Son Haberler

Meksika Mutfağının Özellikleri Nelerdir?

-
Eylül 14, 2022
Meksika Mutfağının Özellikleri Nelerdir?

Meksika Mutfağının Özellikleri Nelerdir?

Meksika mutfağı tek bir mutfak gibi görünse de yaradılışında değişik birliklerin katkısı bulunmaktadır. Aztekler, Zapotekler, Mayalar gibi bölgenin daha önceki yerlilerinin ve İspanyol koloni devrimi sonrasında Arap, Fransız ve Karabik ananelerinin tesirinde kalarak oluşmuştur. Meksika zengin bir nebat örtüsüne sahip olduğundan mutfağında da fasulye, mısır ve meyve çeşitleri aktif rol oynar. Bölgenin kuzeyinde İspanyol mutfağının güçlü tesirleri görünürken güneyinde yerli mutfağı korunmuştur.

Meksika yer fıstığı, mısır, kakao ve vanilya gibi yiyeceklerin dünyaya dağıldığı ana topraktır ve neredeyse tüm yemekler mısır ile yapılmaktadır. Ayrıca kullanılan suratlarca değişik baharat, deniz mahsulleri ve acı sosları ile Meksika mutfağı oldukça aromatik ve güçlü tatlara sahiptir.

Peynir Meksika mutfağında İspanyol’lardan sonra kullanılmaya başlanan güçlü yiyeceklerden biridir. Panela, Queso Blanco ve Queso Fresco gibi ünlü peynirler üretilmekte ve bu peynirler ünlü & ananesel yemekler olan enchiladas ve quesadillas’larda kullanılır. Yeniden İspanyol’ların gelişi ile beraber Meksika mutfağı pirinçle tanışıyor ve o günden itibaren pirinç de bu mutfakta yerini alıyor.

Yemeklerde mısır kadar sık kullanılan bir öbür sebze olan fasulye haşlanarak ya da kızartılarak ve sonrasında ezilerek tortillalarda iç olarak da kullanılıyor.

Meksika’da boyları 3 milimetreden 2 santimetreye uzanan, çok değişik renklere sahip olan 60’tan fazla biber çeşidi bulunuyor. Bu biberler oldukça değişik acılık oranlarına sahip olduğundan değişik yemeklerin imalinde kullanılıyor. Bahsi geçen biberlerin en ünlüleri arasında ülkemizde de satışa sunulan Jalapeno bulunuyor ve ona Ancho, Pablano ve Serrano eşlik ediyor.

Bu aromatik mutfakta muz, mango, ananas gibi egzotik meyveler özellikle sebze yemeklerinde bolca kullanılıyor.

Geçmişe, başka bir deyişle ananesel Meksika mutfağına baktığımızdan aromasından dolayı domuz yağının seçim edildiğini görüyoruz ancak günümüzde daha hafif olması nedeniyle sıvıyağlar seçim ediliyor. Meksika köylerinde yaşayanlar daha çok bölgenin daha önceki yerlilerinin alışkanlıklarını takip ediyor. geyik, iguana, karınca yumurtası ve farklı böcekler yemeklerinde bolca yer alıyor.

Restaurantlara gittiğimizde Meksika mutfağı ismi altında gördüğümüz yemekler gerçeğinde Tex-Mex konseptine göre hazırlanıyor. Bu bir nevi Amerikan kültürüne uyarlanmış Meksika fast-food u olarak adlandırılabilir. Tortilla, tacos, nacos ve fajita bu gruba giriyor. Tortilla Meksika ekmeğinden yapılan bir cins dürüm. Tacos ve nacos da değişik boy ve kalınlıklardaki mısır cipslerinin sos ve değişik malzemelerle doldurulmasından alana geliyor. Fajita ise kırmızı ya da beyaz etin kiremitte renkli biberler ve soğan ile pişirildikten sonra avokado, salsa ve ekşi krema sosu ile servis edilmesinden alana geliyor.  Maya efsanelerine bakıldığında ilk tortillanın aç bir kralın karnını doyurmak emeliyle yapıldığı söyleniyor.

Tamale olağan Meksika yemekleri arasında yer alıyor. Tuzlu yapılacaksa tavuk ya da et, tatlı yapılacaksa meyveler muz yaprağı ya da mısır kabuğuna sarılarak elde edilir.

Buritto tortillanın her bir yanı kapalı olacak biçimde sarılarak yapılan halidir.

Quesadilla içinde neredeyse her şeyi barındırır. Yumuşak tortilla ekmeğinden yapılan bir dürüm çeşididir. Et, tavuk ya da peynir bu ekmeğe koyularak salsa, acı krema ya da acı biberle tatlandırılır.

Meksika mutfağı Rusya’dan sonra en çok çorba harcanan mutfaktır. Birey başı senelik ortalaması 50 litredir.

Meksika mutfağındaki başlıca alkollere baktığımızda da margarita ve tekilayı görüyoruz. Bu alkoller hem yemeklerden evvel hem de sonra sıklıkla harcanıyor. Tekila ismini içeriğindeki avage nebatının yetiştiği bölgeden alıyor. 8-12 sene arasında olgunlaşan avage nebatı arıtılmış edilerek tekila elde edilir.