Son Haberler

Marvel Sinematik Evreni Nedir?

-
Eylül 12, 2022
Marvel Sinematik Evreni Nedir?

Marvel Sinematik Evreni Nedir?

Sinema sektöründe kendini ispatlayan Marvel Comics, her sene vizyona soktuğu sinema filmleri ile sektörde harikalar yaratıyor. Gişede rekorlar kıran sinema projeleri insanlar tarafından seviliyor ve bir sonraki proje merakla bekleniyor. Marvel Comics, geçmişte çıkardığı süper kahramanların hikayelerini günümüzde sinema filmi haline getirerek onların aralıksızını sağlıyor. Günümüze kadar yayınladığı filmleri arasında bir ilişki kurarak izleyicilere yeni ve çok geniş bir dünya sunuyor. Marvel Comics’e ait filmlerin oluşturduğu bu sinema âlemine Marvel Sinematik Âlemi Marvel Cinematic Univers ismi verilir.

Süper kahraman filmlerinin tutkunları olduğu gibi sadece iyi vakit geçirmek için izleyenlerin olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir. Bir ön bilgi olarak Marvel Comics ve “DC Comics” isimli şirketlerden bahsedelim. Bu dünyaya uzak olan izleyici kitlesi için süper kahramanların hepsinin aynı şirket tarafından yaratıldığı ile ilgili büyük ve yaygın bir yanlış vardır. Süper kahramanların birlikte oynadığı filmler bu kusuru fazlasıyla körükler. İzleyiciler Fan derecesinde olan takipçiler hariç için hangi süper kahramanın hangi imal şirketinin elinden çıktığını söylemek güç olabilir. Çocukluk senelerimde izlediğim süper kahramanların imalcilerini ayırt etmek için tek bir şeye bakardım: Film girişlerinde arkası arda seri bir şekilde çizgi romanlardan kesitler veren imal şirketi Marvel Comics’tir ve Marvel Comics istisnasız tam filmlerinde bu giriş görüntüsünü kullanır. Marvel hayranları için filmlerin birbirleri arasındaki ilişkileri ve filmlerin gidişatı hakkında bilgileri bilmek çok basit bir vaziyet ancak Marvel filmlerini sadece izlemek için veya bu geniş Marvel Sinematik Âlemi’ne yeni başlayanlar için bu ilişkileri kavramak güç gelebilir. Marvel Comics şirketinin DC Comics şirketi ile olan karmaşıklık dışında kendi içinde de bir karmaşıklık vardır. Yazımızın ilerisinde değineceğimiz bir iflas gidişatı suratından Marvel Comics, süper kahramanlarının kimilerinin film haklarını satar. Bu surattan Marvel Comics, son derece güçlü olduğu bu yarıyılda daha evvel sattığı kahramanlarını Marvel Sinematik Âlemi’nde kullanamıyor. Bu gidişatta çizgi roman döneminde yazmış olduğu hikayelerde sattığı kişilikleri kullanamamasına sebep oluyor. Karmaşıklıklara biraz olsun sarihlik getirmek için bu yazımızda sizlere Marvel Comics, Marvel Sinematik Âlemi ve bu evrendeki filmlerin arasındaki ilişkiler ile gelecek filmler hakkında bilgi vereceğiz.

Marvel Comics’in Tarihi

Marvel Comics, bir çizgi roman yayımcısı olarak sektöre giren bir şirkettir. Amerika Birleşik Devleti’nde kurulan Marvel Comics, Demir Adam, Örümcek Adam, Hulk, Thor, Karınca Adam gibi süper kahramanları mevzu alan çizgi romanları ile bilinir. DC Comics, ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük çizgi roman şirketlerinden biridir.

Martin Goodman tarafından 1939 senesinde “Timely Comics” ismi ile kurulur. DC Comics’in Superman ve Batman çizgi romanları ile tuttuğu galibiyeti tutmak isteyen Timely Comics, Namor isminde bir yemini-kahraman ile piyasaya giriş yapar. Daha sonra bir efsane halini alacak olan Kaptan Amerika piyasaya sürülür. II. Dünya Savaşı sonrası süper kahraman çizgi romanlarına olan ilgi eksilir. Bu yarıyılda Timely Comics ismini Atlas Comics olarak değiştirir.

Marvel Comics’in ayakta durmakta zorlandığı yarıyılda en büyük rakibi DC Comics büyük bir atılım gerçekleştirir. Yeni süper kahramanlar ile elini güçlendiren DC Comics, “Adalet Birliği” ismi ile tüm süper kahramanlarını tek çatı altında toplar. Marvel Comics’in yöneticisi Martin Goodman ve yazarı Stan Lee Adalet Birliği ile rekabet edebilecek bir süper kahraman ekibi kurmak için işe başlar. Marvel Comics’in bu atılımı Fantastik Dörtlü’yü ortaya çıkarır. Fantastik Dörtlü’nün başarısı Marvel Comics’in ekonomik sıkıntılarından kurtarmayı muvaffak olur. Yeni yazarları ekibine katan Marvel Comics, yeni süper kahramanlar ile başarısını devam ettirir. 1970’li senelere gelindiğinde Marvel Comics piyasadaki üstünlüğünü devam ettirir. Bu üstünlükte X-men çizgi romanının tuttuğu zaferin hisseyi büyüktür. Hatta yeni bir süper kahraman yaratılacağı zaman kahraman ilk olarak X-men’de okuyucu ile buluşturulur ve okuyucuların beğenisine göre süper kahramanın çizgi roman basımına karar verilir. Bu galibiyetli yarıyılda 90’lı yıllarda son bulur. Yeni kuşağın hikayelere uzak kalması, Marvel Comics’in kadrosunda bulundurduğu yazarların işten ayrılması ve çizgi romanların eskisi kadar satmaması ile Marvel Comics aynı galibiyeti uzun bir süre tutamaz. Çizgi romanların eskisi gibi satış yapmaması iki köklü şirket olan Marvel Comics ve DC Comics’i harekete geçirir. İki şirkette süper kahramanlarını beyaz perdeye taşımaya başlar ve iki şirket de sinema sektörüne girişte değişik yollar izler. DC Comics, tüm süper kahramanlarının haklarını Warner Bros şirketine verir. Bu hareket DC Comics’in Warner Bros ile birliktece büyümesini sağlar. Marvel Comics, DC Comics’in aksine süper kahramanlarını satmak istemez. Bu vaziyet Marvel Comics’in iflasına sebep olur. Ekonomik açıdan güç gidişatta kalan Marvel Comics, süper kahramanlarını değişik imal şirketlerine satmak zorunda kalır. 2009 senesine gelindiğinde ezeli rakibi DC Comics’in çok altında kalan şirket, “The Walt Disney Company” isimli imal şirketi tarafından satın alınır. Ekonomik açıdan refaha erişen Marvel Comics, daha fazla gecikmeden sinema çalışmalarına başlar.

Marvel Comics’in başladığı sinema projesi Marvel Sinematik Âlemi ismi ile anılır. Şu anda proje 3 evreden alana gelir. 2016 seneyi itibariyle Marvel Sinematik Âlemi 3. Düzeyde bulunur.

Marvel Sinematik Âlemi

Marvel Comics, çizgi romanlarının filme uyarlaması olan bu projede çizgi romanların hikayelerine birebir bağlı kalmıyor. Marvel Comics, yaşadığımız çağa uyarlanan yeni senaryo için yeni fikirler ve yeni tasarımlar ilaveler. Çizgi roman döneminde bile bir süper kahramanın birden fazla çıkış hikayesi vardır. Bu gidişata Örümcek Adam’ı misal verebiliriz Marvel Comics, sinema projesinde tamamen dikkatli ve tasarılı hareket ediyor. Bu tasarı içerisinde ilerlerken kozlarını doğru oynayarak izleyici kitlesinin ilgisini hiçbir zaman kaybetmiyor.

Marvel Comics şirketi ekonomik sıkıntı çektiği yarıyılda süper kahramanların yayın haklarını satarken satış sözleşmesine süper kahramanların filmlerinin yapılmaması gidişatında film haklarını geri alabileceğine dair bir madde ilaveler. Marvel Comics, bu maddeden yararlanarak birçok süper kahramanının haklarını geri alır. X-Man, Fantastik Dörtlü ve Örümcek Adam filmleri beyaz perdede galibiyetli olduğu ve devam filmleri çekildiği için bu süper kahramanların hakları hala değişik şirketlerdedir. Marvel Comics’in yayın haklarını sattığı süper kahramanları ilerleyen yıllarda Marvel Sinematik âleminde görebiliriz. Marvel Comics, “20th Central Fox” ve “Sony Pictures” şirketlerinde bulunan süper kahramanları için uyuşmalar yapmaya çalışıyor. Bu çalışmaların ilk meyvesi Örümcek Adam’ın “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminde rol almasıdır. Bu vaziyet takipçileri diğer Marvel kahramanları içinde umutlandırıyor.

Sonsuzluk Taşları

Marvel Comics’in Marvel Sinematik Âlemi projesinde her film ve her süper kahramanın ayrı hikayeleri olmasının yanı sıra tam filmleri bir araya getiren ortak bir alt hikaye vardır. Bu hikaye, sonsuzluk taşları denilen ve âlemin en güçlü silahını oluşturan 6 adet taşa sahip olmak isteyen makûs eforlarla olan savaşı anlatır. Şu an yazacaklarım büyük bir kitle tarafından bilindiği için spoiler sayılmayacağını düşünüyorum. Ancak isterseniz bu kısmı direk atlayabilirsiniz. Hikayenin sonuna doğru 6 sonsuzluk taşı “Thanos” isimli bir makûs şahsiyetin eline geçiyor. 6 taş bir eldivende bir araya gelerek Thanos’a büyük bir efor kazandırır. Tabi bu anlattıklarım çizgi romanların ana hatlarına bağlı kalındığı sürece reelleşmesi beklenen senaryodur. Marvel Comics’in Marvel Sinematik Âleminde ne cins yenilikler yapacağını kimse bilemez.

Taşların hakkında ayrıntılı bilgi vermek için henüz erken bir dönemdeyiz ama taşların isimleri ve eforlari şu şekildedir:

Tesseract: Uzay taşı olarak bilinir ve âlemin herhangi bir bölgesine gidebilmeye imkân sağlar. İlk olarak Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde görüldü.

Aether: Gerçeklik taşı olarak bilinir. Hakkında çok net bilgiler olmamakla birlikte kullanıcısına bir çok marifet verdiği düşünülüyor.Evrendeki nesneleri toplayan Koleksiyoncu adındaki bir şahsiyetin elindedir. Koleksiyoncu ilk olarak Thor: Karanlık Dünya filminde görüldü.

Scepter: Zihin taşı olarak bilinir ve kişinin zihnine girebilmeyi ve onu hakimiyet edebilmeyi sağlar. Vision isimli süper kahramanın efor kaynağı olarak Yenilmezler: Ultron Çağı isimli filmde görüldü.

Orb: Efor taşı olarak bilinir ve kullanıcısına bir seyyarei yok edebilecek bir efor kazandırır. Bu taş Xander isimli bir gezegendedir.

Ruh ve Zaman taşı olarak iki taş daha vardır. Ancak bu taşlar henüz ortaya çıkmadı. Taşların nerde olduğu ile ilgili değişik görüşler olsa da bekleyip görmekte fayda var diyoruz.

1. Düzey

Marvel Comics, “The Walt Disney Company” imal şirketi tarafından satın alındıktan sonra film çalışmalarına girişir. Marvel Sinematik Âlemi’nin ilk düzeysi olan “1. Düzey” Demir Adam Iron-Man filmi ile başlar. “Tony Stark” isimli bir zengin’in Demir Adam olmasını anlatan bu filmde “S.H.I.E.L.D” isimli gizli organizasyon hakkında bilgi verilir. Bu organizasyonun başında olan Nick Fury Demir Adam filminin sonunda sahneye çıkar. S.H.I.E.L.D. organizasyonu ile 1. Evredeki filmlerin arasındaki iletişim sağlanır. 1. Âlemin devamında Olağanüstü Hulk, Demir Adam 2, Thor, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmleri ile süper kahramanlar izleyiciye tanıtılır. Demir Adam 2 filmi Marvel Sinematik Âlemi için önemli bir konuma sahiptir. Zira S.H.I.E.L.D ve Yenilmezler projesi hakkında bilgi edindiğimiz filmdir. Birçok mevzu bu filmde sarihliğe kavuşmaya başlar. Ayrıca Karadul ve War Machine kişilikleri ilk kere bu filmde seyirci ile buluşur. Marvel Comics’in, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde gösterilen Tesseract ile 1. Düzeye sonsuzluk taşları mevzusu hakkında minik kırıntılar serpiştirmeyi unutmadığını görürüz. Demir Adam filmi ile 2008 senesinde başlayan 1. Düzey, S.H.I.E.L.D. organizasyonunun tam süper kahramanları bir araya topladığı ekibin filmi olan “Yenilmezler” ile 2012 senesinde son bulur.

2. Düzey

Bu düzey 1. Düzey gibi Demir Adam filmi ile başlar. “Demir Adam 3” filminin Marvel Sinematik Âlemi için artı bir özelliği olduğunu söyleyemeyiz. Yenilmezler’den sonra Tony Stark’ın yaşadıklarını anlatan bir filmdir. 2. Düzey için ehemmiyet talep eden filmlerin başında hiç şüphesiz “Kaptan Amerika: Kış Askeri” gelir. Kaptan Amerika ve Karadul’un serüvenlerinin anlatıldığı bu filimde Falcon şahsiyeti yer alır. Ayrıca film kapanışından sonra devam eden kısımda Quicksilver ve Scarlett Witch kişilikleri gösterilir. 2. Düzeyde tanıtılan yeni kişiliklerin yanı sıra Thor – Karanlık Dünya filmi ile sonsuzluk taşlarından sarihçe söz edilir ve Sonsuzluk Taşları başlığında bahsettiğimiz Koleksiyoncu bu filmde ortaya çıkar. Marvel Comics’in hiç şüphesiz en güvendiği film olan Yenilmezler: Ultron Çağı 2. Düzey içerisinde sinemada gösterime girer. Bu filmin Marvel Sinematik Âlemine olan en büyük katkısı Sonsuzluk taşlarından biri olan Scepter yani Zihin taşıdır. Zihin taşı, bu filmde sahneye çıkan Vision şahsiyetinin efor kaynağı olur. 2. Düzey içerisinde çekilen bir film ile izleyiciler yepyeni bir dünya ile tanışır. Galaksinin Gözeticileri isimli film dünyadan çok uzaklardaki bir galakside geçer. Birbirlerinden çok değişik 5 kişilik bir gruptan oluşan bu ekibin yer aldığı filmde sonsuzluk taşları ile ilgili çok daha fazla bilgiye erişiyoruz. Aynı zamanda Galaksinin Gözeticileri filmi yukarıyada bahsettiğimiz Thanatos şahsiyeti hakkında seyirciyi bilgilendiren film olur. Marvel Comics’in çok fazla tanınmayan bu kişilikleri galibiyetli bir şekilde sinemaya uyarlaması Marvel Sinematik Âlemi projesine verdiği ehemmiyeti göstermektedir. 2. Düzey yeni bir süper kahraman ve bu kahramanın filmi ile son buluyor. Bu film seyircileri istediği kadar küçülebilen Karınca Adam ile tanıştırır.

3. Düzey

2016 senesinde 3. Düzeye geçiş yapan Marvel Sinematik Âlemi, “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” Orijinali Civil War’dır. Bu savaşı anlatan çizgi roman ise Türkçeye “İç Savaş” ismi ile çevrildi filmi ile hayranları arasında büyük yankı uyandırır. Film isminin Türkçeye çevirisini yapan ekip, sanırım filmi özetlemek istemiş olmalı Filmin Türkçe isminden anlaşılacağı gibi bu filmde Yenilmezler ismi ile kurulan grup birbirine girer. Filmde yer almayan süper kahramanlarda mevcut tabii Örümcek Adam ve Siyah Panter Black Panter Yenilmezler arasına ilk kere bu filmde katılır. Yine 2016 senesinde çıkan “Hekim Strange” filmi ile yeni bir kahraman Marvel Sinematik Âlemine dahil olur. Hekim Strange, izleyicileri Marvel Sinematik Âleminde görmeye aşina olmadığı bir dünya ile buluşturuyor. Genel özelliği sihircilik olan Hekim Strange ile sihir ve sihrin dünyasına bir yolculuğa çıkacaksınız. Bu filme kadar bilim, uzay ve robotlardan oluşan Marvel Sinematik Âlemini yepyeni bir ebat ve bakış açısıyla izlemeniz gerekecek.

Kasım 2016 itibari ile Marvel Comics’in izleyici ile buluşan sinema filmleri bunlardan oluşuyor. Marvel Comics ilerleyen zamanlarda beyaz perdeye uyarlayacağı filmlerin bir takvimini çoktan yayınladı. Bu takvime göre süper kahramanların kişisel filmleri yanı sıra önceki filmler için devam filmleri çekilmesi tasarlanıyor. Bu filmlerinde sonsuzluk taşları üzerine olacağı biliniyor. Sonsuzluk taşları senaryosu dışında Marvel Comics seyirciyi “INHUMANS” isimli bir film ile buluşturacak. Bu filmin Marvel Comics’in Sony Pictures şirketinden haklarını geri alamadığı X-Man filminin yerine geçeceği düşünülüyor.

Marvel Comics filmlerini ilk kere izleyecek olanlar için filmlerin bütün listesini altta veriyoruz.

1. Demir Adam Iron-man – 2008

2. Olağanüstü Hulk The Incredible Hulk – 2009

3. Demir Adam 2 Iron-man 2 – 2010

4. Thor – 2011

5. Kaptan Amerika: İlk Yenilmez Captain America: First Avenger – 2011

6. Yenilmezler Avengers – 2012

7. Demir Adam 3 Iron-man 3 – 2013

8. Thor: Karanlık Dünya Thor: The Dark World – 2013

9. Kaptan Amerika: Kış Askeri Captain America: The Winter Soldier – 2014

10. Galaksinin Gözeticileri Guardians of the Galaxy – 2014

11. Yenilmezler: Ultron Çağı Avengers: Age of Ultron – 2015

12. Karınca Adam Yemin-Man – 2015

13. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı Captain America: Civil War – 2016

14. Hekim Strange Doctor Strange – 2016

2016 kasım ayına kadar olan sürede vizyona giren filmler bunlardır. Marvel Comics’in ileri tarihlerde beyaz perdeye yansıtacağı filmlerde şu şekildedir:

1. Galaksinin Gözeticileri 2 Guardians of the Galaxy 2 – 05.05.2017

2. Örümcek Adam: ? Spider-Man: ? – 28.07.2017

3. Thor: Ragnarok – 03.11.2017

4. Yenilmezler Avengers: Infinity War Part 1 – 04.05.2018

5. Siyah Panter Black Panter – 06.07.2018

6. Kaptan Marvel Captain Marvel – 02.11.2018

7. Yenilmezler Avengers: Infinity War Part 2 – 03.05.2019

8. Inhumans – 12.06.2019

Marvel Comics, filmlerin kapanış sahnelerinden sonra bir sonraki filme ve Marvel Sinematik Âlemine ait kesitler vererek bir sonraki filmin beklentisini çoğaldırıyor. Marvel filmleri arasındaki ilişkileri ve iletişimleri kavramak istiyorsanız kapanıştan sonraki sahneleri kesinlikle izlemelisiniz. Sinema âlemi dışında bazı süper kahramanlarını televizyon âleminde seyirci ile buluşturan Marvel Comics, izleyicinin bağlılığını kaybetmek istemiyor gibi. Süper kahramanları dışında S.H.I.E.L.D. casuslarının hikayelerini de televizyon dizisi şeklinde izleyiciye sunan Marvel Comics’in dizi ve sinema âlemini ileri bir yarıyılda bir araya getirip getirmeyeceği hakkında değişik görüşler vardır. 3. Düzey takviminde INHUMANS dışında seyirci ile ilk kere buluşacak “Kaptan Marvel” isimli filmde yer alıyor.