihlerde galibiyetli olan adlar, seçildiklerine dair zabıtları olan mazbatalarını alarak, Meclis’e kayıtlarını yaptırarak, rozetlerini alarak misyonlarına başlar.